Tradycyjny peruwiański przepis na Lomo Saltado

Pokażemy Ci, jak w prosty sposób przygotować lomo saltado z kurczaka w stylu peruwiańskim, aby zwiększyć ilość białek o wysokiej wartości biologicznej w Twojej diecie.
Tradycyjny peruwiański przepis na Lomo Saltado
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Eksperci zalecają włączenie mięsa do diety w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia. Ten rodzaj żywności ma dużą liczbę niezbędnych składników odżywczych, jak chociażby białka o wysokiej wartości biologicznej. Aby urozmaicić potrawy mięsne, pokażemy Ci, jak przygotować typowy, tradycyjny peruwiański przepis na lomo saltado. To naprawdę smaczne danie, które można włączyć do zbilansowanej i zróżnicowanej diety.

Przed rozpoczęciem należy podkreślić zalet białego mięsa w porównaniu z czerwonym . To ostatnie nie jest szkodliwe dla zdrowia, ale ma wyższą gęstość kaloryczną. Z drugiej strony białe mięso daje nam wysokiej jakości białka i minerały, z niższą zawartością tłuszczu.

Składniki na lomo saltado z kurczaka

Składniki, których będziesz potrzebować, aby przygotować wykwintne lomo saltado z kurczaka w stylu peruwiańskim, to:

 • 1 pierś z kurczaka
 • 1 czerwona cebula
 • żółta papryka chili
 • łyżka mielonego czosnku
 • Łyżka deserowa pasty aji panca z chili
 • Odrobina sosu sojowego
 • 3 łyżki sosu pomidorowego
 • 1 kropla czerwonego octu
 • Odrobina wywaru z kurczaka
 • 1 kropla oleju roślinnego
 • 1 gałązka kolendry
 • Sól, pieprz i kminek do smaku
Saltado z kurczakiem lomo.
Peruwiańskie lomo saltado jest pyszne i dostarcza białka o wysokiej wartości biologicznej.

Przygotowanie krok po kroku

 1. Przede wszystkim pokrój pierś z kurczaka w drobną kostkę.
 2. Cebulę należy pokroić w paski julienne, a żółte chili w paski.
 3. Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia i podsmażyć kurczaka, uprzednio doprawionego solą i pieprzem.
 4. Kiedy jest przypieczony ze wszystkich stron, wyjmij go i odłóż na później.
 5. Wrzuć teraz zmielony czosnek, pastę aji panca, czerwoną cebulę i żółte chili na tę samą patelnię, aby podsmażyć. W takim przypadku zalecamy podgrzewanie na wysokim poziomie. Proces zajmie kilka minut.
 6. Gdy warzywa zrumienią się na złoty kolor, dodaj odrobinę czerwonego octu i kontynuuj smażenie.
 7. Gdy część płynu wyparuje, włóż kurczaka na patelnię wraz z sosem pomidorowym i wywarem z kurczaka.
 8. Dodaj sól, pieprz i kminek i gotuj jeszcze przez 3 minuty. Ważne jest, aby kurczak był dobrze ugotowany w środku.
 9. Na koniec dodaj posiekaną kolendrę i podawaj.
 10. Istnieje kilka opcji dodatków do lomo saltado z kurczaka. Jedną z nich jest umieszczenie potrawy w dobrej jakości chlebie. Można go również podawać z dodatkami z ziemniaków, ryżu, a nawet z batatów. To zależy od upodobań każdej osoby.
Danie z kurczaka.
Peruwiańskie lomo saltado można podawać z ryżem, pieczywem lub ziemniakami.

Korzyści żywieniowe lomo saltado z kurczaka

Włączenie peruwiańskiego przepisu na lomo saltado z kurczaka do zróżnicowanej i zbilansowanej diety może być bardzo korzystne dla zdrowia. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że w diecie nie ma niedoborów niezbędnych składników odżywczych, aby zapobiec przewlekłym i złożonym patologiom.

