Proces krzepnięcia krwi - na czym polega?

Osoby, u których występuje problem krzepnięcia krwi zwykle cierpią na choroby, w których po zranieniu krwawienie nie ustępuje łatwo.
Proces krzepnięcia krwi - na czym polega?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Proces krzepnięcia krwi polega na tym, że krew przechodzi z naturalnego stanu ciekłego do stanu żelowego, tworząc skrzep. Skrzep to masa krwi, która tworzy się, gdy płytki krwi, komórki krwi i niektóre białka łączą się ze sobą.

Ważne jest, aby odróżnić skrzep od zakrzepu lub zatoru. Słowo „zakrzep” odnosi się do skrzepu przymocowanego do ściany naczynia krwionośnego. Z drugiej strony zator to skrzepy, które krążąc we krwi, zatrzymują się w innej części ciała, uniemożliwiając przepływ krwi.

Proces krzepnięcia krwi jest niezbędny dla naszego życia. W rzeczywistości wszystkie ssaki mają podobny system krzepnięcia. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tym procesie.

Co to jest proces krzepnięcia krwi?

Aby zrozumieć proces krzepnięcia krwi, musimy najpierw trochę zrozumieć fizjologię krwi. W stanie naturalnym krew przepływa bez przechodzenia w stan galaretki. Ściany naczyń są zdrowe i żadna substancja, która powoduje tworzenie się skrzepów, nie jest aktywowana.

W takiej chwili procesy przeciwzakrzepowe i krzepnięcia są w równowadze. Są to dwa procesy, w których bierze udział wiele białek regulujących tę równowagę, zwaną hemostazą.

Gdy naczynie jest uszkodzone, zachodzi reakcja łańcuchowa, w której aktywacja szeregu białek powoduje tworzenie skrzepu. Ten łańcuch nazywa się kaskadą krzepnięcia.

Ta kaskada obejmuje ponad 10 różnych białek zwanych czynnikami krzepnięcia. Znajdują się normalnie w osoczu krwi.

Jak przebiega proces krzepnięcia krwi

Krótko mówiąc, to, co dzieje się w krzepnięciu, jest następujące:

Czerwone krwinki
Proces krzepnięcia zachodzi w wyniku reakcji łańcuchowej po uszkodzeniu naczynia krwionośnego.
  • Po pierwsze, w ścianie naczynia krwionośnego pojawia się rana. Powoduje to krwotok (termin krwotok jest po prostu używany do określenia wypływu krwi z naczyń krwionośnych, bez względu na to, ile krwi zostało utracone).
  • Następnie kurczą się naczynia krwionośne. Dzieje się tak w celu ograniczenia przepływu krwi, aby zapobiec jej utracie przez ranę.
  • Następnie płytki krwi są aktywowane. Są to części komórek krążących we krwi. Przylegają do siebie w miejscu wystąpienia rany, tworząc skrzep. W tym czasie działa jeden z najważniejszych czynników krzepnięcia: czynnik von Willebranda.
  • Następnie pozostałe czynniki krzepnięcia aktywują produkcję fibryny. Fibryna jest silną substancją, która umożliwia utworzenie rodzaju siatki, która utrzymuje jędrność i stabilność skrzepu.

Kiedy rana goi się, utworzony czop (skrzep) rozpuszcza się. W ten sposób równowaga zostaje przywrócona, a naczynie krwionośne powraca do swojego naturalnego stanu.

Jakie choroby są związane z krzepnięciem krwi?

Jak wspomnieliśmy, krzepnięcie krwi jest podstawowym procesem życia. Gdy którykolwiek z elementów biorących w nim udział zawodzi, może pojawić się wiele chorób. Poniżej wyjaśniamy niektóre przykłady.

Choroba von Willebranda

Jest to najczęstsze zaburzenie związane z krzepnięciem. Osoby z tą chorobą mają problem z czynnikiem krzepnięcia o tej samej nazwie. Jak wspomnieliśmy, jest to czynnik, który pomaga w zlepianiu się płytek krwi.

Krzepnięcie krwi
Osoby z chorobą von Willebranda mają problem z czynnikiem krzepnięcia.

Szacuje się, że cierpi na to do 1% populacji. Jednak objawy są łagodne i niewiele osób zostaje zdiagnozowanych. Niektóre z tych objawów to:

  • Krwawienie z nosa, którego zatrzymanie wymaga czasu.
  • Ciężkie miesiączki w przypadku kobiet.
  • Nadmierne krwawienie z powodu urazu lub krew w moczu i kale.

Choroba krzepnięcia krwi: hemofilia

Jest to zaburzenie krzepnięcia, w którym u osoby brakuje czynnika VIII lub IX. Ludzie ci krwawią przez długi czas po urazie, ponieważ ich krew nie krzepnie normalnie.

Jest to choroba dziedziczna, która może być bardzo poważna. Gdy wystąpi wewnętrzne krwawienie, narządy i tkanki mogą zostać uszkodzone i narażać życie osoby cierpiącej.

Co ciekawe, jest to zaburzenie, na które cierpiało wielu członków rodzin królewskich w XIX wieku. Na przykład syn ostatnich rosyjskich carów cierpiał na tę chorobę. W licznych badaniach skupiono się na znalezieniu jego genetycznego pochodzenia.

Podsumowując

Krzepnięcie krwi to złożony proces, który utrzymuje nas przy życiu. Ważne jest dokładne zbadanie i zrozumienie jego funkcjonowania, aby leczyć osoby, które mają problem z krzepnięciem krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Smith SA, Travers RJ, Morrissey JH. How it all starts: Initiation of the clotting cascade. Crit Rev Biochem Mol Biol. 2015;50(4):326–336. doi:10.3109/10409238.2015.1050550
  • Palta S, Saroa R, Palta A. Overview of the coagulation system. Indian J Anaesth. 2014;58(5):515–523. doi:10.4103/0019-5049.144643
  • Garmo C, Burns B. Physiology, Clotting Mechanism. [Updated 2019 Apr 16]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507795/
  • Chaudhry R, Babiker HM. Physiology, Coagulation Pathways. [Updated 2019 Apr 17]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482253/
  • Barmore W, Burns B. Biochemistry, Clotting Factors. [Updated 2019 Apr 21]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507850/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.