Trzcina cukrowa: wartość odżywcza i właściwości
Dla wielu trzcina cukrowa jest owocem rolniczym, który stanowi niezbędny surowiec do produkcji najpopularniejszego i szeroko stosowanego naturalnego słodzika: cukru stołowego.
Oprócz tego, że jest głównym surowcem do produkcji rafinowanego cukru białego i innych rodzajów substancji słodzących, takich jak panela czy cukier brązowy, zapewnia również pewne korzyści, o których niewielu z nas wie. Nawet w kuchni jest klasycznym składnikiem różnych przepisów.
Zostań z nami, aby poznać jej wartość odżywczą i właściwości, które sprawiają, że jest to produkt spożywczy o szerokich korzyściach zdrowotnych.
Przeczytaj również: Naturalne słodziki: jak ograniczyć spożycie cukru?
Co to jest trzcina cukrowa?
Trzcina cukrowa to roślina zielna o zdrewniałej łodydze, która należy do rodziny traw i może osiągnąć nawet do 5 metrów wysokości. Jej nazwa naukowa to Saccharum officinarum L.
Pochodzi z Nowej Gwinei, a po raz pierwszy uprawiano ją w południowo-wschodniej Azji i zachodnich Indiach. Stąd w IX wieku dotarła do Hiszpanii, a w XV wieku rozprzestrzeniła się do obu Ameryk. Dziś ludzie uprawiają ją w wielu krajach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie.
Można jeść jej obraną łodygę lub wycisnąć z niej sok. W obu postaciach ma ona pewne składniki odżywcze, które czynią ją doskonałym wyborem. Jest to uprawa zapewniająca ludziom bezpieczeństwo żywnościowe, ponieważ jest ekonomiczna, opłacalna, ekologiczna i wysokoenergetyczna.
Rodzaje trzciny cukrowej
Trzcina cukrowa ma 4 odmiany:
- Cristalina: ma łodygi, które mogą mierzyć do 6 metrów wysokości. Ma ciemne liście otoczone warstwą białawych włosków. Jest bardziej odporna na ekstremalne warunki, ale twardsza.
- Veteada: ma pasiasty wygląd w kolorze czerwonym, fioletowym i żółtym. Jest mniejsza od poprzedniej i osiąga około 3 i pół metra. Jest bardzo odporna na zimno.
- Criolla: jest niezwykle soczysta i ma jedno z najwyższych stężeń sacharozy.
- Fioletowa: swoją nazwę zawdzięcza kolorowi łodygi. Jej liście mają intensywnie zielony kolor. Dobrze znosi niskie temperatury i jest mniej soczysta niż poprzednie gatunki.
Wartość odżywcza trzciny cukrowej
Skład chemiczny trzciny cukrowej został oceniony przez grupę agronomów, którzy stwierdzili, że jest ona bogata w węglowodany, z 56%. Spośród nich 28 gramów to nierozpuszczalny błonnik pokarmowy, taki jak celuloza, hemiceluloza i lignina.
Druga połowa węglowodanów to cukry proste, co czyni ją doskonałym źródłem energii. Jednak ilość zawartego w niej białka jest niska, ponieważ maksymalna zawartość wynosi 1,4%.
Z drugiej strony z trzciny cukrowej ekstrahuje się kilka produktów ubocznych, a każdy z nich ma inną wartość odżywczą. W związku z tym dokonamy przeglądu składników soku z trzciny cukrowej, bagassy i paneli.
Sok z trzciny cukrowej
Sok z trzciny cukrowej jest lepki, nieprzejrzysty i ciemnieje po ekstrakcji. Wynika to z reakcji chemicznej między białkami zawartymi w soku i cukrami.
Tworzą się brązowe lub ciemnozielone związki zwane melanoidynami. Z soku otrzymuje się kryształy sacharozy, z których przygotowywany jest cukier stołowy.
Jego wartość odżywcza charakteryzuje się wysoką zawartością suchej masy (od 15 do 20%), z czego 80% to sacharoza. Jest zatem wysoce strawny i uważany za prawie 4 razy bardziej energetyczny niż płatki zbożowe.
Z drugiej strony grupa ekspertów oceniła zawartość witaminy C w soku po pasteryzacji, stwierdzając, że pozostała ona na poziomie 47 miligramów na 100 mililitrów soku z trzciny cukrowej. Uważa się to za ważne ze względu na pozytywny wpływ witaminy C na zdrowie.
Panela
Panela to stały produkt otrzymywany przez zagęszczenie cukru obecnego w soku z trzciny cukrowej. Posiada więc wysoki udział sacharozy, sięgający blisko 80%. Zawiera również 15% fruktozy.
To sprawia, że panela jest bardzo energetyczna, dostarcza 350 kalorii ze 100 gramów produktu. Współczynnik ten nadal jest niższy niż w cukrze rafinowanym, w którym występuje około 400 kalorii.
