Telefon - 10 wskazówek, aby się od niego uwolnić
Zaprezentujemy Ci 10 wskazówek, które pozwolą na odstawienie telefonu na jakiś czas. Wiemy, jak bardzo jest nam potrzebny w dzisiejszych czasach i do ilu zadań wykorzystujemy telefon. Mimo to, odstawienie go raz na jakiś czas jest bardzo przydatne.
Szczególnie jeśli planujesz wakacje, albo czujesz zwyczajnie, że zwiększa u Ciebie stres i prowadzi do frustracji. Telefon może poczekać. Dowiedz się jak.
Nie jest przypadkiem fakt, że wiele osób dbając o swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne zdecydowało się na detoks od technologii, tak silnie obecnych w naszym życiu. Taka detoksykacja i uwolnienie od technologicznych sideł może trwać kilka godzin dziennie, dla bardziej wytrwałych nawet kilka dni.
Prawda jest taka, że korzystanie z telefonów komórkowych może być tak absorbujące, że w konsekwencji zabierze nam każdą wolną chwilę, każdą minutę potencjalnego spokoju.
Ciągle przecież otrzymujemy powiadomienia, e-maile, na które trzeba odpisać, informacje z mediów społecznościowych. Możemy kontaktować się z ludźmi na całym świecie, mamy coraz więcej znajomych, z którymi utrzymujemy relacje wyłącznie na odległość. To może wzbudzać w nas ogromne frustracje i niepokój.
Szczególnie jeśli po pracy nasz telefon wciąż wysyła nam powiadomienia związane z pracą. Jak z tym skończyć? Jak czas poświęcany na korzystanie ze smartfona przeznaczyć na odpoczynek?
Badania wskazują, że korzystanie z telefonów komórkowych i wielu urządzeń technologicznych staje się obsesyjną rutyną, obejmującą kompulsywny rytuał sprawdzania telefonu w każdej chwili. Zobaczmy więc, co możemy zrobić zanim przybierze to formę patologiczną.
Telefon – dlaczego potrzebny jest nam detoks od smartfonów?
Duża ilość informacji dostarczanych przez technologię stawia nowe wyzwania w zakresie zarządzania nią, operowania sowim czasem. Oczywiście nie oznacza to bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, co nie wyklucza potencjalnych konsekwencji. Nowe zachowania i nawyki wynikające z stosowania technologii – mogą nieść negatywie skutki zdrowotne.
Badania w tej dziedzinie pokazują, że w miarę pojawiania się nowych potrzeb konsumenckich, technologie są doskonalone. To z kolei prowadzi do pojawiania się nowych chorób i zaburzeń na tym tle.
Na przykład, nomofobia – irracjonalny strach przed wyjściem z domu bez telefonu komórkowego, która wywołuje niepokój. Mówi się, że to najnowsza choroba cywilizacyjna. Jej nazwa podchodzi od skrótu ang. „no-mobile-phone”.
Ponadto, istnieje stała potrzeba, aby wiedzieć, co dzieje się w “naszym świecie” i co robią osoby, które znamy. To zaburzenie znane jest pod nazwą FOMO. Etymologia tego skrótu sięga języka angielskiego i zwrotu fear of missing out – tj. strachu, że coś nas omija, że nie jesteśmy z czymś na bieżąco.
Jest to współczesna choroba cywilizacyjna, która wiąże się z obawą, że coś naprawdę ciekawego i satysfakcjonującego dzieje się bez naszej wiedzy, natomiast inne osoby mogą w tym uczestniczyć.
Dlatego też, pomimo zalet urządzeń elektronicznych, bardzo ważne jest, aby czasami telefon czy inne źródła informacji zostały rozłączone. Właśnie dlatego, aby uniknąć niemiłych konsekwencji, chcemy zaproponować Ci 10 sposobów na detoks od technologii. Zyskasz dużo spokoju i wyeliminujesz stres.
Dowiedz się więcej:
Telefon i detoks od technologii – 10 wskazówek
Nawet nie zauważając, możemy wpaść w sidła technologii i naszego telefonu. Dlatego warto, abyśmy zwrócili uwagę na zaprezentowane poniżej sposoby, sprawdzone wskazówki, które pomogą nam uwolnić się z technologicznej pajęczyny.
