Trzy problemy seksuologiczne kobiet: jak je zwalczyć?
Liczne problemy seksuologiczne kobiet są związane ze stresem, niepokojem, a nawet różnymi tabu. Jeśli się z jakimiś zmagasz, powinnaś przeanalizować swoją sytuację, odkryć jej przyczyny oraz nauczyć się relaksować oraz czerpać przyjemność ze współżycia.
Chociaż problemy natury płciowej pojawiają się bardzo często, to nadal stanowią tabu. W rzeczywistości mogą dotykać zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jednak dzisiaj pragniemy omówić najczęstsze problemy seksuologiczne kobiet.
Bez względu na to, co się dzieje, należy odkryć przyczyny problemów, stawić im czoła oraz przezwyciężyć je we właściwy sposób. W dalszej części artykułu przedstawimy trzy najczęstsze problemy seksuologiczne kobiet i podpowiemy, co można zrobić, aby je pokonać.
Częste problemy seksuologiczne kobiet
Wiele z najczęstszych problemów seksuologicznych kobiet wiąże się z problemami psychologicznymi. Z tego powodu osoba nimi dotknięta może wpadać w błędne koło negatywnego nastawienia, ponieważ może obwiniać się za to, że nie jest w stanie czerpać przyjemności ze współżycia lub martwić się, że “rozczarowuje” swojego partnera.
Z tego powodu większość terapii składa się w części z terapii seksualnej. Niemożliwość uprawiania seksu lub trudności podczas współżycia mogą sprawić, że kobieta zacznie się obwiniać. Tym samym jej poziom lęku znacząco wzrośnie, prowadząc do pogorszenia problemów.
Co więcej, kluczową rolę odgrywa również zaangażowanie partnera. Jego nastawienie względem problemów seksuologicznych kobiety stanowi klucz do poradzenia sobie z nimi. Dlatego też nigdy nie powinien wymagać ani zmuszać jej do współżycia.
Zamiast tego powinien okazać jej zrozumienie i wykazać się cierpliwością. Właśnie dlatego współpraca i udział obu partnerów są kluczowe, ponieważ bronią przed wzrostem poziomu stresu oraz pozwalają im wspólnie się uczyć, relaksować oraz cieszyć się współżyciem.
Pamiętając o tym przyjrzyjmy się trzem najczęstszym problemom, z którymi muszą zmagać się kobiety.
Pochwica
Pochwicę cechują bezwarunkowe skurcze mięśni macicy, które otaczają pochwę. Tym samym zamyka się lub jest zbyt wąska, wywołując ból podczas stosunku płciowego lub uniemożliwiając jego przeprowadzenie. Kiedy pojawia się ból, lekarze nazywają to schorzenie dyspareunią.
Jej przyczyny mogą być zarówno fizyczne, jak i psychologiczne. Zaliczamy do nich (między innymi):
- Endometriozę,
- Sztywną błonę dziewiczą,
- Zwężenie pochwy,
- Lęk przed penetracją,
- Bycie ofiarą gwałtu lub molestowania seksualnego,
- Depresję.
Jeśli cierpisz na to schorzenie, Twój ginekolog powie Ci, co masz robić i jaką terapię powinnaś stosować. Może nawet zalecić Ci udanie się do psychologa. Co więcej, poleca się ćwiczenia mięśni Kegla, abyś zyskała większą kontrolę nad mięśniami głębokimi macicy i je wzmocniła.
Przeczytaj również: Rozmiar ma znaczenie? Podstawy penetracji
Anorgazmia
Jak sama nazwa wskazuje, ten problem uniemożliwia osiągnięcie orgazmu. Może pojawić się nawet jeśli pojawia się właściwa stymulacja oraz pożądanie. Właśnie dlatego kojarzy się go głównie z problemami natury psychologicznej, takimi jak choćby depresja, lęk, uprzedzenia seksualne i tabu.
Zazwyczaj leczenie anorgazmii zakłada wykonywanie zadań opartych na znajomości samej siebie. Na przykład kobieta musi nauczyć się własnego ciała, poznać techniki wywołujące podniecenie i nauczyć się używać wibratorów. Co więcej, również terapia seksualna w parach może przyczynić się do zwalczenia tego problemu.
Jednak czasami anorgazmia wiąże się z innymi przyczynami, takimi jak menopauza. W takim przypadku lekarz może przepisać kremy z estrogenem do stosowania miejscowego.
Może Cię również zainteresować: Najpopularniejsze mity na temat seksu
Zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD)
Zespół obniżonego popędu seksualnego to długookresowy brak odczuwania pożądania seksualnego i brak zainteresowania współżyciem, który w wielu przypadkach sprawia, że osoby cierpiące na niego całkowicie unikają sytuacji o nacechowaniu seksualnym.
Jego przyczyny są głównie psychologiczne. Poza tym, biorąc pod uwagę fakt, że w większości przypadków nie ma wyraźnego powodu, który stoi za brakiem pożądania, wiele kobiet odczuwa ogromną frustrację.
Pośród przyczyn tego zaburzenia znajdują się (między innymi):
- Stres,
- Lęk,
- Depresja,
- Problemy ze związkiem,
- Problemy z alkoholem i narkotykami,
- Menopauza.
Ponieważ schorzenie to może mieć wiele przyczyn, kobieta która się z nim zmaga musi zostać poddana właściwej diagnostyce, aby je zidentyfikować, a następnie zacząć leczyć ten problem.
Jeżeli przyczyny są psychologiczne, przydatna może okazać się terapia poznawczo-behawioralna. Poza tym zespół obniżonego popędu seksualnego można również pokonać dzięki terapii seksualnej dla par.
Uwolnij się, rozluźnij i odkrywaj
Mówiąc w skrócie, z wyjątkiem okresów podczas których pojawiają się takie zmiany hormonalne jak menopauza czy ciąża, większość problemów seksuologicznych kobiet wiąże się ze stresem, lękiem lub innym problemem psychologicznym.
Chociaż seksualność nadal stanowi tabu, to należy się zwrócić do specjalisty, a nade wszystko posiadać pomoc i wsparcie partnera.
Kobieta nigdy nie powinna być obwiniana za swoje problemy natury seksualnej. Co więcej, nigdy nie powinno się jej zmuszać do robienia czegokolwiek. Takie wymuszanie wywoła jedynie jeszcze większy stres, a tym samym nasili problemy.
Chodzi przede wszystkim o próbę odkrycia przyczyn leżących u podstaw problemów dręczących kobietę, aby wkroczyć na ścieżkę cierpliwego odkrywania swojej seksualności i wyzwolenia seksualnego. Dzięki temu w końcu będziesz w stanie cieszyć się prawdziwie satysfakcjonującym życiem seksualnym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bodenmann G et al. “The association between daily stress and sexual activity”, J Fam Psychol. 2010 Jun;24(3):271-9. doi: 10.1037/a0019365.
- Andrea Bradford y Cindy M. Meston, “The impact of anxiety on sexual arousal in women”, Behav Res Ther. 2006 Aug; 44(8): 1067–1077.
- Endocrinol Metab Clin North Am. “Menopause and Sexuality”, Endocrinol Metab Clin North Am. 2015 Sep; 44(3): 649–661, doi: 10.1016/j.ecl.2015.05.009