Zobacz też: Stewia – naturalny słodzik dla cukrzyków
Bagassa
Chociaż bagassa jest produktem ubocznym uzyskiwanym z ekstrakcji soku z trzciny cukrowej i nie jest bezpośrednio spożywana przez ludność, obecność pewnych składników i substancji bioaktywnych sprawia, że jest ona interesująca jako dodatek do różnych produktów.
Na przykład bagassa jest źródłem nierozpuszczalnego błonnika, takiego jak celuloza, hemiceluloza i lignina. Stanowią one od 20 do 45 % całego produktu.
Ponadto wartość mineralna wynosi 2,5%. Bagassa zawiera między innymi wapń, magnez, potas i żelazo. Natomiast białka osiągają wartość 2,4%.
Właściwości trzciny cukrowej
Właściwości trzciny cukrowej zależą od jej wartości odżywczej oraz obecności określonych składników aktywnych, które wymieniono poniżej.
Jest źródłem przeciwutleniaczy
Zarówno sok z trzciny cukrowej, jak i wytłoczyny z trzciny cukrowej dostarczają różnorodnych substancji bioaktywnych, które działają jako przeciwutleniacze. Są one zdolne do hamowania lub opóźniania utleniania w organizmie poprzez blokowanie wolnych rodników.
Bagassa zawiera antocyjany, flawonoidy i polifenole, które badano pod kątem ich działania przeciwutleniającego. Działają jako środki antymutagenne i prawdopodobnie przeciwnowotworowe.
Z kolei sok z trzciny cukrowej zawiera dużą ilość witaminy C, flawonoidów i kwasów cynamonowych. Jedna szklanka soku z trzciny cukrowej zawiera 40 miligramów związków fenolowych, które stanowią ważne źródło dietetycznych przeciwutleniaczy.
Grupa naukowców zmierzyła polifenole w różnych odmianach soku z trzciny cukrowej i wykazała, że wszystkie są w stanie chronić przed uszkodzeniami DNA wywołanymi promieniowaniem. Badanie ujawniło również zdolność soku do wychwytywania wolnych rodników i hamowania peroksydacji lipidów.
Ponadto witamina C pomaga w utrzymaniu kolagenu, detoksykacji wątroby i zapobieganiu niektórym rodzajom raka i chorobom układu krążenia.
Trzcina cukrowa zapewnia wystarczającą ilość błonnika pokarmowego
Zbadano włączenie błonnika pokarmowego z trzciny cukrowej do receptury nowej żywności. Niektóre procesy technologiczne pozwoliły poprawić jej właściwości użytkowe. Wiemy, że celuloza i hemiceluloza mogą kontrolować poziom cukru we krwi i czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Może poprawić wyniki sportowe
Sok z trzciny cukrowej to naturalny napój, który według niektórych badań może zwiększać poziom cukru we krwi podczas i po wysiłku fizycznym.
Ponadto nie wykazano różnic między sokiem z trzciny cukrowej a innymi napojami, pod względem czasu ćwiczeń, tętna i objętości osocza. Dlatego niewyraźnie możesz go używać w każdej aktywności fizycznej.
Żucie trzciny cukrowej może mieć działanie przeciwpróchnicze
Dieta jest jednym z głównych czynników, które mogą zapobiegać próchnicy zębów. Zdrowa dieta jest ściśle związana z promocją zdrowia jamy ustnej.
Zaobserwowano, że grupa dzieci, które mieszkają na obszarach uprawy trzciny cukrowej i które żują trzcinę cukrową w ramach nawyku żywieniowego, jest prawie o 50% mniej narażona na próchnicę zębów. Natomiast dzieci, które nie mają tego nawyku, miały większe problemy zdrowotne z zębami.
Możliwe profilaktyczne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
Niektóre badania donoszą, że sok z trzciny cukrowej ma działanie profilaktyczne, ponieważ sprzyja odporności na infekcje bakteryjne i wirusowe. Grupa myszy piła sok z trzciny cukrowej po ekspozycji na wirusa wścieklizny.
Grupa kontrolna piła natomiast wyłącznie wodę destylowaną. Jak się okazało, myszy, które piły sok z trzciny cukrowej, przeżyły, podczas gdy reszta myszy zmarła.
W ten sposób naukowcy doszli do wniosku, że ekstrakt z soku z trzciny cukrowej ma działanie profilaktyczne. Zapobiega namnażaniu się patogenów.
Jednak wyniki takie nie wystąpiły u ludzi.
Jak spożywać trzcinę cukrową?
Bez wątpienia najlepszym sposobem spożywania trzciny cukrowej jest picie soku. Aby uzyskać szklankę o pojemności 250 mililitrów, należy obrać około 6 kawałków trzciny cukrowej i usunąć najtwardszą zewnętrzną część. Następnie należy wycisnąć je przy pomocy ekstraktora, przecedzić i można delektować się smakiem.
