Tłuszczyk pod pachami – jak się go pozbyć?

Aby skutecznie usunąć nieestetyczne wałeczki tłuszczu pod pachami, należy regularnie wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Na rezultaty trzeba jednak trochę poczekać. Co więcej, nie należy zapomnieć o treningach aerobowych, które przyspieszają spalanie tłuszczu oraz ujędrniają ciało.
Tłuszczyk pod pachami – jak się go pozbyć?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Tłuszczyk pod pachami wygląda nieestetycznie i może prowadzić do dyskomfortu podczas wykonywania rozmaitych ruchów. Jeśli spod biustonosza lub koszulki na ramiączkach wystają ci wałeczki tłuszczyku, nadszedł czas, aby się ich pozbyć!

Chociaż wcale nie jest to łatwe zadanie! Przy odrobinie cierpliwości można jednak usunąć tłuszczyk pod pachami wykonując odpowiednie ćwiczenia. Oczywiście można je zatuszować nosząc dobrze dobrane ubrania. Co jednak w sytuacji, gdy nadchodzi lato i w upalne dni mamy chęć na odkrycie ramion?

Poznaj najskuteczniejsze ćwiczenia, które szybko i trwale pomogą ci się pozbyć szpecących wałeczków tłuszczu pod pachami. Do dzieła! Dzięki ćwiczeniom tłuszczyk pod pachami już wkrótce całkowicie zniknie!

Ćwiczenia, które pomogą usunąć tłuszczyk pod pachami

Chcielibyśmy ci przedstawić ćwiczenia, które skutecznie spalają tłuszczyk pod pachami oraz fantastycznie wzmacniają mięśnie ramion. Są one łatwe, szybie i bez problemu możesz je wykonywać w domowym zaciszu.

Niektóre z nich wymagają użycia hantli. Jeśli nie masz w domu żadnych ciężarków, możesz je zastąpić butelkami z wodą lub woreczkami ryżu lub mąki.

1. Jaszczurka

Pozycja wyjściowa tego ćwiczenia jest podobna do tej z klasycznych pompek. Jedynym wyjątkiem jest to, że należy oprzeć się kolanami o podłogę. Następnie zginaj łokcie obniżając tułów tak, by znalazł się jak najbliżej ziemi. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz „pompkę” jeszcze 10-12 razy.

Aby wzmocnić skuteczność ćwiczenia, możemy wykonywać również inne dwa jego warianty. Przyspieszymy w ten sposób proces spalania tłuszczu oraz dodatkowo wzmocnimy również inne partie mięśni.

Pompki na tłuszczyk pod pachami
 • Po wykonaniu serii podstawowej jaszczurki, czas na serię z prostowaniem nogi. Pozycja wyjściowa jest taka sama jak w poprzednim ćwiczeniu, tyle że jedna noga powinna być wyprostowana. Druga opiera się kolanem o podłogę. Wykonaj 10-12 powtórzeń po czym wyprostuj drugą nogę i powtórz ćwiczenie.
 • Druga opcja ćwiczenia nie jest zalecana osobom początkującym. Polega ona na wyprostowaniu obydwóch nóg i przyjęciu wyjściowej pozycji deski do robienia pompek.
 • Im niżej opuścisz tułów, tym lepiej. Powtórz ćwiczenie 10-12 razy.

2. Ćwiczenie z hantlami, boczne otwarcie pach

Do wykonania drugiego ćwiczenia warto wyposażyć się w skośną ławeczkę do ćwiczeń. Nie obejdzie się również bez hantli. Jeśli nie masz w domu ciężarków, możesz je zastąpić butelkami z wodą. Jeśli nie dysponujesz skośną ławeczką, możesz zastąpić ją specjalną piłką do ćwiczeń.

Ćwiczenia na siłowni tłuszczyk pod pachami
 • Kładziemy się na plecach lub brzuchu na skośnej ławeczce albo piłce do ćwiczeń tak, by ramiona swobodnie zwisały wraz z hantlami w dłoniach. Ramiona nie powinny być całkowicie wyprostowane, lecz nieco zgięte w łokciach.
 • Unoś ramiona na boki, tak by całkowicie „otworzyć” pachy. Wykonaj 3 serie po 12 powtórzeń.

