Techniki dekoracji domu - 9 propozycji eksperta
Istnieją dwa główne powody zmiany wyglądu przestrzeni domowych. Z jednej strony przeprowadzka do nowego mieszkania. Z drugiej chęć odnowienia pomieszczenia. W obu sytuacjach mamy do dyspozycji różne techniki dekoracji domu. Wykorzystując je możemy znaleźć własny, oryginalny styl bez nadmiernego przytłoczenia wnętrz.
Wystrój domu wymaga przemyślenia wielu szczegółów, które z kolei muszą pozostawać ze sobą w harmonii. Projektowanie każdego wnętrza musi dążyć do równowagi między estetyką wizualną, funkcjonalnością i osobistymi gustami dotyczącymi kolorów, rozmiarów i wzorów. Aby dobrze zorganizować pracę i osiągnąć zadowolenie z efektu końcowego, warto skorzystać z szeregu wskazówek.
Odkryj techniki dekoracji domu polecane przez ekspertów
Nadanie domowi estetyki wizualnej, zgodnej z dekoracyjnymi trendami, nie jest prostym zadaniem. Jednak dzięki kilku krokom i zaleceniom może stać się zabawnym i pasjonującym zajęciem. A co najlepsze, można uzyskać satysfakcjonujący wynik końcowy: odnowiony wygląd pokoju lub całego domu.
Biorąc pod uwagę poniższe szczegóły, możliwe jest osiągnięcie efektu o jakości na poziomie projektanta wnętrz, ale z osobistym akcentem. Dokonaj pomiarów i odległości w każdym rogu, odkryj swoje ulubione kolory i wybierz projekty, które przykują Twoją uwagę. Zabierzmy się do pracy!
1. Dokładnie poznaj przestrzeń
Pierwszym krokiem do uzyskania wymarzonego wystroju wnętrza jest dokładne poznanie pomieszczenia. Wiąże się to z kilkoma kwestiami; na przykład dokonaniem pomiarów. Za pomocą zaledwie kilku podstawowych narzędzi można odkryć wszystkie specyficzne wymiary domu.
Dzięki tym danym wybór i rozmieszczenie mebli staje się łatwiejsze i dostosowane do rzeczywistych możliwości wnętrza. Chodzi nie tylko o to, aby salon był przyjemny wizualnie, ale również funkcjonalny w wykonywaniu codziennych czynności.
2. Wizualizuj przeszkody i mierz odległości
Dokonując pomiarów, możesz kierować się standardowymi kryteriami odległości, takimi jak pozostawienie około 10 centymetrów między sofą a stołem. Inna norma sugeruje wieszanie obrazów średnio półtora metra od podłogi. Jeśli umieszczasz dekoracje biorąc pod uwagę dostępną przestrzeń, wynik będzie bardziej funkcjonalny i wydajniejszy.
W zależności od rozmieszczenia w przestrzeni konstrukcji nieruchomych, takich jak kolumny czy grzejniki, istnieje możliwość dopasowania projektu co do centymetra. Wejście kabla telefonicznego oraz położenie kaloryferów czy kominków będą również warunkować rozmieszczenie mebli.
3. Budżet
Chociaż techniki dekoracji domu nie sugerują nabywania wielu nowych i drogich przedmiotów, prawdopodobnie będziesz musiał zainwestować w jakieś meble lub elementy ozdobne. Dlatego praktycznie jest ustalić budżet, zanim wybierzesz szczegóły projekty. To pozwoli Ci zastosować odpowiednie kryteria podczas zakupów, nie narażając się na nadmierne wydatki.
Mając szacunkową kwotę do wydania na każdy szczegół, możesz zaaranżować wystrój dostosowany do swoich możliwości. Zawsze jednak powinieneś zostawić pewien margines, ponieważ możesz znaleźć bardzo wyjątkowy mebel, który jest “wart grzechu”.
Zarówno w przypadku przeprowadzek, jak i remontów dobrze jest mieć listę mebli i aktualnych przedmiotów, które chcesz zachować. To pozwoli ci odjąć je od budżetu i uwzględnić przy pomiarze przestrzeni.
Przeczytaj te trzy pomysły na dekorację sufitów w Twoim domu
4. Znajdź swój własny styl
Według ekspertów, dekorowanie wymaga znajomości osobistych preferencji, aby dostosować je do wnętrza. Jeśli masz dobrze zdefiniowany ulubiony styl, powinieneś zdecydować się na paletę kolorów, rodzaj dekoracji i tekstylia pasujące do niego.
Często jednak nie wiadomo, od czego zacząć. Inspiracji w poszukiwaniu wzorów dostarczą portale takie, jak Pinterest czy magazyny dekoratorskie, które mogą pomóc w zdobyciu pomysłów.
Zawsze należy wziąć pod uwagę osobisty charakter a także funkcje, które pokój będzie pełnił. Na przykład organizowanie spotkań przyjaciół, robienie rękodzieła czy pomieszczenie z legowiskiem dla zwierząt.
5. Oświetlenie naturalne i sztuczne
Jednym z najważniejszych aspektów dekorowania jest ilość, intensywność i rozmieszczenie oświetlenia. Oczywiście najlepsze jest naturalne światło, ale dostęp do niego zależy od projektu architektonicznego.
Ważne jest, aby wykorzystywać dostęp światła przez okna czy otwory wentylacyjne, a nie zasłaniać ich meblami i grubymi firankami.
