Przyspiesz trawienie napojem z imbiru, jabłek i stewii
Każdemu z nas zdarza się pofolgować sobie przy stole przez co nasz organizm ma utrudnione trawienie. W takiej sytuacji czujemy się ociężali, a osoby będące na diecie miewają nawet wyrzuty sumienia obawiając się, że ich wcześniejszy wysiłek pójdzie na marne.
Wcale tak jednak nie musi być, ponieważ istnieje wiele naturalnych środków, które wspomagają trawienie i pozwalają odzyskać uczucie lekkości w żołądku. Dziś chcemy zaproponować jeden z nich – napój z imbiru, jabłek i stewii.
Nadmiar jedzenia a trawienie
Urodziny, imieniny, święta i różne inne okazje to sytuacje, w których niejednokrotnie zjadamy dużo więcej niż powinniśmy, ponieważ stoły są zastawione kuszącymi smakołykami. Ważna jest nie tylko ilość jedzenia jakie spożywamy, ale również jakość oraz połączenie produktów w danym posiłku.
Aby trawienie nie uległo znacznemu osłabieniu podczas wiekszego posiłku, staraj się przynajmniej jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs.
Pamiętaj też o tym, żeby każdy posiłek składał się z porcji z warzyw. Niewielka porcja sałatki dostarczy mnóstwa cennych składników odżywczych i ograniczy pokusę sięgnięcia po inne, mniej zdrowe produkty.
Jak wspomóc trawienie po obfitym posiłku?
Jeśli się przejadłeś zastosuj poniższe metody, aby wspomóc trawienie:
- Pij wodę przez cały dzień. Wypijaj szklankę wody na pół godziny przed posiłkiem i pół godziny po nim. Jest to najłatwiejszy sposób na oczyszczenie organizmu z nadmiaru zbędnych produktów przemiany materii.
- Zastąp któryś z posiłków niewielką przekąską: sięgnij po owoc, małą porcję zupy warzywnej lub sałatkę.
- Pij napary, które usprawniają pracę wątroby. Możesz wybrać m.in.: mniszka lekarskiego, oset mleczny, liść karczocha zwyczajnego albo boldo.
- Pij napar z imbiru, stewii i jabłka.
Produkty wspomagające trawienie
Imbir
Imbir to korzeń, który ma orzeźwiający smak i bardzo korzystnie wpływa na organizm. Oto niektóre z właściwości imbiru:
- Zwalcza wzdęcia i pomaga pozbyć się zatrzymanych w organizmie płynów.
- Wspomaga pracę nerek.
- Ułatwia pracę układu trawiennego, łagodzi dolegliwości żołądkowe i stymuluje wydzielanie soków żołądkowych.
- Usprawnia pracę wątroby, pomaga oczyścić krew i wyeliminować z organizmu toksyny.
- Przyspiesza procesy przemiany materii i pomaga spalić większą ilość kalorii.
Imbir można spożywać w postaci surowego korzenia, w naparach, sokach i koktajlach. Jest również dostępny w formie pastylek do ssania.
Stewia
Stewia jest nie tylko naturalnym lekiem, ale również doskonałym substytutem cukru. Jest przy tym dużo słodsza, a jednocześnie nie dostarcza kalorii. Oto kilka korzyści jakie stewia przynosi naszemu organizmowi:
- Obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu rzadziej dopada nas głód.
- Pomaga walczyć z retencją płynów w organizmie.
- Stopniowo obniża ciśnienie krwi.
- Pomaga zadbać o zęby i dziąsła oraz zapobiegać powstawaniu ubytków.
- Przyspiesza procesy trawienia.
Aby w pełni wykorzystać zalety stewii, należy sięgnąć po nią w naturalnej formie. Można ją spożywać w formie płynu lub proszku. Stewia jest zielona lub ciemnobrązowa i ma smak podobny do lukrecji.
Rafinowana stewia nadaje produktom słodki smak, ale nie wpływa w żaden sposób na ich pozostałe walory smakowe. Można nią zastąpić cukier, ale należy pamiętać, że taka jej forma nie ma właściwości leczniczych.
Jabłka
Jabłka są zalecane niemal w każdej diecie ze względu na dużą ilość składników odżywczych oraz ich korzystny wpływ na układ trawienny. Jeśli kupujesz jabłka z upraw ekologicznych staraj się jeść je ze skórką, która stanowi bogate źródło błonnika.
Jabłko pomaga na dłużej zachować uczucie sytości, dzięki czemu nie sięgniemy zbyt szybko po jedzenie, gdy pozwoliliśmy sobie na przekroczenie granic zdrowej diety.
Napój z imbiru, stewii i jabłek na trawienie
Jeśli pozwoliłeś sobie na zbyt duży posiłek i chcesz poprawić trawienie, sięgnij po naturalny napój, który możesz przygotować według poniższego przepisu.
Składniki
- 1 łyżeczka zmielonego imbiru (5 g)
- 1 łyżeczka stewii w proszku (5 g)
- 1 jabłko
- 2 szklanki wody (400 ml)
Sposób przygotowania i spożycia
- Umyj jabłko, obierz je ze skórki i usuń gniazdo.
- Pokrój jabłko na kawałki i umieść w blenderze wraz z imbirem i stewią. Zmiksuj wszystko na jednolitą masę.
- Wypij świeżo przygotowany napój. Możesz spożywać go na zimno lub na ciepło.
Najlepiej jest popijać napój niewielkimi łykami przez cały dzień, dwie godziny po każdym posiłku. Pamiętaj, że choć koktajl ten daje świetne rezultaty, to powinienbyć stosowany doraźnie i nie zastąpi on lekkostrawnej diety.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ernst, E., & Pittler, M. H. (2000). Efficacy of ginger for nausea and vomiting: A systematic review of randomized clinical trials. British Journal of Anaesthesia. https://doi.org/10.1093/oxfordjournals.bja.a013442
- Goyal, S. K., Samsher, & Goyal, R. K. (2010). Stevia (Stevia rebaudiana) a bio-sweetener: A review. International Journal of Food Sciences and Nutrition. https://doi.org/10.3109/09637480903193049
- Boyer, J., & Liu, R. H. (2004). Apple phytochemicals and their health benefits. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-3-1