3. Ptak

Do wykonania tego ćwiczenia również będziesz potrzebowała hantli.

 • Stań prosto z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Nogi zegnij nieco w kolanach i nieznacznie nachyl tułów do przodu.
 • Weź w dłonie hantle, delikatnie zegnij ramiona w łokciach i powoli unoś hantle na boki – zupełnie jakbyś była ptakiem rozpinającym skrzydła. Cała siła powinna pochodzić z ramion. Postaraj się, by nie przeciążyć mięśni karku, gdyż nabawisz się wówczas bolesnej kontuzji.
 • Ćwiczenie to można wykonywać na stojąco lub siedząc na ławeczce, lekko opuszczając tułów do przodu. My jednak zalecamy pozycję stojącą.
 • Wykonaj 3 serie ćwiczeń po 12 powtórzeń.

4. Unoszenie hantli na boki

Kolejne z ćwiczeń usuwających tłuszczyk pod pachami również wymaga użycia hantli. Możesz je wykonywać zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Najważniejsze, abyś dysponowała wystarczającą przestrzenią podczas unoszenia ramion na boki.

Ćwiczenie z hantlami a tłuszczyk pod pachami
 • Stań zatem lub usiądź prosto z hantlem w każdej dłoni i zacznij unosić ramiona na wysokość barków. Pamiętaj, że jedyną częścią ciała, która powinna się ruszać podczas wykonywania ćwiczenia są ręce. Barki należy trzymać pewnie, a z mięśnie szyi powinniśmy całkowicie uwolnić od wszelkiego rodzaju napięcia.
 • Ponieważ z początku ćwiczenie to nie należy do najłatwiejszych, możesz zacząć od wykonywania od 7 do 10 powtórzeń w 3 sesjach. W miarę poprawy formy zwiększaj ilość powtórzeń, aż dojdziesz do 12.

5. Deska boczna z podporem na łokieć

To ostatnie ćwiczenie z serii na spalanie tłuszczyk pod pachami z początku może wydawać ci się trudne. Pozycją wyjściową jest boczna deska z podporem na łokieć.

Deska boczna a tłuszczyk pod pachami
 • Aby poprawnie usadowić się w pozycji wyjściowej, należy położyć się na boku i podeprzeć łokciem. Następnie unieś tułów i biodra tak, by całe ciało – od głowy po stopy – znajdowało się w linii prostej.
 • Zwróć szczególną uwagę na to, by biodra nie „uciekały” ku dołowi.
 • Rękę, która nie stanowi podporu możemy oprzeć na biodrach.
 • Wytrzymaj w tej pozycji tak długo, jak tylko dasz radę. Powtórz trzy razy, po czym przekręć się na drugi bok i również wykonaj trzy powtórzenia.
 • Możesz również wykonywać skłony, tak jak dziewczyna na powyższej animacji.

Tłuszczyk pod pachami a kompleksy

Wałeczki tłuszczu pod pachami są nieestetyczne i nierzadko mogą wpędzić nas w kompleksy. Często z ich powodu musimy zrezygnować z noszenia ulubionych sukienek z dekoltem, kostiumu kąpielowego czy nawet zwyczajnej koszulki na ramiączkach. Nieestetyczny tłuszczyk po prostu „wylewa się” spod szwów.

Powyższe ćwiczenia spalające tłuszczyk pod pachami sprawią, że nieestetyczne wałeczki szybko i trwale znikną. Pamiętaj jednak, że obok specjalnych ćwiczeń należy zadbać również o regularny trening aerobowy.

Z drugiej strony należy być świadomym tego, że pozytywne rezultaty nie pojawiają się z dnia na dzień. Aby trwale usunąć wałeczki tłuszczu pod pachami, należy wykazać się sporą dozą cierpliwości. Spalanie tłuszczu jest długim procesem, którego efekty są stopniowe. Zwiększają się one wraz ze wzrostem liczny powtórzeń i wykonywanych serii ćwiczeń.

Trzymamy za ciebie kciuki!

To może Cię zainteresować ...
Ciemne plamy pod pachami – 6 domowych sposobów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Ciemne plamy pod pachami – 6 domowych sposobów

Ciemne plamy pod pachami to problem natury estetycznej, którego główną przyczyną jest stosowanie nieodpowiednich chemicznych dezodorantów. Jak je u...


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.