Tsundoku: trend dekorowania książkami
Oczywiste jest, że książki przede wszystkim się czyta, czy to w celu czerpania przyjemności z literatury, studiowania tekstów akademickich, czy uczenia się jakichś umiejętności. Istnieje jednak również możliwość ozdabiania książkami. Praktyka ta nosi nazwę tsundoku i stanowi trend, z którego coraz więcej osób korzysta przy dekorowaniu swoich wnętrz.
Tsundoku to termin pochodzenia japońskiego, który polega na pozyskiwaniu książek do celów dekoracyjnych. Egzemplarze “ozdobne” to książki już przeczytane lub takie, które planujemy przeczytać w przyszłości. Ważne jest, aby udekorować różne obszary domu, odpowiednio je organizując.
Co to jest „tsundoku”?
Tsundoku to wyraz pochodzenia japońskiego, którego etymologia wywodzi się z połączenia dwóch słów. Z jednej strony tsunde oku, które odnosi się do układania rzeczy; z drugiej strony dokusho, co oznacza „czytać książki”. Połączenie tych dwóch terminów nawiązuje do zwyczaju podobnego do bibliomanii, czyli kompulsywnego kolekcjonowania książek.
Jednak bibliomania bardziej wiąże się z zaburzeniem obsesyjnym wywodzącym się z gromadzenia lub syndromu kompulsywnego zbieractwa. Tymczasem tsundoku można określić jako trend dekoracyjny, który wykorzystuje książki do dekoracji wnętrz.
Ogólnie wiele z tych trendów dekoracyjnych kojarzy się z minimalizmem lub zakupem luksusowych przedmiotów. Jednak tsundoku to coraz bardziej popularna sztuka, w której można wykorzystać zarówno książki już przeczytane, jak i te, które dopiero będziemy czytać. Ponadto można dodawać egzemplarze nowe, używane lub zużyte, co czyni tę praktykę bardzo przystępną.
Pochodzenie tsundoku
Trend pojawił się w XIX wieku w Japonii za panowania cesarza Meiji. Ten okres w kulturze kraju zasłynął z przejścia w kierunku modernizacji i westernizacji.
Tsundoku opiera się na przekonaniu, że książki samą swoją obecnością zapewniają komfort i spokój.
Udekorowanie książkami staje się pozytywnym szczegółem dla domu, niezależnie od tego, czy czytanie danej książki zostało już ukończone, czy jeszcze trwa. Z drugiej strony obecność i kontemplacja lektur zachęcają do zdobywania nowych egzemplarzy.
Jak zastosować tsundoku w dekoracji domu?
Posiadanie dużych półek na książki lub biblioteki to opcja, z której nie każdy może skorzystać. Umieszczanie na nich książek to powszechna praktyka przy dekoracji salonu. Jednak japoński trend dekoracyjny nie wymaga organizacji dużych przestrzeni .
Możesz również przeczytać ten artykuł: Dekoracja morska: kluczowe elementy
Znajdź oryginalne sposoby umieszczenia książek
Istnieją bardziej oryginalne sposoby na dekorowanie przestrzeni materiałami do czytania. Na przykład układanie książek jedna na drugiej to świetny sposób na dekorację. A jeśli tomy są bardzo duże, można w ten sposób uformować nawet małe stoliki.
Udekoruj małe przestrzenie książkami
Zaletą tsundoku jest wykorzystanie pustych zakamarków domu, gdzie nie zmieszczą się większe meble . Na przykład możesz umieścić je na bokach foteli lub nad framugami drzwi . Rozmieszczenie półek na książki i pionowych przestrzeni ma fundamentalne znaczenie dla tego trendu.
Umieść je w nietypowych pomieszczeniach
Zgodnie z podstawami tsundoku dekorowanie książkami nie musi ograniczać się do salonu czy pokoju rodzinnego. Wprowadzając równowagę w domu, można ułożyć stosy w łazience lub kuchni, z książkami odpowiednimi do tych przestrzeni.
Pamiętaj o regularnym czyszczeniu
Książki mogą gromadzić kurz i brud na swoich okładkach. Choć są bardziej higieniczne niż inne elementy, ważne jest regularne czyszczenie dekoracji książkowych. Jeśli są chronione przez szklane gabloty, jest mniej prawdopodobne, że się ubrudzą.
Użyj różnych rodzajów regałów
Tsundoku nie ma restrykcyjnych reguł pod względem użytych materiałów. Półki mogą być wykonane z drewna, plastiku lub metalu.
Pod względem aranżacyjnym wielu projektantów wnętrz zaleca układanie książek zarówno w pionie jak i poziomie. W ten sposób uzyskuje się bardziej dynamiczny efekt.
Inny sposób organizowania książek
Istnieje wiele różnych sposobów organizowania książek przez ludzi. Wszystko zależy od osobistych upodobań, które mogą uwzględniać chronologię lub rozmiar.
Tsundoku uczy jednak, że istnieją inne sposoby układania materiałów do czytania:
- Porządek chronologiczny: W niektórych stylach wystroju uwzględnia się datę pierwotnego wydania lub datę tego konkretnego wydania.
- Losowo: Nie zaleca się tej metody, jeśli chcemy zachować jakieś kryterium, ale niektórzy wolą wybrać różnorodność kształtów i kolorów.
- Porządek alfabetyczny: Jednym z najbardziej klasycznych sposobów ustawiania książek jest nazwisko autora.
- Rozmiar: Niektórzy ludzie porządkują swoje książki od największych egzemplarzy do najmniejszych lub odwrotnie.
- Kolor: to jeden z najbardziej uderzających i schludnych dla oka sposobów, ale bardziej skomplikowane jest znalezienie konkretnych egzemplarzy, które pasują do tych schematów.
- Do góry nogami: to dziwna, ale powszechnie stosowana technika. Polega na przechowywaniu książek grzbietem do tyłu i stronami do przodu. W ten sposób uzyskuje się poczucie porządku i jednolitości.
- Oczekiwanie na przeczytanie: Innym sposobem porządkowania, poza kolorami i alfabetyką, jest umieszczenie przeczytanych już książek po jednej stronie, a tych, które są jeszcze w toku, po drugiej. To idealna metoda dla tych, którzy przedkładają czytanie nad dekorację.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Pięć pomysłów na udekorowanie salonu materiałami z recyklingu
„Tsundoku” – idealny styl dla czytelników
Niektórzy entuzjaści czytania nabywają dużą liczbę książek, a potem nie wiedzą, gdzie je zdeponować. Często potem sprzedają je, pożyczają lub rozdają.
Dla tych ludzi tsundoku okaże się bardzo zalecaną praktyką. Wystarczy znać kilka podstawowych technik przechowywania i porządkowania, aby nadać nowe zastosowanie temu stosowi książek, który zbiera kurz w jakimś kącie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Da Col, Giovanni. “Tsundoku.” HAU: Journal of Ethnographic Theory 1 Sept. 2015: i–iii. HAU: Journal of Ethnographic Theory. Web. Disponible en: https://doi.org/10.14318/hau5.2.0013
- Suárez Rivera, Manuel. “Acomodar, Ordenar y Leer. La Disposición de Los Libros En Acervos Novohispanos Durante La Segunda Mitad Del Siglo XVIII.” InfoDesign – Revista Brasileira de Design da Informação 11.2 (2014): 185–200. Disponible en: https://doi.org/10.51358/id.v11i2.322
- Sánchez Estévez, Reyna, La significación de la casa y del habitar en dos grupos sociales en la Ciudad de México. Cuicuilco [Internet]. 2013;20(56):77-94. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=35128956005