Rak jądra: przyczyny i leczenie

Najlepszym sposobem zapobiegania rakowi jąder jest comiesięczne samobadanie i okresowe kontrole u urologa. Gdy choroba zostanie wykryta wcześnie, w większości przypadków prawdopodobieństwo wyleczenia jest wysokie.
Rak jądra: przyczyny i leczenie
Leidy Mora Molina

Napisane i zweryfikowane przez pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada, 2022

Rak jądra występuje rzadko i w większości przypadków można go wykryć we wczesnych stadiach, kiedy jeszcze się nie rozprzestrzenił. Pierwszy objaw zwykle pojawia się w postaci obrzęku lub guzka w jądrze. Czasami jednak w ogóle nie ma żadnych znaków.

Najlepszym sposobem wczesnego wykrycia raka jąder jest comiesięczne samobadanie. To prosta procedura i jeszcze bardziej wskazana, gdy w rodzinie występuje historia tej choroby lub istnieje jakikolwiek czynnik ryzyka.

Jeśli zauważysz obrzęk lub jakikolwiek guzek w jądrze, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Rak jądra ma dobre rokowanie, o ile wykryjesz go wcześnie.

Rak jądra

Rak jąder.
Samobadanie to najlepszy sposób na wykrycie jakichkolwiek problemów w jądrach.

Rak jądra występuje, gdy niektóre komórki w jądrach zaczynają podlegać nieprawidłowym zmianom. Częstość występowania tej choroby wzrosła w kilku krajach świata w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale przyczyna pozostaje jeszcze nieznana. W ostatnich latach nastąpił niewielki spadek liczby przypadków.

Szacuje się, że ten typ raka występuje u jednego na 250 mężczyzn. Choroba najczęściej dotyka młodych i dorosłych w średnim wieku. Około 6% przypadków występuje u dzieci, a nieco ponad 8% u mężczyzn w wieku powyżej 55 lat.

Najczęściej rak jądra poddaje się skutecznemu leczeniu. Liczby wskazują, że prawdopodobieństwo zgonu mężczyzny z powodu tej choroby wynosi 1 na 5000. Zwykłe objawy tej choroby są następujące:

  • Jeden lub więcej guzków  a także obrzęk w jednym lub obu jądrach
  • Ból lub drętwienie jądra lub moszny
  • Uczucie ciężkości w mosznie
  • Większa jędrność w jednym jądrze niż w drugim
  • Tępy ból w pachwinie lub podbrzuszu
  • Nagłe nagromadzenie płynu w mosznie
  • Powiększenie lub tkliwość piersi
  • Obrzęk jednej lub obu nóg z powodu zakrzepu krwi
  • Ból pleców w dolnej części lędźwiowej
  • Ból w klatce piersiowej, duszność lub krwawa flegma

Rodzaje raka jąder

W jądrach istnieje wiele rodzajów komórek; każdy typ może powodować jeden lub więcej rodzajów raka jąder. W zależności od typu leczenie i rokowanie choroby będzie się różnić. Główne typy opisujemy poniżej.

Guzy zarodkowe

Szacuje się, że ponad 90% nowotworów jąder wywodzi się z komórek zarodkowych. Wytwarzają one plemniki i powodują powstawanie dwóch rodzajów guzów: nasieniaków i nienasieniaków. Zobaczmy, czym się charakteryzują.

  • Nasieniaki. Rozprzestrzeniają się one powoli i zwiększają ilość białka zwanego ludzką gonadotropiną kosmówkową (HCG). Poziomy te wykrywa się w badaniu krwi, dzięki czemu można je wykorzystać do diagnozy.
  • Nienasieniaki. Zwykle występują u mężczyzn w późnym okresie dojrzewania lub około 30 roku życia. Należą do nich rak embrionalny, rak woreczka żółtkowego, rak kosmówki i potworniak.

Często rak jądra związany z komórkami zarodkowymi zaczyna się od raka in situ. Może to przekształcić się w raka inwazyjnego i nie jest łatwo go wykryć, zanim to nastąpi.

Może cię także zainteresować: Najczęstsze przyczyny swędzenia jąder

Guzy stromalne

W tym przypadku rak jądra powstaje w zrębie, tkance podtrzymującej, która również wytwarza hormony jąder. Odpowiada 20% raków jąder u dzieci i około 5% przypadków u dorosłych. Mogą być dwojakiego rodzaju:

  • Guzy komórek Leydiga. Komórki te wytwarzają męskie hormony płciowe. Większość guzów wywodzących się z tych komórek jest łagodna. W rzadkich przypadkach rozwijają się w raka, a jeśli do tego dochodzi, mają złe rokowania.
  • Guzy z komórek Sertoliego. Odżywiają one komórki rozrodcze, które produkują nasienie. Podobnie jak w poprzednim przypadku większość guzów ma charakter łagodny, ale jeśli tak nie jest, trzeba się spodziewać niedobrych rokowań.

