Czym jest ciąża urojona i kiedy występuje

Czym jest ciąża urojona i kiedy występuje

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Ciąża urojona, inaczej rzekoma lub “pseudocyesis”, to zaburzenie psychiczne, które dotyka kobiety na całym świecie, niezależnie od ich statusu matrymonialnego czy zdrowia psychicznego. W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Wszyscy zapewne słyszeliśmy o zjawisku, jakim jest ciąża urojona, inaczej zwana rzekomą. Czy jednak wiemy, na czym polega?

ciąża urojona

To zaburzenie psychiczne, które może pojawić się w życiu kobiety pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy dotyka ono nastolatki lub kobiety w wieku menopauzalnym. Zobaczmy, czym jest ciąża urojona, dlaczego się pojawia. Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat, zawiera poniższy artykuł.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Linea nigra: efekt nieodłącznie związany z ciążą

Czym jest ciąża urojona?

Pseudocyesis, czyli właśnie ciąża rzekoma, to medyczny termin określający to schorzenie. Polega na tym, że kobieta jest pewna, iż jest w ciąży, choć faktycznie nie ma to miejsca. Na czym to jednak polega ten problem dokładnie?

Czym jest ciąża urojona?
Kobiety cierpiące na ciążę rzekomą są przekonane, że noszą w sobie dziecko.

Pewność, że osoba w ciąży rzekomej rzeczywiście ma zostać mamą, nie opiera się jedynie na przypuszczeniu czy uczuciu. Przekonanie to ma oparcie nie tylko na poziomie psychologicznym, ale także fizycznym. Innymi słowy, ciało zachowuje się dokładnie tak, jakby kobieta była w ciąży. Jak to jest możliwe?

Czym jest ciąża rzekoma: przyczyny zaburzenia

Pseudocyesis, jak się przypuszcza, pojawia się w wyniku stymulacji systemu neuroendokrynnego przez czynniki psychologiczne. Zaliczają się do nich:

Ciąża urojona u kobiety
Depresja jest jednym z możliwych powodów ciąży urojonej.
  • uczucie samotności i pragnienie bycia matką,
  • zaawansowana depresja,
  • niska samoocena,
  • przekonanie kobiety, że jeśli nie urodzi dziecka, opuści ją partner,
  • społeczna presja rodzicielstwa,
  • skrajny strach przez byciem w ciąży,
  • przemoc seksualna doznana w dzieciństwie lub młodym wieku,
  • stres emocjonalny,
  • bezpłodność,
  • poronienia z przeszłości lub cierpienie spowodowane śmiercią dziecka,
  • bliskość menopauzy połączona z pragnieniem bycia matką.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jedzenie w ciąży: na co powinnaś zwracać uwagę?

Ciąża urojona: objawy i diagnoza

Przypadki rzekomej cięży w populacji są bardzo rzadkie. Mniej więcej jedna na 22 tys. ciąży jest urojona. Zobaczmy teraz, jakie są symptomy tego zaburzenia:

Kobieta w ciąży
Objawy ciąży urojonej są taki same jak rzeczywistej ciąży.
  • zaburzenia cyklu: poziom hormonów LH i FSH spada, w wyniku czego nie zachodzi owulacja, a cykl menstruacyjny „zamarza”;
  • uczucie zmęczenia,
  • nudności, wymioty: spowodowane są wzrostem prolaktyny i progesteronów;
  • zwiększone, drażliwe piersi;
  • „ciążowy” powiększony brzuch;
  • odczuwanie ruchów płodu;
  • laktacja;
  • skurcze: zanim zaburzenie zostanie zdiagnozowane, ciąża, choć fałszywa, rozwija się normalnie – rośnie brzuch, czuje się kopnięcia dziecka, odczuwa się typowe dla ciąży bóle.

Jak widzimy, umysł kobiety w urojonej ciąży wpływa na ciało, generując fizyczne symptomy i reakcje psychosomatyczne. Zmiany hormonalne i objawy są dokładnie takie same, jak przy rzeczywistej ciąży. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza. Na czym polega?

  1. Wykonanie badania kobiety.
  2. Wykonanie testów laboratoryjnych: badanie moczu albo krwi wskaże poziom hormonu Beta-hCG w ciele kobiety. Negatywny wynik testu będzie dowodem na ciężę rzekomą.
  3. Ultrasonografia, czyli USG, wykaże nieobecność płodu – wówczas diagnoza jest oczywista. Oznacza ona, że kobieta cierpi na zaburzenie psychologiczne, które musi być natychmiastowo leczone.

Jeśli kobieta przechodzi laktację, konieczne będą testy na nieobecność prolaktyny. Jej obecność może bowiem być dowodem guza przysadki mózgowej, który stymuluje jej wytwarzanie. Prolaktyna to hormon odpowiedzialny na produkcję mleka.

Ciąża urojona: leczenie

Lekarz określi, jakie jest odpowiednie leczenie, biorąc pod uwagę kondycję fizyczną i psychiczną chorej. Rekomendowana jest konsultacja psychologiczna, ponieważ ciąża urojona to zaburzenie o podłożu psychosomatycznym. 

Badanie USG by poznać płeć dziecka
Leczenie psychiatryczne to najlepsze rozwiązanie w przypadku ciąży urojonej.

 

Umysł kobiety szuka w ten sposób drogi ucieczki od problemów. Aby przeciwdziałać objawom fizycznym, niezbędne jest więc leczenie psychiatryczne.

Pseudocyesis to zaburzenie, które może wywoływać dodatkowo uczucie wstydu. Dlatego tak ważna jest szybka pomoc. Jeśli cierpisz na ciążę urojoną, musisz wiedzieć i pamiętać, że to nie twoja wina. Z pomocą lekarza, bliskich i rodziny możesz przezwyciężyć ten problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.