Krwawienie z nosa - 9 jego głównych przyczyn

Krwawienie z nosa powinno stać się źródłem niepokoju tylko wtedy, gdy jest bardzo obfite i zdarza się dosyć często. W większości przypadków można ten stan rzeczy wyleczyć na własną rękę w domu.
Krwawienie z nosa - 9 jego głównych przyczyn

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W zdecydowanej większości przypadków krwawienie z nosa nie ma nic wspólnego z poważnym problemem zdrowotnym. Nie jest to jednak objaw, który należy lekceważyć. Ale jednak krwawienie z nosa może stanowić problem, jeśli zdarza się często lub jest zbyt intensywne.

Jest to objaw, którego większość ludzi doświadczyła przynajmniej raz w swoim życiu. W rzeczywistości prawie wszyscy wiedzą, jak sobie z tym poradzić! W każdym razie zawsze najlepiej znać przyczyny powodujące krwawienie z nosa. Większość z nich nie na szczęście większego znaczenia dla naszego stanu zdrowia i nie ma potrzeby się nimi przejmować.

Krwawienie z nosa wymaga konsultacji lekarskiej tylko w przypadku częstych ich nawrotów. Powinno się ono stać źródłem niepokoju tylko wtedy, gdy jest bardzo obfite i zdarza się dosyć często. W większości przypadków można ten stan rzeczy wyleczyć na własną rękę w domu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Krwawienie z nosa: często spotykany problem

Szacunki wskazują, że co najmniej 60% ludzi miało w tym, czy w innym momencie życia krwawienie z nosa. W jamie nosowej znajduje się wiele naczyń krwionośnych, a większość z nich jest zlokalizowana względnie przy samej powierzchni. Około 95% krwawień z nosa występuje w okolicy nozdrzy i nazywamy je fachowo „krwawieniem z przedniej części nosa”.

Rodzaj krwawienia, który powstaje w najgłębszej części nosa, jest określany jako „krwawienie z tylnej części nosa”. W takich przypadkach zwykle traci się większą ilość krwi, więc trudniej jest sobie poradzić z jego szybkim zatamowaniem. Ten rodzaj krwawienia w większości przypadków wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Krwawienie z nosa występuje częściej u dzieci w wieku poniżej 10 lat i dorosłych w wieku powyżej 45 lat. Można je jednak mieć w każdym wieku. Głównymi przyczynami jego występowania są między innymi:

1. Suchość w nosie

Wiele przypadków krwawienia z nosa wynika z braku odpowiedniego poziomu wilgoci w jamie nosowej. Jej brak prowadzi do przesuszenia śluzówki wyściełającej wnętrze nosa, w wyniku czego dochodzi do krwawienia.

Tamowanie krwawienia

Problem powstaje wtedy, gdy osoba nie oddycha przez nos i nie utrzymuje go w odpowiedniej czystości. Może on również wynikać z obecności wirusów lub reakcji alergicznych. W każdym razie nie jest to poważna sytuacja wymagająca specjalistycznego podejścia.

Krwawienie z nosa może być także wynikiem nadmiernej suchości w okolicy tego narządu.

2. Ciała obce znajdujące się w nosie mogą doprowadzić do powstania krwawienia

Dzieci dość często do dziurek w nosie wkładają sobie różne przedmioty (na przykład palce!). A rodzice lub opiekunowie zazwyczaj tego nawet nie zauważają. W związku z tym może wystąpić u nich krwawienie z nosa.

Następnie po kilku dniach może pojawić się nawet ropa, nieprzyjemny zapach i trudności w oddychaniu. W przypadkach tych dziecko powinno udać się do lekarza celem zbadania – choćby na wszelki wypadek.

3. Alergiczny nieżyt nosa

Alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa nie zawsze towarzyszy krwawienie z nosa, ale ten objaw występuje w wielu przypadkach.  Ten rodzaj krwawienia z nosa jest spontaniczny i zwykle ma miejsce w nocy. Nie powinieneś się tym zbytnio przejmować, ale skonsultuj się z lekarzem, który może doradzić Ci, jak kontrolować tę alergię.

4. Urazy mogą powodować krwawienie z nosa

Urazy są najczęstszą przyczyną krwawień z nosa. Mogą wystąpić, gdy otrzymasz cios w twarz, uderzysz się lub wydmuchasz go zbyt energicznie. Domowe środki są zwykle wystarczające, aby zatrzymać tego rodzaju krwawienie z nosa.

Krew z nosa

Jednak poważniejsze uderzenia w jamę nosową lub czaszkę mogą również prowadzić do krwawienia wewnętrznego i wymagają w takim przypadku natychmiastowej pomocy lekarskiej.

5. Suche środowisko

Są chwile, kiedy środowisko wokół Ciebie jest zbyt suche, głównie z powodu ogrzewania lub klimatyzacji. To może wysuszać błonę śluzową nosa, a każda taka mała zmiana jest w stanie wywołać krwawienie z nosa. Możesz to poprawić za pomocą niektórych domowych środków zaradczych jak choćby nawilżacze powietrza.

Krwawiący nos może być też wynikiem warunków środowiskowych, takich jak wystawienie na działanie systemów ogrzewania lub chłodzenia.

6. Niektóre substancje

Niektóre substancje, takie jak antykoagulanty i leki przeciwpłytkowe, czynią ludzi bardziej podatnymi na krwawienie z nosa. Podobnie nadmierne stosowanie środków zmniejszających przekrwienie śluzówki często wywołuje także ten dość powszechnie spotykany objaw.

7. Choroba von Willebranda

Choroba von Willebranda to poważny stan podobny do hemofilii. Jest to problem o podłożu genetycznym, który powoduje trudności w krzepnięciu krwi. Dlatego też częste i obfite krwawienia z nosa mogą być objawem tego stanu chorobowego. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza celem poddania się leczeniu.

8. Inne choroby często powodujące krwawienie z nosa

Istnieją także inne poważne choroby dające objawy w postaci obfitych i częstych krwawień z nosa. Należą do nich białaczka, nowotwory złośliwe i choroby wątroby. Jeśli krwawienie jest częste i ciężkie, należy skonsultować się z lekarzem.

9. Inne możliwe przyczyny

Są chwile, kiedy łagodny nowotwór wywiera nacisk na naczynia krwionośne, które „zasilają” nos i powodują w efekcie krwawienie. Podobnie zmiany ciśnienia atmosferycznego lub wysokości mogą również prowadzić do tego typu sytuacji. Dzieje się tak głównie podczas podróży samolotem lub wspinania się na bardzo wysoką górę.

Krótko mówiąc, większość przypadków krwawień z nosa nie powinna być źródłem obaw. Ważne jest jednak, aby omówić je z lekarzem, zwłaszcza jeśli zdarzają się często i są bardzo intensywne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernández, M., Hernández, C., & Bergeret, J. P. (2018). Epistaxis. Consideraciones generales y manejo clínico. Cuadernos de Cirugía, 19(1), 54-59.
  • Beck R, Sorge M, Schneider A, Dietz A. Current Approaches to Epistaxis Treatment in Primary and Secondary Care. Dtsch Arztebl Int. 2018;115(1-02):12–22. doi:10.3238/arztebl.2018.0012
  • Fatakia A, Winters R, Amedee RG. Epistaxis: a common problem. Ochsner J. 2010;10(3):176–178.
  • Tabassom A, Cho JJ. Epistaxis (Nose Bleed) [Updated 2019 Jan 30]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK435997/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.