Dobrze jest wziąć pod uwagę wszystkie dostępne zasoby oświetleniowe, aby uzyskać przyjemną atmosferę po zapadnięciu zmroku. Na przykład lampy stołowe lub lampy podłogowe. Ogólnie rzecz biorąc, nie przekraczaj ilości trzech źródeł światła na pokój.
Inna zasada sugeruje, że ciepłe światło jest bardziej odpowiednie do miejsc relaksu, takich jak salon, podczas gdy zimne światło lepiej pasuje do łazienki lub kuchni.
6. Techniki dekoracji domu a kolor ścian
Drugim kluczem do projektowania jest harmonijne użycie koloru. Niektórzy ludzie najpierw malują, a potem wybierają meble, podczas gdy inni decydują się robić na odwrót. Ważne jest, aby gama odcieni była zgodna z tonacją w całym pomieszczeniu. Nie oznacza to jednak, że wszystko ma być monotonne.
Możliwe jest użycie różnych kolorów, aby uzyskać różny efekt emocjonalny, na przykład niebieski dla bardziej aktywnego środowiska lub beżowy dla spokojniejszego. Dobrym trikiem jest pomalowanie wszystkich ścian na jeden kolor i podkreślenie tylko głównej ściany inną barwą. Wybieramy tę, która wyróżnia się jako pierwsza ze względu na swoje położenie.
Możesz również wykorzystać techniki dekoracji tapetą, lustrami lub oryginalnymi obrazami. Poziom awangardy zależy od osobistego gustu. Wiele osób preferuje styl klasyczny, podczas gdy inne wybierają styl nordycki lub minimalistyczny.
7. Tekstylia i tapicerka
Kolory ścian i naturalne światło powinny współgrać z meblami i materiałami, z których zostały wykonane elementy wystroju. Każdy szczegół w domu coś mówi. W salonie tapicerka sofy staje się centralną powierzchnią. Na ogół łatwiej dopasować do całości proste opcje, podobnie jak jasne kolory.
Biel, szarość czy beż nie będą stanowić większego wyzwania w dopasowaniu do ścian, poduszek i wykończeń. Mocniejsze kolory, takie jak czerwień, zieleń czy błękit, należy stosować ostrożnie, ponieważ mogą zakłócić logikę projektu.
Jeśli chodzi o tekstylia, bardziej uniwersalne i trwałe są naturalne, takie jak skóra, jedwab czy wełna. Z drugiej strony materiały syntetyczne, takie jak mikrofibra, poliester i winyl, zapewniają dobrą odporność.
8. Techniki dekoracji domu roślinami
Trudno wyobrazić sobie aranżację wnętrza bez obecności roślin. Stanowią naturalny składnik atmosfery, a także dotleniają przestrzeń. Oczywiście doskonale sprawdzają się jako element dekoracyjny, w zależności od wielkości i umiejscowienia. Niektóre idealne gatunki to drzewo jadeitowe, potos (Scindapsus) lub figowiec.
9. Logicznie ułóż dekoracje
Ostatnim etapem podczas dekoracji domu jest, według ekspertów, rozmieszczenie elementów ozdobnych. Nie trzeba przeładowywać przestrzeni, ale warto ozdobić każdy mebel przynajmniej jednym przedmiotem.
Lampy podłogowe, wazony, obrazy na ścianach, lustra, książki na półkach i pamiątki z podróży dopełniają aranżację wnętrza.
W niektórych pomieszczeniach można wprowadzić symetryczne rozmieszczenie mebli i dekoracji. Oznacza to zainstalowanie np. obrazów o jednakowej wielkości po obu stronach sofy. Lub umieszczenie tej samej lampy na obu stolikach nocnych i tych samych poduszek na łóżku w sypialni.
Kolorowy wątek to jedna z najlepszych technik dekoracji domu
Istnieje wiele wzorów, kolorów, rozmiarów i tekstyliów, które można łączyć w przestrzeni. Jedną z głównych sztuczek jest szukanie logiki w całej strukturze, nawet jeśli jest to drobny szczegół. Na przykład nadaj całość dekoracji wnętrza, wybierając główny kolor.
Ten kolor powinien być obecny w małych przedmiotach, takich jak ozdoby na centralnym stole, poduszki i ramy luster. Reszta mebli powinna wchodzić w zakres tonacji, która dobrze do niego pasuje. W ten sposób żaden przedmiot nie będzie sprawiał wrażenia nie na miejscu ani odizolowanego od reszty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- del Olmo Barbero, J., (2006). El color como elemento comunicacional. Comunicar, (26),112-116.[fecha de Consulta 31 de Enero de 2023]. ISSN: 1134-3478. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=15802617
- Lucero Jara, M. A. (2019). Articulaciones entre el Diseño de Interiores y la Arquitectura. Análisis crítico y teórico. [Trabajo de Titulación previo a la obtención del título de: Diseñador de Interiores]. Cuenca, Ecuador. Facultad de Diseño, Arquitectura y Arte. Universidad del Azuay. https://dspace.uazuay.edu.ec/bitstream/datos/9065/1/14710.pdf
- Matamoros Tuma, Mabel, & Gutiérrez Maidata, René. (2013). El diseño de interiores en la formación del arquitecto. Experiencias en el Plan de Estudios D. Arquitectura y Urbanismo, 34(1), 117-127. Recuperado de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1815-58982013000100011&lng=es&tlng=es
- Vázquez Rodríguez, Y., (2011). Los Espacios interiores de la Vivienda y el diseño de interiores en Hoteles para el turismo.. Revista de Arquitectura e Ingeniería, 5(1), .[fecha de Consulta 31 de Enero de 2023]. ISSN: Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=193921374005