Nadciśnienie najądrza, czyli blue balls: co to jest i dlaczego się pojawia?

Potocznie znane jako blue balls, zjawisko to powstaje w wyniku odchylenia przepływu krwi do jąder w wyniku podniecenia seksualnego, które nie kończy się orgazmem. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego, 2023

Nadciśnienie najądrza lub blue balls to dwa terminy (ten ostatni dość potoczny) używane do wyjaśnienia bólu jąder, który pojawia się po podnieceniu seksualnym, które nie kończy się zadowalająco, tj. nie dochodzi do wytrysku.

Jest konsekwencją przedłużonego podniecenia seksualnego i objawia się tępym bólem oraz uczuciem ciężkości w jednym lub obu jądrach. Ustępuje samoistnie lub przy pomocy manualnej i nie stanowi zagrożenia medycznego.

Czym są blue balls?

Blue balls są również znane jako nadciśnienie najądrza, ponieważ ciśnienie wzrasta w najądrzu (czyli przewodzie, który przenosi plemniki z jąder do nasieniowodu). Najądrze staje się bolesne, ponieważ nie znajduje ujścia.

Kiedy występuje podniecenie seksualne, następuje aktywacja przywspółczulnego układu nerwowego, co zwiększa bodźce nerwowe w genitaliach. Następuje rozszerzenie tętnic, które przenoszą krew do tego obszaru, podczas gdy żyły (które są odpowiedzialne za powrót krwi do serca) zwężają się.

Powoduje to zwiększony przepływ krwi, nie tylko do penisa, ale także do jąder. Następuje nagromadzenie krwi, ponieważ powrót żylny jest utrudniony. W efekcie powoduje to stwardnienie prącia i jego następującą erekcję.

Przedłużone nagromadzenie krwi spowodowane podnieceniem seksualnym powoduje więc utrzymującą się erekcję i obrzęk jąder. To fizjologiczne zjawisko ustępuje po wytrysku lub utracie podniecenia seksualnego. Żyły rozluźniają się i następuje powrót żylny. W tym czasie jądra i penis wracają do swoich pierwotnych rozmiarów.

Po orgazmie, podczas wytrysku, następuje aktywacja współczulnego układu nerwowego, co kładzie kres nagromadzonemu napięciu.

Objawy blue balls

Głównym objawem blue balls jest ból jąder związany z długotrwałym podnieceniem seksualnym, które nie prowadzi do wytrysku. Jest to tymczasowy ból, który ustępuje, gdy ciśnienie krwi w jądrach wraca do normy.

Ponadto może wystąpić uczucie ciężkości lub dyskomfortu w jednym lub obu jądrach z powodu przekrwienia wtórnego do zwiększonego przepływu krwi. Nie wiąże się jednak z obrzękiem.

Z drugiej strony, pomimo nazwy, jądra zwykle nie przybierają rzeczywiście niebieskiego, czy sinego koloru. Jednak w niektórych przypadkach moszna może przybrać bladoniebieski kolor z powodu zwiększonej objętości krwi.

Czy to zjawisko występuje tylko u mężczyzn?

Blue balls występują tylko u mężczyzn, ponieważ zjawisko to dotyczy tylko jąder. Jednak kobiety mogą doświadczać podobnego zjawiska zwanego niebieskim sromem lub przekrwieniem miednicy.

Niebieski srom jest powodowany przez ten sam mechanizm, co niebieskie kulki: następuje zwiększony przepływ krwi do łechtaczki i sromu, ze skurczem żył w celu zmniejszenia powrotu żylnego. Objawia się uczuciem bólu lub ciężkości w okolicy łechtaczki i sromu, ale ustępuje wraz z orgazmem.

Leczenie blue balls

Blue balls zwykle nie trwają długo. Objawy ustępują samoistnie podczas wytrysku lub gdy ustaje podniecenie seksualne.

Aby zmniejszyć podniecenie, zalecamy znalezienie czegoś, co odwróci twoją uwagę. Rzeczy, które wymagają dużej koncentracji, zwykle załatwiają sprawę, na przykład myślenie o pracy. Pomocne jest również chodzenie, wykonywanie jakiejś aktywności fizycznej (która kieruje przepływ krwi do dużych mięśni) lub wystawianie się na zimno (na przykład kąpiel w zimnej wodzie).

Wytrysk może nastąpić poprzez stosunek seksualny lub masturbację. Niekoniecznie musi być więc efektem stosunku.

Przeczytaj więcej tutaj: Co to jest opóźniony wytrysk?

Potrzebujesz wizyty u lekarza?

Nadciśnienie najądrza nie stanowi zagrożenia dla płodności ani ogólnego stanu zdrowia. Powinno minąć wraz z podnieceniem seksualnym lub po orgazmie.

Objawy mogą ustąpić wkrótce po wystąpieniu lub do 10-12 godzin po wystąpieniu wytrysku. Wizyta u lekarza nie jest więc wymagana.

Jeśli jednak ból nie ustępuje w ciągu kilku godzin, powoduje utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu, nie jest związany z podnieceniem, nawraca lub uniemożliwia sprawność seksualną, należy udać się do specjalisty, ponieważ może to wskazywać na inne problemy. Można podejrzewać następujące zaburzenia:

  • Zapalenie najądrza
  • Uraz jąder
  • Kamienie w cewce moczowej
  • Rak jąder
  • Zapalenie jąder
  • Skręt jądra
  • Żylaki powrózka nasiennego
  • Przepuklina pachwinowa

Rak jądra objawia się uporczywym, tępym, ogarniającym bólem, któremu towarzyszy ciężkość jąder i obecność grudek. Ma dobre rokowanie, gdy wcześnie dojdzie do diagnozy, więc nie należy lekceważyć jego objawów.

Z drugiej strony istnieje stan, w którym jądra zwykle zmieniają kolor na sinoniebieski i jest to skręt jąder, efekt skręcenia powrózka nasiennego, który dostarcza krew do jąder. Ten stan uważa się za nagły przypadek medyczny.

Dowiedz się więcej na ten temat tutaj: Skręt powrózka nasiennego: objawy i przyczyny

Niedoceniany stan

Terminy blue balls lub nadciśnienie najądrza nie są często używane w praktyce medycznej, ponieważ sugerują niepatologiczny stan związany z podnieceniem seksualnym. Niewiele czasu poświęcono na jego badania naukowe, po części dlatego, że uważa się go za poważny.

Aby złagodzić objawy lub dyskomfort , zaleca się techniki zmniejszające podniecenie seksualne. Chociaż masturbacja może rozwiązać ten problem, medyczne publikacje nie opisują tego jako leczenie samo w sobie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Chalett JM, Nerenberg LT. “Blue balls”: a diagnostic consideration in testiculoscrotal pain in young adults: a case report and discussion. Pediatrics. 2000 Oct;106(4):843.
    • Panchatsharam, P. K., et al. Physiology, erection. StatPearls 2021. Disponible en ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513278/.
    • Saavedra J, et al. Cáncer de testículo. Analas de Radiología México 2009;1. Disponible en https://www.medigraphic.com/pdfs/anaradmex/arm-2009/arm091f.pdf.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.