Torbiel nasieniowa: przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Spermatocele to torbiel, zwykle bezobjawowa, zlokalizowana w mosznie. Na szczęście nie powoduje większego dyskomfortu i zwykle nie wymaga leczenia.
Torbiel nasieniowa: przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia, 2023

Męski układ rozrodczy składa się z wielu przewodów, w których powstają i są transportowane zarówno plemniki, jak i nasienie. Wszystkie te przewody mogą zawierać zmiany torbielowate lub nowotworowe, które wpływają na ich strukturę. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest spermatocele, czyli torbiel nasieniowa, czytaj dalej!

Torbiel nasieniowa to nic innego jak miękka i bezbolesna zamknięta torebka zlokalizowana w najądrzu. Najądrze z kolei to przewód w górnej i tylnej części jądra, w którym dojrzewają i są przechowywane nowo powstałe plemniki.

Liczne badania potwierdzają, że problem ten występuje powszechnie, zwłaszcza u starszych mężczyzn. Jednak zwykle nie powoduje żadnych istotnych objawów klinicznych, a do jego rozpoznania zwykle dochodzi przypadkowo.

Skąd się bierze torbiel nasieniowa?

Najądrza tworzą mikroskopijne rurki, które transportują nowo powstałe plemniki. Możliwe, że niedrożność jednego z tych przewodów jest przyczyną torbieli. Jednak naukowcy nie ustalili jeszcze jej dokładnego pochodzenia.

Inną możliwą przyczyną tego typu torbieli u dziecka są zmiany genetyczne, chociaż jest to rzadka wada rozwojowa w pierwszych latach życia. Nie ustalono również jasnych czynników ryzyka dla torbieli nasieniowej.

Uważa się, że stosowanie leku zwanego dietylostilbestrolem w czasie ciąży zwiększa ryzyko. Lek ten przepisywano w celu zapobiegania poronieniom i innym powikłaniom, ale jego legalne zalecanie wycofano w 1971 r. z powodu jego związku z rakiem pochwy.

Eko jąder.
Często torbiele te wykrywa się przypadkowo, wykonując USG z innego powodu.

Torbiel nasieniowa i jej objawy

Torbiel nasieniowa w większości przypadków nie powoduje oczywistych objawów klinicznych. Są to bezbolesne zmiany, które utrzymują stabilny rozmiar i nie są nowotworowe.

Istnieją jednak przypadki, w których torbiele znacznie się powiększają. W takich przypadkach mogą powodować pewne objawy, takie jak:

 • Ucisk u podstawy penisa
 • Zaczerwienienie moszny
 • Obrzęk za lub nad jądrem
 • Dyskomfort lub ból w dotkniętym jądrze
 • Możliwe powiększenie moszny
 • Uczucie ciężkości w dotkniętym jądrze

Należy pamiętać, że torbiel nasieniowa zwykle nie powoduje zmian w wytrysku ani bólu prącia. Dlatego jeśli cierpisz na te objawy, wskazane jest jak najszybsze skontaktowanie się ze specjalistą.

Diagnoza

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem wykrycia plemników jest badanie fizykalne . Lekarz powinien dokładnie zbadać każde jądro, aby znaleźć nieprawidłowość. Chociaż torbiel nasieniowa nie jest bolesna, podczas oceny można odczuwać pewien dyskomfort.

Po wykryciu guzka w mosznie lekarz powinien zlecić wykonanie badań w celu potwierdzenia etiologii. Niektóre z niezbędnych testów są następujące:

 • Transiluminacja: specjalista oświetla mosznę bezpośrednim światłem i obserwuje zmiany. Torbiel nasieniową diagnozuje się w przypadku, gdy światło wskaże, że jest to cysta z płynną zawartością, a nie guz lity.
 • USG jąder: USG jest użyteczną metodą, gdy transiluminacja daje niejednoznaczne wyniki. Metoda ta wykorzystuje fale dźwiękowe do rekonstrukcji obrazu jądra oraz oceny guzka i jego cech.

Dowiedz się więcej: Przyczyny raka jąder i leczenie

Leczenie torbieli nasieniowej

Większość torbieli rozwija się bezobjawowo, więc zgodnie z najnowszymi protokołami badawczymi nie wymagają żadnego rodzaju leczenia. Bolesne torbiele można leczyć dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi, takimi jak ibuprofen lub acetaminofen.

Twój lekarz może zalecić pewne zabiegi w celu usunięcia torbieli. Należy jednak pamiętać, że może to mieć wpływ na płodność, dlatego należy dokładnie ocenić, czy planujesz mieć dzieci w przyszłości.

Pierwszym zabiegiem inwazyjnym jest spermatocelektomia, czyli nic innego jak chirurgiczna resekcja torbieli. Jest to zabieg ambulatoryjny, podczas którego wykonuje się nacięcie w mosznie i usuwa się torbiel zlokalizowaną w najądrzu.

Innym dostępnym sposobem leczenia torbieli jest aspiracja z użyciem lub nie skleroterapii. Lekarz wprowadzi specjalną igłę i usunie płyn z torbieli. Skleroterapię stosuje się w celu bliznowacenia cysty przy użyciu drażniącąej substancji.

Torbiel nasieniowa
Wpływając na proces produkcji i przechowywania nasienia, leczenie może wpływać na męską płodność.

Zachowanie płodności

Zarówno spermatocelektomia, jak i aspiracja mogą uszkodzić najądrza i nasieniowody, wpływając w ten sposób na płodność. Może to stanowić poważny problem dla młodych mężczyzn, którzy chcą mieć dzieci.

Dlatego najlepiej jest, aby młodzi mężczyźni poddali się konserwacji nasienia, zanim będą skłonni poddać się tego typu zabiegom. Opcją mogą być również banki nasienia, chociaż najlepiej skonsultować się ze specjalistą w sprawie dostępnych metod.

Problem, czasami prowadzący do komplikacji

Torbiel nasieniowa to cysta z nielicznymi objawami klinicznymi lub powikłaniami. Mężczyzna może przeżyć całe życie, nawet nie zauważając jej obecności. Co więcej, nie wpływa na płodność w żadnym momencie, z wyjątkiem okresu po leczeniu.

Jednak w niektórych przypadkach może rosnąć i powodować dyskomfort. Niezależnie od tego, w przypadku zauważenia guzka w mosznie, jak najbardziej wskazana jest wizyta u lekarza . Tylko w ten sposób można postawić trafną diagnozę i rozpocząć właściwe postępowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Boscarelli A, Bellini T. Epididymal cyst in children. Eur J Pediatr. 2021 Sep;180(9):2723-2729.
 • Hikosaka A, Iwase Y. Spermatocele presenting as acute scrotum. Urol J. 2008 Summer;5(3):206-8.
 • Kliesch S. Hydrocele, spermatocele, and vasectomy: management of complications. Urologe A. 2014 May;53(5):671-5.
 • Lundström KJ, Söderström L, Jernow H, Stattin P et al. Epidemiology of hydrocele and spermatocele; incidence, treatment and complications. Scand J Urol. 2019 Apr-Jun;53(2-3):134-138.
 • Rioja J, Sánchez-Margallo FM, Usón J, Rioja LA. Adult hydrocele and spermatocele. BJU Int. 2011 Jun;107(11):1852-64.
 • Salama N, Hassan OS. A Post-Aspiration Giant Spermatocele in a Young Man: A Case Report and Literature Review. Clin Med Insights Case Rep. 2022 May 13;15:11795476221097218.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.