Nasienie galaretowate: czy to normalny objaw?

Nasienie, które wygląda jak biała galaretka, nie zawsze oznacza problem zdrowotny, pomimo obaw, jakie może wywołać. Czytaj dalej i dowiedz się, co powoduje ten stan.
Nasienie galaretowate: czy to normalny objaw?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasami mężczyźni wytryskują galaretowate nasienie – białą galaretkę o gęstym, grudkowatym wyglądzie; podczas gdy innym razem jest ono bardziej wodniste lub przejrzyste. Czy taki wygląd jest normalny, czy też jest powodem do niepokoju?

Chociaż prawdą jest, że substancja składająca się z nasienia i płynu nasiennego, jest zwykle lepka, jej konsystencja może się jednak różnić w zależności od wielu czynników. Obejmują one zarówno odżywianie i poziom nawodnienia jak i możliwe patologie.

Tutaj poznamy powody, dla których mężczyźni czasami mogą mieć nasienie galaretowate i pokażemy, czy jest to normalne, czy też powinno wzbudzić niepokój

Co to jest nasienie?

Nasienie to lepka substancja, którą mężczyzna wydala przez penisa w momencie wytrysku. Służy jako nośnik, przez który plemnik dociera do komórki jajowej i powoduje zapłodnienie.

Jednak w jego produkcji uczestniczy kilka narządów w męskim układzie rozrodczym. Każdy z nich spełnia określoną funkcję:

  • Jądra: Plemniki powstają w kanalikach nasiennych jąder.
  • Pęcherzyki nasienne: dostarczają większość płynu. Ponadto w pęcherzykach nasiennych wytwarzane jest białko nadające nasieniu gęstą konsystencję (Semenogelina).
  • Prostata: ten narząd natomiast wytwarza tzw. antygen specyficzny dla prostaty (PSA); enzym ten rozkłada semenogelinę, powodując zmniejszenie gęstości nasienia.

W odniesieniu do cech nasienia pod względem jakościowym i ilościowym można wskazać następujące dane:

  • Jego objętość może wahać się od 1,5 do prawie 7 mililitrów.
  • Składa się w 10% z plemników, 15% do 30% z antygenu, a reszta to wydzielina pęcherzyków.
  • Ilość plemników w każdym wytrysku jest również zmienna, od 15 do 200 milionów.
  • Nasienie ma białawy kolor, chociaż może mieć żółty, czasem prawie przezroczysty lub nawet szary odcień.
  • Jego konsystencja jest gęsta, przez co nie jest łatwo wydalane z pochwy.
  • Ma wysoką kwasowość.

Co może spowodować zmianę wyglądu nasienia?

Ilość i wygląd nasienia jest zmienna. Dotyczy to nawet jego zapachu, konsystencji i smaku. Na jego cechy mogą wpływać różne czynniki:

  • Aktywne życie seksualne
  • Spożycie płynów i odżywianie
  • Temperatura otoczenia i ciała
  • Aktywność fizyczna
  • Spożywanie alkoholu lub narkotyków
  • Zmiany hormonalne

Zmiana wyglądu nasienia nie oznacza choroby.

Nasienie galaretowate.
Ilość plemników w nasieniu jest zmienna i zmienia się przy każdym wytrysku.

Kolejny świetny artykuł: Jak zinterpretować wyniki spermogramu

Powody, dla których możesz mieć galaretowate nasienie

Oprócz wymienionych czynników istnieją pewne powody, dla których nasienie może wyglądać jak biała galaretka lub mieć grudkowaty wygląd. Jednak ważne jest, aby wyjaśnić, że odnosi się to bardziej do wyglądu i tekstury i niekoniecznie wpływa na jego skład.

Z drugiej strony taka sytuacja w zdecydowanej większości nie powinna być powodem do niepokoju. Czasami nawet nie powoduje dyskomfortu.

Uwodnienie

Sperma składa się głównie z wody. A ponieważ organizm potrzebuje tego płynu, w momencie niedoboru, może go pobierać z różnych obszarów.

Dlatego w sytuacjach odwodnienia często dochodzi do zmiany tekstury nasienia, które wydaje się gęstsze. Dlatego zawsze musimy pamiętać o bardzo dobrym nawodnieniu organizmu.

Żywność

Pewne zmiany w diecie mogą również wpłynąć na lepkość nasienia, a także na jego kolor, zapach i smak. Podobnie. niektóre pokarmy poprawiają jakość nasienia.

Niski poziom testosteronu

To kolejny czynnik, który sprawia, że nasienie może wyglądać jak biała galaretka. Mogą mu towarzyszyć inne objawy wskazujące na niski poziom testosteronu, takie jak obniżone libido, zmęczenie, drażliwość, zaburzenia erekcji, utrata masy mięśniowej, łysienie.

Infekcja

Niektóre infekcje, na przykład związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową, mogą wpływać na najądrza. Jest to przewód w kształcie spirali, który przechowuje plemniki.

Z kolei zapalenie najądrza prowadzi do niskiej przeżywalności plemników, zmieniając gęstość i objętość nasienia. Wytrysk w tym przypadku może być nawet trudny lub bolesny.

Wysoka koncentracja plemników

Jak już wspomnieliśmy, ilość lub objętość plemników na mililitr jest różna. Ale im dłuższy czas bez wytrysku, tym wyższa koncentracja. A kiedy jest dużo plemników, nasienie wychodzi jako biała galaretka.

Koagulacja białek

Inną możliwością związaną z brakiem wytrysku przez pewien czas, jest to, że w jądrach zaczynają gromadzić się białka pomagające w krzepnięciu i upłynnianiu. Rezultatem będzie nasienie galaretowate.

Aglutynacja

Rzadszą, ale możliwą przyczyną jest aglutynacja plemników. W tym przypadku w nasieniu występuje nadmiar przeciwciał, ponieważ układ odpornościowy rozpoznaje plemniki jako obcą substancję.

Według badań, oprócz nadawania nasieniu galaretowanej konsystencji, działanie przeciwciał zwalczających plemniki może prowadzić do męskiej niepłodności.

Mężczyzna, który ma galaretowate nasienie.
Galaretowaty wygląd nasienia rzadko jest powodem konsultacji lekarskiej i nie wymaga szczególnego leczenia.

Czy powinienem się martwić, jeśli moje nasienie wygląda jak biała galaretka?

Wygląd nasienia przypominający białą galaretkę rzadko ma patologiczny charakter i nie wymaga leczenia, zwłaszcza jeśli nie obserwuje się żadnych innych objawów. Więc nie musisz się martwić. Może po prostu musisz być bardziej świadomie pilnować odpowiedniego nawodnienia.

Gęstsze nasienie może być dobre, ponieważ bardziej lepkie plemniki mają tendencję do lepszego przylegania do ścian pochwy.

Zalecamy jednak poinformowanie lekarza, jeśli oprócz zmiany gęstości lub lepkości pojawią się inne objawy, takie jak gorączka, ból podczas wytrysku, silny zapach nasienia, krew w moczu lub obrzęk moszny. W takich przypadkach należy jak najszybciej udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.