Płyn preejakulacyjny — czy może stać się przyczyną zajścia w ciążę?

Płyn preejakulacyjny jest bezbarwny. Generalnie nie zawiera plemników, ale czasami może doprowadzić do zajścia w ciążę. Jak to możliwe?
Płyn preejakulacyjny — czy może stać się przyczyną zajścia w ciążę?
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Płyn preejakulacyjny to lepki, bezbarwny płyn uwalniany z penisa tuż przed wytryskiem. Jest wydalany przez cewkę moczową, podobnie jak nasienie i mocz, i jest widoczny na czubku penisa, gdy mężczyzna jest bardzo podniecony. Wiele osób zastanawia się, czy płyn preejakulacyjny może doprowadzić do zajścia w ciążę i właśnie temu przyjrzymy się dzisiaj.

Pod względem składu płyn preejakulacyjny jest podobny do nasienia. Jest produkowany przed wytryskiem, ponieważ pełni wiele funkcji. Czy wiesz jednak, że może przenosić infekcje i powodować ciążę? Wyjaśnimy dlaczego.

Czym jest płyn preejakulacyjny?

Płyn preejakulacyjny znamy również jako płyn Cowpera. Jest produkowany głównie przez gruczoły Cowpera lub gruczoły opuszkowo-cewkowe, które znajdują się u nasady prącia, z pewną pomocą gruczołów Littre’a, które są częścią tkanki cewki moczowej.

Jego skład jest podobny do nasienia wytwarzanego przez jądra i uwalnianego podczas wytrysku. Dzielą fosfatazę alkaliczną, ale różnią się zasadniczo tym, że preejkaulat nie zawiera plemników. Płyn ten jest uwalniany przez cewkę moczową, gdy mężczyzna jest pobudzony, z funkcją wzmagania aktywności seksualnej i ułatwiania reprodukcji. Jego uwolnienie następuje przed wytryskiem, jak sugeruje jedna z jego nazw.

Ilość produkowanego płynu zależy indywidualnie od każdego organizmu. W niektórych przypadkach płyn przed wytryskiem w ogóle nie jest wytwarzany, podczas gdy w innych może to być do 5 mililitrów.

Plemniki, a płyn preejakulacyjny
Płyn preejakulacyjny różni się od nasienia, ponieważ normalnie nie zawiera plemników

Płyn preejakulacyjny — funkcje

Będąc płynem lepkim, płyn preejakulacyjny jest środkiem nawilżającym u mężczyzn podczas stosunku. Jego działanie jest podobne do działania śluzu pochwowego wytwarzanego przez kobiety. Z drugiej strony natłuszcza również ściany cewki moczowej, ułatwiając przepływ nasienia, które jest znacznie bardziej lepkie.

Płyn preejakulacyjny ułatwia przeżycie plemników, ponieważ neutralizuje kwas resztkowy resztek moczu i poprawia pH pochwy. Modyfikując środowisko pochwy, sprzyja przeżyciu plemników.

Dlaczego może powodować ciążę?

Chociaż szanse na to są bardzo małe, płyn przednasienny może spowodować ciążę. Przyczyną jest to, że może on czasami zawierać śladowe ilości spermy. Wiele badań wykazało, że od 17% do 41% zaangażowanych mężczyzn miało plemniki w płynie przednasiennym. Z tego powodu stosunek przerywany nie stanowi najbezpieczniejszej metody antykoncepcji.

Nasienie, mocz i płyn przednasienny wychodzą przez ten sam przewód: cewkę moczową. W związku z tym preejakulat może zostać zanieczyszczony niektórymi plemnikami, które pozostają w cewce moczowej, umożliwiając zapłodnienie komórki jajowej.

Dzieje się tak, gdy doszło do wytrysku nasienia, a potem nie oddano moczu. Resztki plemników pozostają w cewce moczowej i są odprowadzane przez płyn przednasienny. Poza tym, prosty, niezabezpieczony kontakt narządów płciowych z jakimkolwiek płynem płciowym, w tym z płynem przednasiennym, wystarcza do przeniesienia infekcji przenoszonych drogą płciową, takich jak HIV, chlamydia lub opryszczka narządów płciowych.

Prezerwatywy
Prezerwatywy nadal są najlepszą metodą ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową z nasienia płynu preejakulacyjnego.

Ryzyko zajścia w ciążę — jak zmniejszyć?

Wykazano, że płyn preejakulacyjny nie zawiera plemników, jeśli nie doszło do wytrysku przynajmniej dwa dni wcześniej. Warto też pamiętać, że oddanie moczu przed seksem oczyszcza cewkę moczową.

Zobacz też: Fizjologia męskiego i żeńskiego orgazmu

Istnieje jednak wysokie ryzyko nabycia infekcji przenoszonych drogą płciową, ponieważ płyn ten może zawierać bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. Dlatego właśnie ze względu na te zagrożenia stosunek przerywany nie jest niezawodną strategią antykoncepcji.

Wskazane jest zatem, aby stosować inne metody: barierowej, mechanicznej lub hormonalnej. Tej pierwszej, aby uniknąć infekcji przenoszonych drogą płciową i niechcianej ciąży. Pozostałych, głównie po to, aby uniknąć zajścia w ciążę z powodu nasienia lub płynu preejakulacyjnego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Butler Tobah Y. Can you get pregnant from pre-ejaculation fluid? Mayo Clinic. 2020.
  • Chughtai B, Sawas A, O’Malley RL, Naik RR, Ali Khan S, Pentyala S. A neglected gland: a review of Cowper’s gland. Int J Androl. 2005;28(2):74-77. Disponible en https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15811067/.
  • Killick SR, Leary C, Trussell J, Guthrie KA. Sperm content of pre-ejaculatory fluid. Hum Fertil (Camb). 2011;14(1):48-52. Disponible en https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21155689/.
  • Kovavisarach E, et. al. (2016). Presence of sperm in pre-ejaculatory fluid of healthy males. J Med Assoc Thai 2016;99. Disponible en https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27266214/.
  • Vásquez F, Hérnandez F, Escobar A, Vásquez D, Orozco E, Vizcaíno I, et al. Determinación de la presencia o ausencia de espermatozoides en el líquido pre eyaculatorio. Universidad del Norte. 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.