1. Wyłącznie najbardziej potrzebne i użyteczne aplikacje
Chodzi nam tu o kalendarz, budzik, notatnik, portfel, aplikacje do banku itp. Powinniśmy z kolei pozbyć się wszystkich tych, które kradną naszą uwagę i energię, a nie dają nic w zamian. Aby wybrać aplikację, którą chcesz pozostawić lub usunąć, pomyśl na zimno o tym, jak używasz każdej z nich.
2. Telefon i wspólny detoks z bliskimi?
Niemal na każdej płaszczyźnie naszego życia zrozumiemy, że współpraca to klucz do sukcesu. Może warto więc znaleźć współtowarzysza tego niełatwego zadania.
- Jeśli masz obok siebie swoją bratnią dusze, partnera, przyjaciół czy rodzinę – wspólna przeprawa przed technologiczny detoks może okazać się pomocna. To też sposób na świetną wspólną zabawę i zacieśnianie więzi.
- Być może poczujecie się w ten sposób bardziej zmotywowani. Zaplanujcie wspólną wycieczkę, domowe ćwiczenia, czy gry planszowe. A może wyzwanie, kto przeczyta więcej książek w danym czasie?
- Inną ciekawą zasadą w związku jest rozwiązanie, że kiedy jesteście oddzielnie poza domem – nie kontaktujecie się ze sobą, bez silnej potrzeby. To samo tyczyć może się wspólnych wyjść, wtedy też nie powinniście korzystać z telefonu i cieszyć się sobą. Jednocześnie pozwoli to na wzmocnienie związku.
Również nie zapominajmy, że nieustanne poszukiwanie powiadomień, informacji ze świata, zdjęć wykonanych przez koleżankę na Instagramie – często budzi niepokój i sprawia, że omijają nas ciekawe rzeczy, które dzieją się w codziennym życiu.
3. Unikaj synchronizacji kont
Przede wszystkim ustal harmonogram. Kiedy masz zsynchronizowane konta e-mail z pracy, zabierasz je do domu. Trudniej jest wtedy odłączyć się od swoich obowiązków, zawsze może wyskoczyć coś “pilnego” wymagającego natychmiastowej interwencji.
Trzymaj się harmonogramu, a kiedy wyjdziesz z biura, zostaw całą swoją pracę za sobą, do następnego dnia. Pozwoli Ci to również cieszyć się większą ilością wolnego czasu.
Możesz przeczytać też:
4. Odłóż telefon.
- Warto zostawiać telefon komórkowy na kilka godzin dziennie, w jakimś bezpiecznym miejscu. Ten czas może być wykorzystany na inne przyjemne zajęcia. Nie potrzebujesz go zawsze w pobliżu.
- Nie musisz mieć telefonu przy sobie, kiedy siadasz do kolacji czy obiadu. Po prostu zostaw go w innym pomieszczeniu i ciesz się posiłkiem. Poczytaj, wypij filiżankę herbaty. Poświęć ten czas sobie.
- Należy pamiętać, że jeśli pojawi się coś pilnego, to i tak się o tym dowiesz. W tym stuleciu bowiem nigdy nie jesteśmy całkowicie odizolowani od Świata.
5. Ustaw czas korzystania z telefonu komórkowego
Oczywiście, zawsze będziesz miał coś do rozwiązania lub przeglądu, ale poświęć chwilę na telefon, a następnie odłóż go na jakiś czas. Powtarzamy raz jeszcze, że warto odseparowywać się od scrollowania i wgapiania się w kolejne nowe informacje.
Wystosuj sobie konkretny moment korzystania z telefonu. Znajdziemy tam tez mnóstwo ciekawych artykułów i podcastów. Niezwykle ważne jest jednak, żeby wyznaczyć sobie granice czasowe. Istnieją sposoby, które mierzą czas spędzony przed ekranem telefonu komórkowego. Sprawdź, czy i Twój posiada taką opcję.
6. Wycisz telefon
Jeśli telefon nie wibruje lub nie wydaje dźwięków, możesz skupić się na innych czynnościach i być w pełni obecny w danej chwili. Twój umysł będzie skoncentrowany na danej czynności, nie myśląc o niczym innym. Postaw na opcję kompletnego wyciszenia telefonu, zwłaszcza w czasie snu.
