Trójglicerydy – jak obniżyć ich poziom!

Trójglicerydy – jak obniżyć ich poziom!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczów dostarczanych z pokarmem pochodzenia zwierzęcego. W odpowiednich ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich norma to nie więcej niż 150mg/dL. Jeżeli  trójgliceridy wykażą minimum 200 mg/dL oznacza to, że ich poziom jest zbyt wysoki.

W takiej sytuacji najlepiej natychmiast podjąć kroki niezbędne dla ochrony naszego zdrowia i niezwłocznie zredukować ich ilość. Jest kilka naturalnych sposobów, które Ci pomogą obniżyć trójglicerydy!

Trójglicerydy – jak obniżyć ich poziom? Oto kilka wskazówek!

Wysoki poziom tych tłuszczów oraz cholesterolu stanowi bardzo poważne zagrożenie dla serca. Sprzyja również powstawaniu innych chorób.

Pierwszym krokiem jest przede wszystkim zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego. Znacznie ułatwia on wchłanianie tłuszczów. Sprzymierzeńcem są też niektóre owoce i warzywa takie jak brokuły, szpinak, jabłka i pomarańcze.

Zdrowe produkty

Na początek zmniejsz spożycie lub całkowicie zrezygnuj z chleba, makaronu, słonych przekąsek, ciastek, ciast, smażonych dań, alkoholu. Ogólnie rzecz biorąc ze wszystkich tych produktów, z których nie ma żadnych korzyści dla zdrowia. A które jedynie w znaczny sposób podnoszą poziom lipidów we krwi. Można je zastąpić zdrową żywnością lub produktami pełnoziarnistymi.

 

Czego koniecznie unikać?

Kolejna grupą żywności, od której lepiej trzymać się z daleka to produkty zawierające przetworzone cukry. Zamiast rafinowanego cukru do słodzenia wybierz stewię. Gaś pragnienie lekkimi, zdrowymi sokami (lepiej, jeżeli będą one naturalne) lub wodą. Decyduj się na świeże, ekologiczne owoce, zamiast słodyczy i gotowych deserów. Delektuj się czystą czekoladą (najlepiej tą, w której składzie jest 70% kakao).

Nabiał i produkty mleczne, które jesz powinny być niskotłuszczowe lub całkowicie bez tłuszczu. W momencie przygotowywania sałatek decyduj się na oliwę z oliwek, a nie na wysokokaloryczny majonez. Staraj się jeść zawsze chude mięso i unikaj dań typu fast food.

Zapiekanka

Być może zaciekawi Cię równieżBomby kaloryczne to nie tylko fast foody!

Powinieneś wiedzieć, że wszelkiego rodzaju kiełbasy zawierają trójglicerydy w niewiarygodnych wręcz ilościach. Dlatego też zostaw salami na specjalne okazje. A na co dzień konsumuj mięso z indyka lub kurczaka oraz chude wędliny. Jeżeli jesteś miłośnikiem kiełbasek, niech będą one drobiowe z niewielkim dodatkiem soli.

 

Zalecenia, o jakich warto pamiętać

Jedz więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz oliwy z oliwek znajdziesz je w tak zwanych rybach niebieskich (makrela, sardynki, tuńczyk, łosoś, miecznik, anchois). A także w orzechach oraz w oleju rzepakowym.

Ci, którzy nie mają problemu z otyłością powodowaną przez trójglicerydy we krwi, również powinni zadbać o właściwą i zdrową dietę. Zaleca się więc przygotowywanie mięsa na grillu lub na parze. A warzywa, jeżeli już nie mogą zostać zjedzone w surowej postaci powinny być gotowane. Zdecydowanym wrogiem są potrawy smażone, gulasze, dania przetworzone i gotowe oraz produkty mrożone. Natomiast podczas przygotowywania mięsa, zaleca się usunięcie widocznej warstwy tłuszczu (same trójglicerydy!) i skóry.

Wykluczając lampkę czerwonego wina dziennie, które poprawia krążenie, z napojów alkoholowych należy zrezygnować. Postaraj się również rzucić palenie. Wpłynie to korzystnie nie tylko na trójglicerydy i poziom tłuszczów, ale na stan całego organizmu.

Zdrowe mięso z przyprawami

 

Naturalnym produktem, którym można wpłynąć na poziom triglicerydów, jest czosnek. Zjedzenie jednego ząbka czosnku dziennie pomoże utrzymać tłuszcze we właściwej równowadze. Innym sposobem jest wymieszanie 2 łyżeczek ziaren owsa ze szklanką wody i odstawić na noc. Następnie wypić mieszankę rankiem następnego dnia. Pomożesz w ten sposób wchłonąć się cząsteczkom tłuszczu i uregulujesz poziom cholesterolu. Napar ze skórek mandarynki i pomarańczy również dobroczynnie wpływają na powyższe problemy.

Pamiętaj o dostatecznej ilości wody. Jeżeli nie masz do tego głowy i zapominasz, możesz zainstalować specjalną aplikację na telefon, która regularnie będzie przypominać o Twoich szklankach wody, których brakuje Ci do spełnienia dziennej normy. Wynosi ona 2 litry w okresie zimowym i 3 litry w okresie letnim.

Kalorie, waga, posiłki…

Jako że, bardzo ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii dziennie, można rozważyć  wizytę u dietetyka. Szczególnie jeżeli masz problem z nadwagą lub otyłością. Kobiety powinny spożywać maksymalnie 1200 kalorii dziennie. Natomiast mężczyźni nie więcej niż 1800 kalorii. Nie napełniaj wiec talerza po brzegi, tylko jedz małe porcje. Unikaj objadania się przed snem, a między posiłkami spróbuj jeść zdrowe przekąski.

Krewetki i warzywa

Ważnym punktem jest wykonywanie ćwiczeń i zachowanie aktywności fizycznej, wszystko w granicach rozsądku. Można zacząć od spacerów trzy razy w tygodniu, a następnie zwiększyć ich częstotliwość i czas trwania. Sam zauważysz jak Twój stan zdrowia i samopoczucie się poprawia. 20-30 minut dziennie w pełni wystarczy. Samo spacerowanie może wydać się monotonne, możemy więc pojeździć na rowerze (może być stacjonarny), wejść od czasu do czasu po schodach, zamiast używać windy, skosić trawnik, umyć samochód czy posprzątać energicznie mieszkanie.

I na zakończenie ostatnią, ale bardzo ważna uwaga – palenie papierosów. Potwierdzono, że palenie nie ma bezpośredniego wpływu na poziom trójglicerydów i cholesterolu, ale na pewno nie pomaga w walce z tym problemem i powoduje trudności przy wykonywaniu ćwiczeń. Gdy tylko sprzeciwisz się nałogowi, zrobisz wielka przysługę sobie i swojemu organizmowi zwłaszcza sercu, płucom i skórze!

Sałatka warzywna

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości Nicka Nguyena, Stevena Depolo, Bena Hoskinga.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.