Test wysiłkowy: co to jest i jak się go wykonuje?

Test wysiłkowy serca to sposób na zdiagnozowanie możliwych problemów z sercem lub prognozowanie ich. Jest również używany do monitorowania zdiagnozowanej już choroby serca. W tym artykule dowiesz się więcej o tym badaniu.
Test wysiłkowy: co to jest i jak się go wykonuje?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Test wysiłkowy serca to prosty, nieinwazyjny test wykonywany w celu oceny reakcji organizmu na wysiłek fizyczny. Ogólnym celem jest obserwowanie reakcji i sposobu, w jaki organizm dostosowuje się do wymagań stawianych przez wysiłek fizyczny.

Ten rodzaj testu obecnie staje się coraz bardziej powszechny, ponieważ dostarcza cennych informacji o stanie zdrowia i możliwościach danej osoby. Sercowy test wysiłkowy wykonuje się zarówno w celach diagnostycznych, jak i prognostycznych.

Zalecane jest poddanie się temu badaniu przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń lub treningu sportowego. W zależności od okoliczności i rodzaju, ćwiczenia lub wybrany rodzaj sportu mogą zamiast pomóc, zaostrzyć ukryte choroby lub wywołać nowe.

Co to jest kardiologiczny test wysiłkowy?

Test wysiłkowy to test wytrzymałości fizycznej, za pomocą którego ciało jest monitorowane podczas wykonywania różnych ćwiczeń fizycznych. Celem jest ocena reakcji serca na aktywność fizyczną.

Test ten czasem bywa również nazywany ergometrią lub elektrokardiograficzną próbą wysiłkową. Wiele chorób serca nie daje żadnych objawów, gdy osoba jest w stanie spoczynku. Mogą jednak stać się widoczne, gdy organizm zmuszony jest do cięższej pracy. Ćwiczenia mogą symulować te wymagania organizmu.

Test wysiłkowy umożliwia ewentualne wykrycie problemu kardiologicznego lub dokładne przyjrzenie się mu u pacjenta, który już otrzymał diagnozę. Uzyskane informacje pomagają w prognozowaniu pracy serca i ocenie skuteczności leczenia, jeżeli taka istnieje.

Badanie serca
Test wysiłkowy może wykryć nieme choroby serca, tj. takie, które nie dają żadnych widocznych objawów.

Dla kogo przeznaczony jest test wysiłkowy serca?

Test wysiłkowy serca mogą wykonać zarówno ludzie zdrowi, jak i ci, którzy mają już jakąś chorobę serca. Ten test jest przydatny do diagnozowania choroby wieńcowej lub zaburzeń rytmu serca. Pomaga również określić poziom ryzyka zawału serca lub innej poważnej choroby.

Ponadto dzięki niemu łatwiej ustalić, jaki poziom ćwiczeń jest bezpieczny dla danej osoby.

Zwykle lekarze zlecają ten rodzaj badania w następujących okolicznościach:

  • Kiedy występują objawy zmniejszonego przepływu krwi do serca. Mogą to być ból w klatce piersiowej, duszność, nieregularne bicie serca, tachykardia.
  • Kiedy istnieje ryzyko chorób serca. Jest ono wyższe u osób z cukrzycą lub rodzinną historią chorób serca.
  • Aby ocenić stan pacjenta lub określić leczenie u tych, którzy przeszli zawał serca, operację serca lub jakiś rodzaj leczenia chorób serca.
  • Zanim pacjent rozpocznie wykonywać jakiś program ćwiczeń. Test pozwala na ocenę potencjalnego ryzyka ćwiczeń dla zdrowia.

Na czym polega kardiologiczny test wysiłkowy?

Test warunków skrajnych trwa około godziny, wliczając w to czas przygotowania. Pierwszą rzeczą, którą robią lekarze, jest umieszczanie plastrów samoprzylepnych – lub elektrod – na klatce piersiowej, ramionach i nogach pacjenta. Łączą się one przewodami z maszyną wytwarzającą elektrokardiogram.

Badający zakładają również mankiet do monitorowania ciśnienia krwi podczas testu. Ci pacjenci, którzy nie ćwiczą regularnie, otrzymują dożylne leki. Następnie badany może odczuwać ciepło na twarzy, duszność lub ból głowy.

W kolejnym kroku pacjent zacznie ćwiczyć na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Najpierw ćwiczenia odbywają się powoli, potem stopniowo wzrasta stopień trudności. Personel medyczny może poprosić badanego o oddychanie przez rurkę podczas badania, aby ocenić czynność oddechową.

Test jest kontynuowany aż do osiągnięcia założonego celu lub do pojawienia się objawów uniemożliwiających dalsze testowanie. Pacjent będzie wtedy musiał pozostać w pozycji nieruchomej, a następnie położyć się, zawsze z miernikami na wierzchu. Lekarz wskaże, kiedy badanie zostanie zakończone.

Test wysiłkowy
Testy wysiłkowe są korzystne i bardzo częste w świecie sportowców.

Aspekty, które należy wziąć pod uwagę

Testy wysiłkowe są bezpieczne, jednak nie zaleca się przeprowadzania ich u kobiet w ciąży. Bardzo rzadko prowadzą do powikłań, takich jak niskie ciśnienie krwi, arytmie czy zawał serca. Rzadko występuje reakcja alergiczna na wstrzyknięty lek.

Lekarz powinien dokładnie wskazać, jak pacjent powinien przygotować się do tego typu badania. Jeśli tego nie zrobi, pacjent powinien sam zadać pytanie o sposób przygotowania. Ogólnie rzecz biorąc, zostanie proszony o ubranie wygodnej odzieży i butów oraz ograniczenie spożycia jedzenia na kilka godzin przed badaniem.

Poinformuj swojego lekarza o wszelkich lekach, których używasz, ponieważ niektóre mogą zmienić wyniki testu. Ten rodzaj badania wymaga podpisania formularza świadomej zgody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Montero, F. C., Peinado, P. B., & Zapico, A. G. (2002). Aplicación práctica de las pruebas de esfuerzo. Selección, 11(4), 202-209.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.