7. Tradycyjny zegarek czy telefon z godziną?
Unikaj używania telefonu komórkowego jako budzika i zegarka. To pozwoli ci obudzić się i pozostać w łóżku przez kilka minut, jeśli chcesz, całkowicie zrelaksowany, bez poczucia ciężaru wszystkich oczekujących powiadomień.
8. Zrób coś innego dla samorozwoju
Naucz się języka, napisz książkę, albo przeczytaj dawno wymarzoną lekturę. Namaluj obrazek lub zrób to, o czym zawsze marzyłeś. Naucz się grać na instrumencie, zacznij biegać bądź strzelać z łuku.
Żeby to zrobić, zaoszczędź czas, który wcześniej dedykowałeś na patrzenie w telefon. Z czasem zauważysz jak cenne to chwile Twojego życia.
Osoby uzależnione od technologii godzinami mogą dzielić się śmiesznymi memami, wysyłać nowo odczytane informacje i ciekawe artykuły – jednak umyka im życie i nie dostrzegają tego, co dzieje się tak naprawdę wokół nich.
Chwyć się swoich zainteresowań, oddaj głos swojej pasji!
9. Telefon i tryb samolotowy
Naucz się zostawiać telefon w trybie samolotowym, gdy chcesz skupić się na innych ważnych czynnościach.
Jest to fantastyczna opcja, gdy uprawiasz sport lub robisz coś dla Ciebie ważnego. Kiedy skończysz, możesz wyjść z trybu samolotowego i sprawdzić wszystko, co się zadziało.
10. Wyłącz telefon
Jeśli nadal masz trudności z odłączeniem się od telefonu, po prostu wyłącz go i zastanów się, jak korzystasz z urządzenia. Przemyśl swoje szkodliwe nawyki związane z technologiami. Daj sobie czas i spróbuj się oderwać, szybko zauważysz, jak stres mija i rośnie wewnętrzny spokój.
Pora na podsumowanie
Jeśli po przećwiczeniu tych 10 sposobów przydatnych do odłączenia się od telefonu komórkowego czujesz, że wciąż nie możesz tego zrobić, to być może nadszedł czas, aby poprosić o wsparcie psychologa, ponieważ możesz wykazywać sygnały uzależnienia.
Ze wszystkich rzeczy, najważniejsze jest zachowanie spokoju. Na początku możesz mieć trudności z odłączeniem się od telefonu komórkowego, ale potem (krok po kroku) zdasz sobie sprawę, że możesz bez niego żyć.
Innymi świetnymi sposobami są medytacja i joga. W ten sposób pozwolisz wnieść spokój do swojego życia. Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą jest być w harmonii ze samym sobą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carbonell, X., Fúster, H., Chamarro, A., & Oberst, U. (2012). Adicción a internet y móvil: Una revisión de estudios empíricos Españoles. Papeles Del Psicologo.
- Chóliz Montañés, M., & Villanueva Silvestre, V. (2011). Evaluación de la adicción al móvil en la adolescencia. Chóliz Montañés, Mariano ; Villanueva Silvestre, Verónica. Evaluación de La Adicción Al Móvil En La Adolescencia. En: Revista Española de Drogodependencias, 2011, Vol. 36, No. 2: 165.
- PEDRERO PÉREZ, E. J., RODRÍGUEZ MONJE, M. T., & RUIZ SÁNCHEZ DE LEÓN, J. M. (2012). Adicción o abuso del teléfono móvil . Revisión de la literatura . Mobile phone abuse or addiction . A review of the literature . Adicciones.
- Sánchez-Carbonell, X., Beranuy, M., Castellana, M., Chamarro, A., & Oberst, U. (2008). La adicción a Internet y al móvil: ¿moda o trastorno? Adicciones. https://doi.org/10.20882/adicciones.279
- Sanchez-Carbonell, Xavier;Beranuy, Marta; Castellana, MOntserrat; Chamarro, Ander; Oberst, U. (2008). La Adiccion a Internet y al móvil. Adicciones.