Dowiedz się, ile energii zużywa żelazko i jak zmniejszyć jej zużycie

Chcesz wiedzieć, ile energii zużywa żelazko do ubrań? W tym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek dotyczących efektywnego użytkowania.
Dowiedz się, ile energii zużywa żelazko i jak zmniejszyć jej zużycie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ubrania dla wielu osób świadczą o statusie społecznym i wyróżniają na tle innych. Natomiast noszenie odzieży bez zagnieceń od dłuższego czasu stanowi oznakę elegancji i schludności. Z tego powodu obecnie w większości domów na wyposażeniu znajduje się żelazko. W tym artykule powiemy Ci, ile energii zużywa żelazko i dlaczego tak ważne jest, aby używać go mądrze.

Szacuje się, że pierwsze żelazka istniały od IV wieku n.e.. Były to urządzenia wykorzystujące ciężar i ciepło do wygładzania tekstyliów. Jednak dopiero w 1882 roku Amerykanin Henry W. Seely uzyskał pierwszy patent na żelazko elektryczne. Niemniej dopiero w 1906 roku wyprodukowano pierwsze komercyjne żelazka.

Ile energii zużywa żelazko?

Korzystanie z żelazka stało się popularne i dziś większość domów ma to urządzenie. Jednak żelazko jest jednym z najbardziej energochłonnych przedmiotów, jakich możemy użyć.

W kontekście kwestii środowiskowych, cen energii elektrycznej i potrzeb oszczędzania kosztów energii, ważne jest, aby wiedzieć, ile energii zużywa żelazko. To pozwoli nam używać go bardziej oszczędnie i prowadzić bardziej zrównoważony dom.

Publikacja Politechniki w Walencji, która mierzyła zużycie energii przez różne urządzenia elektryczne w domu, wskazuje, że żelazko zużywa około 6,9% całkowitej energii elektrycznej w domu. Zależy to jednak od częstotliwości użytkowania i cyklu lub programu urządzenia. Na przykład programy wykorzystujące parę wymagają większej mocy.

Istnieją również różne rodzaje żelazek. Najczęściej spotyka się żelazka pionowe i parowe. Oba generują wysokie szczyty zużycia energii, które znajdują odzwierciedlenie w rachunkach za energię elektryczną. Średnio zużycie żelazka parowego waha się od 1500 do 2500 watów. Z drugiej strony, pionowe żelazko zużywa od 1000 do 3000 watów. Im więcej ciepła, tym więcej mocy potrzebuje.

Moc żelazka można znaleźć na pudełku, a także na etykiecie z informacjami o każdym urządzeniu. Dlatego jeśli zamierzasz kupić nowy sprzęt, konieczne jest porównanie kilku różnych opcji.

Plancha en el hogar.
Prawie 7% zużycia energii elektrycznej w domu można przypisać regularnemu używaniu żelazka.

Podoba Ci się ten artykuł? Proponujemy również ten temat: Przestrzeń w szafie – jak najlepiej ją wykorzystać

Wskazówki dotyczące oszczędzania energii podczas prasowania

Poradnik Rady Miejskiej Saragossy dotyczący zużycia energii elektrycznej przez urządzenia gospodarstwa domowego wskazuje, że żelazko to urządzenie o dużej mocy. Dlatego najlepiej zaplanować, kiedy będzie najlepiej wykorzystane, aby wydać minimum niezbędnej energii.

Rzućmy okiem na kilka wskazówek.

Prasuj jednocześnie jak najwięcej ubrań

Podłączanie i włączanie żelazka za każdym razem, gdy ma być używane, nie jest wcale dobrym pomysłem. W ten sposób marnujemy więcej energii.

Dlatego najlepiej jest ustalić dzień prasowania i przygotować kilka sztuk odzieży, którymi się zajmiemy. Dobrym pomysłem jest również wyprasowanie najpierw ubrań, które wymagają mniejszej temperatury, a dopiero potem tych, które potrzebują więcej.

Korzystaj z ciepła nawet po wyłączeniu

Gdy wyłączysz żelazko, nadal możesz używać ciepła do prasowania cienkich ubrań. Dlatego po odłączeniu żelazka zajmij się kilkoma rzeczami, którym wystarczy ciepło nagromadzone w urządzeniu i zaoszczędź energię.

Ponadto ważne jest, aby odłączyć żelazko natychmiast, gdy przestaniesz go używać.

Stwórz dobrą przestrzeń do prasowania

To może wydawać się głupie i nieistotne. Jednak przestrzeń do prasowania ma duży wpływ na czas, w jakim wykonujemy to zadanie. W konsekwencji ma również wpływ na zużycie energii elektrycznej.

Tak więc, jeśli masz dobre miejsce do prasowania z gładką i wygodną deską, na której można łatwo poruszać żelazkiem, szybciej zakończysz zadanie.

Wybierz odpowiednie materiały do noszenia

Oprócz zużywania energii, prasowanie nie zawsze jest przyjemnym zadaniem. Dlatego jeśli masz mało czasu na codzienne zajęcia i chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej, podczas zakupów najlepiej wybierać tkaniny, które się nie gniotą.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o szczegóły, czytaj dokładnie instrukcje prasowania, które każda część garderoby ma na metce.

Odpowiednio przechowuj i składaj ubrania

W wielu przypadkach ubrania często wymagają prasowania, ponieważ nie były odpowiednio przechowywane. Dlatego należy dobrze wieszać i składać ubrania, aby nie tworzyły się zagniecenia.

Trzeba o to dbać już od momentu, gdy wyjmujesz ubrania z pralki. Jak tylko je wyciągniesz, dobrze jest je strzepać i powiesić na haczykach lub linkach, szczególnie w przypadku spodni lub koszul z lejącej tkaniny. W przypadku tych ostatnich bardzo ważne jest również zapięcie wszystkich guzików.

Możesz ponadto zastosować triki, które sprawią, że ubrania się rozprostują bez prasowania. Na przykład, kiedy bierzesz gorącą kąpiel, możesz w pobliżu powiesić koszule na wieszaku. W ten sposób para z wody pomoże zlikwidować zagniecenia.

Mujer preocupada porque plancha gasta mucha energía.
Posiadanie odpowiedniej przestrzeni do prasowania to jeden ze sposobów na skrócenie czasu użytkowania żelazka.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: 5 sposobów na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z ubrań bez ich prania

Kup żelazko dobrej jakości

Teraz, gdy już wiesz, ile energii zużywa żelazko i masz kilka wskazówek, jak oszczędzać, z pewnością będziesz efektywniej korzystać z tego urządzenia. Jednak warto też kupić sprzęt dobrej jakości.

W rzeczywistości niektóre żelazka mają certyfikat urządzeń energooszczędnych. Ważne jest, aby zapoznać się z mocą wymaganą do prasowania i wybrać taką, która odpowiada Twoim potrzebom. Żelazka, które oszczędzają energię najczęściej mają etykiety oznaczające je jako sprzęt eko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.