Nie zapominaj, że pomimo zalet soku z trzciny cukrowej, ilość cukru i kalorii nie może pozostać niezauważona. Dlatego zalecamy, aby nie pić więcej niż 2 szklanki dziennie, zwłaszcza jeśli próbujesz przestrzegać diety niskokalorycznej, aby utrzymać wagę lub schudnąć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguilar-Rivera, N. (2012). Paradigma de la diversificación de la agroindustria azucarera de México. Convergencia, 19(59), 187-213. Disponible en: http://ref.scielo.org/nb2zv4
- Lagos-Burbano, Elizabeth; Castro-Rincón, Edwin Caña de azúcar y subproductos de la agroindustria azucarera en la alimentación de rumiantes. Agronomía Mesoamericana, vol. 30, núm. 3, 2019 Universidad de Costa Rica, Costa Rica Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=43760145020 DOI: https://doi.org/10.15517/am.v30i3.34668
- Solís-Fuentes, J., Calleja-Zurita, K., Durán-de-Bazúa, M. (2010). Desarrollo de jarabes fructosados de caña de azúcar a partir del guarapo. Tecnol. Ciencia Ed. (IMIQ), 25, 1, 53-62. Disponible en: https://www.redalyc.org/pdf/482/48215094007.pdf
- Karmakar, Richa & Ghosh, Amit & Gangopadhyay, Hiranmoy. (2010). Asian Journal of Food and Agro-Industry Study on the nutritional and microbiological changes of sugarcane juice and determination of optimum conditions during pasteurization. Asian Journal of Food and Agro-Industry. 3. 453-461. Disponible en: https://www.researchgate.net/publication/297567783_Asian_Journal_of_Food_and_Agro-Industry_Study_on_the_nutritional_and_microbiological_changes_of_sugarcane_juice_and_determination_of_optimum_conditions_during_pasteurization/citation/download
- PAULINA OBANDO. UNIVERSIDAD TÉCNICA DEL NORTE FACULTAD CIENCIAS DE LA SALUD TECNOLOGÍA EN GASTRONOMÍA. La panela, valor nutricional y su importancia en la gastronomía. 2010. Disponible en: http://repositorio.utn.edu.ec/bitstream/123456789/2247/2/ARTICULO%20CIENTIFICO%20PANELA.pdf
- Cardona, C., Quintero, J. y Paz, I. (2010). Production of bioethanol from sugarcane bagasse: Status and perspectives. Bioresource Technology, 101, 4754-4766. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960852409015089
- Instituto de Información Científica y Tecnológica, Cuba. Hombre, Ciencia y Tecnología. Caracterización nutricional de los residuos orgánicos en la caña de azúcar del cantón La Troncal. vol. 25, núm. 2, 2021. [email protected]
- Luna-Guevara, M. y Delgado-Alvarado, A. (2014). Importancia, contribución y estabilidad de antioxidantes en frutos y productos de tomate (Solanum lycopersicum L). Avances en Investigación Agropecuaria, 18, 1, 51-66. Disponible en: http://ww.ucol.mx/revaia/portal/pdf/2014/enero/5.pdf
- Kadam, U., Ghosh, S., De, S., Suprasanna, P., Devasagayam, T. y Bapat, V. (2008). Antioxidant activity in sugarcane juice and its protective role against radiation induced DNA damage. Food Chemistry, 106, 3, 1154-1160. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814607007479
- Martínez-Bustos, F., Viveros-Contreras, R., Galicia-García, T., Nabeshima, E. y VerdaletGuzmán, I. (2011). Some functional characteristics of extruded blends of fiber from sugarcane bagasse, whey protein concentrate, and corn starch. Ciênc. Tecnol. Aliment. Campinas, 31, 4, 870- 878. Disponible en: https://www.scielo.br/j/cta/a/hK6X78XMm4tnwh8hbycsXqg/?format=pdf&lang=en
- Kalpana, K., Rishi, P., Lakshmi, D. y Lal, G. (2013). The effects of ingestion of sugarcane juice and commercial sports drinks on cycling performance of athletes in comparison to plain water. Asian J Sports Med, 4, 3, 181-189. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3880661/#:~:text=Results,blood%20lactate%20and%20plasma%20volume.
- Singh, A., Grover, H. and Bhatia, H. (2013). The study of cariogenicity of raw sugarcane in 12- year-old children in Punjab, India. J Oral Health Comm Dent, 7, 1, 37-43. Disponible en: https://www.researchgate.net/publication/334512423_The_Study_of_Cariogenicity_of_Raw_Sugarcane_in_12-year-old_Children_in_Punjab_India
- Koge, K., Saska, M. y Chi, C. (2005). Chapter 18 E1. Antioxidants and other functional extracts from sugarcane. En Asian Functional Foods. John Shi, Fereidoon Shahidi, Chi-Tang Ho. pp 672. Disponible en: https://books.google.co.ve/books/about/Asian_Functional_Foods.html?id=vErMBQAAQBAJ&redir_esc=y