Trociny - 8 praktycznych zastosowań w domu
Trociny mogą pełnić funkcję nawozu dla roślin, rozpałki, a nawet odplamiacza. We wszystkich tych zastosowaniach trociny przynoszą zaskakujący efekt. Wystarczy tylko wiedzieć, kiedy i w jaki sposób ich używać. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wykorzystać trociny w domu.
Trociny – jak je uzyskać?
Trociny to odpady powstające podczas pracy z drewnem. Tak więc piłowanie lub cięcie tego materiału zawsze wytwarza serię skrawków o różnych rozmiarach, które w zasadzie wydają się nie mieć żadnego zastosowania.
W stolarniach czy tartakach wykorzystuje się różne materiały, takie jak płyta wiórowa lub pilśniowa średniej gęstości.
Aby uzyskać trociny, wystarczy obrobić drewno, aby stworzyć stół lub półkę w garażu, a trociny wykorzystać ponownie. Omówimy teraz kilka ciekawych zastosowań, które mogą się dla Ciebie okazać praktyczne.
Istnieje możliwość pozyskania trocin w wyspecjalizowanych sklepach lub na dużych rynkach..
Trociny – 8 praktycznych zastosowań w domu
Jeśli wykonałeś jakąkolwiek pracę z drewnem, nie wyrzucaj trocin. Zamiast tego, wykorzystaj je w jednej z następujących sytuacji:
Przeczytaj również: Recykling starych mebli – przywróć im życie
1. Zakrycie pęknięć w murze
Nie wiesz, jak zatkać tę małą dziurę w ścianie, która staje się zauważalna? Doskonałym rozwiązaniem mogą być trociny przygotowane w mieszance z klejem i kitem.
Gdy nabierze konsystencji pasty, wypełnij dołek preparatem, dobrze go rozprowadzając i pokrywając całą powierzchnię. Aby pozostawić ścianę jak nową, przeszlifuj ją i nałóż warstwę farby.
2. Meble
Podobny efekt występuje, jeśli chcesz wypełnić ubytki w drewnianych meblach. W zastosowaniach przemysłowych do tego celu wykorzystuje się trociny. Wystarczy wymieszać materiał z kitem i pokryć niewielkie szczeliny w drewnianych krzesłach lub stołach. Następnie wystarczy pomalować i gotowe.
3. Nawóz
Wśród wielu materiałów i substancji, które można wykorzystać do nawożenia roślin, trociny są bardzo skuteczne. Należy je wymieszać z obornikiem lub nawozem azotowym i rozprowadzić w podłożu w celu wzmocnienia roślin. Różne badania wykazały pozytywny wpływ trocin w kompostowaniu.
4. Ogniste tablice
Jednym z najwygodniejszych sposobów rozpalania grilla i innych elementów do gotowania jest pellet drzewny. Z trocin można wygenerować własny produkt tego typu.
Oto kilka kroków należy wykonać dokładnie i ostrożnie:
- Zaopatrz się w materiały. Potrzebujesz wosku ze świecy, trocin, nieprzywierającej patelni i kartonu po jajkach.
- Rozpuść wosk. Pierwszym krokiem jest stopienie wosku na średnim ogniu w nieprzywierającym naczyniu.
- Dodaj trociny i wymieszaj. Po stopieniu wosku dodaj trociny i mieszaj, aż powstanie pasta. Użyj, jeśli to możliwe, drewnianej łyżki.
- Wyłącz ogień. Kiedy pasta się uformuje, czas wyłączyć kuchenkę.
- Tak uzyskaną pastę umieść w otworach opakowania po jajkach i pozostaw do wyschnięcia.
5. Gleba dla zwierząt
Pudełka dla zwierząt mogą zawierać trociny jako podłoże. Dotyczy to zwłaszcza kotów. Jest to bardzo przydatny materiał do wykorzystania jako kuweta.
6. Unikaj chwastów
Kompost to nie jedyny sposób na przekształcenie trocin w materiał użyteczny dla roślin. Działa również jako naturalny herbicyd. Posyp nim krawędzie ścieżek ogrodowych, a chwasty nie będą już rosnąć w tym miejscu.
7. Usuń plamy oleju
Być może jednym z najskuteczniejszych zastosowań trocin jest usuwanie z podłoża plam oleju samochodowego. Wynika to z ich dużej chłonności.
Dobrze radzą sobie ze złożonymi plamami, takimi jak te generowane przez oleje i farby. Na przykład, jeśli wyciek z samochodu rozlał się w kuchni lub na podłodze garażu, pomocne może być rozsypanie dużej ilości trocin w celu pokrycia plamy.
Pozwól materiałowi działać przez dwie do trzech godzin. Następnie usuń i oczyść pozostałości. Możesz tego nie wiedzieć, ale różne badania, takie jak to przeprowadzone przez Monterrey Institute of Technology, wykazały skuteczność trocin w pochłanianiu plam oleju.
8. Ogólne sprzątanie
Poza konkretnymi plamami możesz również zdecydować się na ogólne czyszczenie podłogi za pomocą trocin. Wystarczy zwilżyć materiał wodą, a następnie rozprowadzić go po całej przestrzeni. Trociny sprawiają, że wchłanianie kurzu i brudu staje się znacznie pełniejsze.
Chroń swoje podłogi
Trociny można też wykorzystać, aby zapobiegać powstawaniu plam. Wystarczy rozłożyć nieco trocin przed wejściem do domu, a materiał będzie pochłaniał wilgoć z podeszwy butów. Ta taktyka sprawdza się w deszczowe dni, kiedy buty zazwyczaj niosą błoto do wnętrza domu.
Który z trików zastosujesz w swoim domu?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Castro Garibay, Sandra Luz et al. “Caracterización Física y Química de Sustratos Con Base En Corteza y Aserrín de Pino.” Madera y Bosques 25.2 (2019): n. pag. Madera y Bosques. Web. Disponible en: https://myb.ojs.inecol.mx/index.php/myb/article/view/e2521520
- Pineda-Pineda, Joel, Sánchez del Castillo, Felipe, Ramírez-Arias, Armando, Castillo-González, Ana María, Valdés-Aguilar, Luis Alonso, & Moreno-Pérez, Esaú del Carmen. (2012). Aserrín de pino como sustrato hidropónico. I: Variación en características físicas durante cinco ciclos de cultivo. Revista Chapingo. Serie horticultura, 18(1), 95-111. Recuperado en 03 de enero de 2023, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1027-152X2012000100007&lng=es&tlng=es
- Serret-Guasch N, Giralt-Ortega G, Quintero-Ríos M. Caracterización de aserrín de diferentes maderas. Tecnología Química [Internet]. 2016;XXXVI(3):468-479. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=445546669012
- Téllez Carmona, José Manuel. Absorción de petróleo crudo, diésel y aceite automotriz gastado por residuos lignocelulósicos y su aplicación como sistema de disposición de hidrocarburos MAESTRÍA EN CIENCIAS EN DESARROLLO SOSTENIBLE. INSTITUTO TECNOLÓGICO Y DE ESTUDIOS SUPERIORES DE MONTERREY CAMPUS ESTADO DE MÉXICO. Disponible en: https://repositorio.tec.mx/handle/11285/628475?locale-attribute=es