Toksyny i ich wpływ na organizm
W ostatnich latach dużo mówiło się o toksynach, dietach detox i ćwiczeniach usuwających zanieczyszczenia z organizmu. Jednak niewiele osób wie, czym są toksyny i dlaczego warto eliminować je z ciała.
Toksyny to szkodliwe substancje produkowane przez komórki roślinne, zwierzęce czy bakteryjne. Mogą pochodzić z naszego ciała lub z zewnątrz. Skumulowane toksyny szkodzą komórkom i tkankom. Dlatego wyjaśniamy dziś, czym są i jak sobie z nimi radzić.
Czym są toksyny?
To substancje potencjalnie szkodliwe dla naszych komórek i tkanek. Mogą to być małe cząsteczki, białka czy inne składniki pochodzące z naszego wnętrza lub z zewnątrz. Toksyny są generowane przez nasze ciało bez przerwy w wyniku procesów metabolicznych. Na przykład mechanizm wytwarzania energii generuje wolne rodniki.
Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki uważane za toksyny – mogą bowiem wyrządzać szkody na poziomie komórkowym. Toksyny są generowane w procesie odżywiania, oddychania i konsumpcji substancji takich jak tytoń.
Wyposażeni jesteśmy w mechanizmy pozwalające nam neutralizować i eliminować toksyny. Neutralizowanie zapobiega ich akumulacji, która szkodzi tkankom.
Dwa organy odgrywające najważniejszą rolę w neutralizacji i eliminacji toksyn z organizmu to nerki i wątroba. Z moczem i odchodami wydalamy bowiem najwięcej szkodliwych substancji.
Organy te muszą funkcjonować bez zarzutu, by oczyszczanie odbywało się w prawidłowy sposób. Choroby wątroby i nerek upośledzają ten proces i opóźniają eliminowanie wolnych rodników, co przyspiesza, między innymi, proces starzenia.
Inne toksyny
Żywność to jedno ze źródeł toksyn. Dzieje się tak nie tylko ze względu na procesy metaboliczne, ale i z powodu zawartości toksycznych substancji w samych produktach. Produkty bogate w konserwanty i tłuszcze zawierają więcej toksyn. To samo dotyczy żywności wysoko przetworzonej. Substancje takie jak alkohol czy tytoń są bardzo szkodliwe.
Zanieczyszczenia takie jak metale ciężkie znajdują się w mięsie niektórych zwierząt, które również są źródłem toksyn. Jad węża czy owadów również jest toksyczny. Produkty wysoko przetworzone, których pełno na rynku, przyspieszają proces uwalniania toksyn. Warto więc uważnie robić zakupy, by dbać o zdrowie.
Czytaj teraz: Detoksykacja nerek – remedium z bazylii i szałwi
Jak pozbywać się toksyn?
Chociaż diety detox zyskują na popularności mimo że ich skuteczność nie jest potwierdzona naukowo. By usuwać toksyny z organizmu potrzebujemy prawidłowo funkcjonujących organów, w szczególności wątroby i nerek.
Dlatego ważne jest dbanie o nawodnienie organizmu i picie 1,5 – 2 litrów wody dziennie. W ten sposób przyspieszamy produkcję moczu i oczyszczanie organizmu.
Ograniczenie toksyn dostarczanych z zewnątrz również służy ciału. Warto zmniejszyć spożycie alkoholu, tytoniu, przetworzonej żywności i tłuszczu. Do diety należy wprowadzić dużo owoców i warzyw.
Czytaj teraz: Diety detoks – czy naprawdę działają?
Nie tylko diety usuwają toksyny z organizmu
Poza tym, wskazany jest zdrowy tryb życia i wysiłek fizyczny kilka razy w tygodniu. Sport także eliminuje toksyny i redukuje stres.
Toksyny szkodzą naszym tkankom. Przed rozpoczęciem diety typu detox warto skonsultować się ze specjalistą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rodríguez Perón, José Miguel, José Rogelio Menéndez López, and Yoel Trujillo López. “Radicales libres en la biomedicina y estrés oxidativo.” Revista cubana de medicina militar 30.1 (2001): 15-20.
- Sánchez-Valle, Vicente, and Nahum Méndez-Sánchez. “Estrés oxidativo, antioxidantes y enfermedad.” Médica Sur 20.3 (2018): 161-168.
- Saavedra, Octavio Maldonado, et al. “Radicales libres y su papel en las enfermedades crónico-degenerativas.” (2010).
- Cogollos Ortega, Marcos. “Antinutrientes en las dietas detox.” (2019).