Chroni stan zdrowia mięśni

Białka dostarczane przez kurczaka są potrzebne, aby zapobiegać katabolizmowi mięśni i zapewniać prawidłowe funkcjonowanie tkanek organizmu, szczególnie wraz z upływem lat. Wskazują na to badania opublikowane w czasopiśmie Nutrition Research . Jeśli zapotrzebowanie na białko nie jest zaspokojone, możesz doświadczyć sarkopenii w średnim okresie, co byłoby bardzo problematyczne dla twojego zdrowia.

U osób prowadzących siedzący tryb życia zalecane jest dzienne spożycie ponad 0,8 grama białka na kilogram (2,2 funta) wagi dziennie. U sportowców wymagania te nawet się podwajają. Obalono już mit, że wysokie spożycie białka w diecie może z biegiem lat powodować problemy z nerkami lub wątrobą.

Może przyśpieszyć utratę wagi

Lomo saltado z kurczaka to pikantny przepis. Wykazano, że spożywanie pokarmów o tym smaku może stymulować utratę wagi. Wynika to z obecności kapsaicyny, substancji nieznacznie podwyższającej temperaturę ciała, promującej mobilizację i utlenianie tłuszczów ze względu na wzrost wydatkowania energii.

Uważaj jednak na pikantne potrawy. Po ich spożyciu przez osoby z problemami jelitowymi lub trawiennymi mogą wystąpić negatywne objawy. W większości przypadków ten rodzaj żywności nie powoduje problemów, ale zaleca się najpierw przetestować indywidualną tolerancję.

Pomaga w opóźnianiu procesów starzenia

Zarówno warzywa, jak i przyprawy kulinarne użyte w tym przepisie są źródłem fitochemikaliów o potencjale antyoksydacyjnym. Pierwiastki te neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie w tkankach organizmu. W konsekwencji zmniejsza się szybkość, z jaką zachodzą procesy starzenia, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Clinical Interventions in Aging.

Jednak, aby naprawdę doświadczyć znaczącego efektu, koniecznie wprowadzić ciągłe i wystarczające spożycie pokarmów roślinnych. Kluczową rolę pełni również promowanie innych dobrych nawyków, takich jak dobry nocny odpoczynek. Podczas snu zachodzą bowiem procesy regeneracji organizmu.

Przygotuj w domu lomo saltado z kurczaka w stylu peruwiańskim

Jak widzieliśmy, samodzielne przygotowanie lomo saltado z kurczaka w stylu peruwiańskim jest naprawdę łatwe. To bardzo smaczna receptura, która może dostarczyć znaczną ilość niezbędnych składników odżywczych, elementów, które pomagają poprawić ogólny stan zdrowia i zachować funkcjonalność w ludzkim ciele. Uważa się zatem, że jest to zdrowa receptura.

Na koniec pamiętaj, że włączenie produktów pochodzenia zwierzęcego do codziennej diety jest rzeczą pozytywną. Zawierają one białka o wysokiej wartości biologicznej, a także inne składniki odżywcze w ilościach wspomagających ich przyswajanie. Kiedy ograniczasz swoją dietę do wybranych grup produktów, zwiększa się ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, dlatego nie zalecamy tego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Naseeb, M. A., & Volpe, S. L. (2017). Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutrition research (New York, N.Y.)40, 1–20. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2017.01.001
 • Varghese, S., Kubatka, P., Rodrigo, L., Gazdikova, K., Caprnda, M., Fedotova, J., Zulli, A., Kruzliak, P., & Büsselberg, D. (2017). Chili pepper as a body weight-loss food. International journal of food sciences and nutrition68(4), 392–401. https://doi.org/10.1080/09637486.2016.1258044
 • Liguori, I., Russo, G., Curcio, F., Bulli, G., Aran, L., Della-Morte, D., Gargiulo, G., Testa, G., Cacciatore, F., Bonaduce, D., & Abete, P. (2018). Oxidative stress, aging, and diseases. Clinical interventions in aging13, 757–772. https://doi.org/10.2147/CIA.S158513

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.