Nowotwory wtórne

Wtórny rak jądra to taki, który wywodzi się z innego narządu, ale rozprzestrzenia się w jądrach. Najczęściej występują chłoniaki, zwykle u mężczyzn po 50. roku życia. U dzieci z kolei najczęstszą przyczyną stanowi białaczka.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Nauka nie odkryła dokładnych przyczyn raka jąder. Większość przypadków tej choroby wiąże się ze zmianami w chromosomie 12. Jednak zdarzają się również przypadki związane ze zmianami w innych chromosomach lub w liczbie chromosomów.

Niektóre czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo raka jąder. Obecność tych czynników nie oznacza, że choroba się rozwinie, ale może nieco sprzyjać jej pojawieniu się. Są to:

  • Rasa biała
  • Wiek między 15 a 35 rokiem życia
  • Historia rodzinna raka jąder
  • Wysoki wzrost
  • Niezstąpione jądro
  • Zakażenie wirusem HIV
  • Przypadek raka jąder w przeszłości
  • Rak in situ

Leczenie

Lekarzem kierującym leczeniem raka jądra jest urolog. Czasami współpracuje z lekarzem onkologiem, specjalistą od chemioterapii i onkologiem radioterapią. Opcje leczenia wybiera się na podstawie stanu każdego pacjenta. Oto główne opcje.

Operacja chirurgiczna

Prawie wszystkie nowotwory jąder najpierw leczy się chirurgicznie, nawet jeśli już się rozprzestrzeniły. W takich przypadkach istnieją dwa rodzaje interwencji chirurgicznych:

  • Radykalna orchidektomia pachwinowa. Guz zostaje usunięty wraz z jądrem i powrózkiem nasiennym.
  • Sekcja węzłów chłonnych zaotrzewnowych (RPLND). Wykonuje się ją razem z radykalną orchidektomią pachwinową lub w kolejnym zabiegu. Polega na usunięciu niektórych węzłów chłonnych z tylnej części brzucha. Robi się to tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.

Operacja raka jąder rzadko generuje powikłania. Utrata pojedynczego jądra nie wpływa na erekcję ani płodność. Jeśli jednak mężczyzna straci oba jądra, nastąpi bezpłodność i popęd seksualny może się zmniejszyć.

Radioterapia

Radioterapię stosuje się zwłaszcza w przypadkach raka jąder typu nasieniak. Zwykle leczenie to wykonuje się po operacji. Może tymczasowo wpływać na płodność. Często powoduje zaczerwienienie skóry i podrażnienie w okolicy pachwiny i brzucha. Nierzadko pojawiają się też nudności i zmęczenie.

Chemoterapia

Chemoterapia.
Chemioterapia może być wskazana jako element leczenia raka jąder.

W chemioterapii wykorzystuje się leki do zabijania komórek rakowych. Może stanowić jedyne leczenie raka jąder lub może być stosowana przed lub po operacji usunięcia węzłów chłonnych. Częste działania niepożądane to wypadanie włosów, nudności, zmęczenie i zwiększone ryzyko infekcji.

Przeszczep komórek macierzystych do wysokich dawek chemioterapii

Czasami w leczeniu raka jąder konieczne są wysokie dawki chemioterapii. Może to jednak wpłynąć na rdzeń kręgowy. Z tego powodu istnieje wariant, w którym pacjenci otrzymują przeszczep komórek macierzystych po terapii lekowej. To skomplikowana, kosztowna i ryzykowna procedura.

Regularne samobadanie może uratować ci życie

Rak jądra jest jedną z najłatwiejszych do wyleczenia postaci tej choroby. Wskaźnik wyleczeń wynosi ponad 90%. Dlatego większości mężczyzn udaje się wyzdrowieć i prowadzić normalne życie, pod warunkiem, że podejmą leczenie na czas.

Jeśli rak jąder nie zostanie wykryty i leczony we wczesnych stadiach, może się rozprzestrzeniać. Najpierw atakuje drugie jądro. Następnie może dawać przerzuty i przenikać do innych części ciała przez węzły chłonne. Najlepszą profilaktyką jest samobadanie i regularne wizyty kontrolne u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kemmer, K., Corless, C. L., Fletcher, J. A., McGreevey, L., Haley, A., Griffith, D., … & Heinrich, M. C. (2004). KIT mutations are common in testicular seminomas. The American journal of pathology, 164(1), 305-313.
  • Ponce de León Roca, J., Algaba Arrea, F., Bassas Arnau, L., & Villavicencio Mavrich, H. (2000). Tumor de células de Leydig del testículo. Arch. esp. urol. (Ed. impr.), 453-458.
  • Cheng, L., Albers, P., Berney, D. M., Feldman, D. R., Daugaard, G., Gilligan, T., & Looijenga, L. H. (2018). Testicular cancer. Nature Reviews Disease Primers, 4(1), 1-24.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.