Tatar z buraków: przepis krok po kroku

Czy wiesz, że azotany mogą pomóc w walce z nadciśnieniem? Tym przepisem na tatar z buraków uczymy Cię wprowadzać je do diety.
Tatar z buraków: przepis krok po kroku
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tatar z buraków to doskonały sposób na wprowadzenie tej bulwy do swojej diety. Jest to warzywo, które ma różne korzystne właściwości dla zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o zapobieganie problemom sercowo-naczyniowym. Dlatego zaleca się jego regularne spożywanie.

Jednak smak burak nie każdemu pasuje, ponieważ jest mocny i wyrazisty. Dlatego ważne jest poznanie kilku różnych sposobów przygotowania, które pozwalają wprowadzić to warzywo do diety. W ten sposób można dostosować smak do upodobań każdej osoby. Dziś proponujemy więc wyjątkowy tatar z buraków.

W tym przepisie wyjaśnimy, jak w prosty sposób przygotować jedną z możliwych potraw z burakiem jako głównym składnikiem.

Składniki na tatar z buraków

  • 2 gotowane buraki.
  • 1 duże awokado.
  • Pół szalotki.
  • 4 pikle.
  • 1 łyżeczka musztardy.
  • Pół limonki.
  • Sól i pieprz
To bardzo pożywny naturalny składnik.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj: Rodzynki i buraki na oczyszczenie wątroby!

Tatar z buraków krok po kroku

Przede wszystkim wybierz do przygotowania mocno dojrzałe awokado, ułatwi to późniejszy proces. Musisz zacząć od obrania owocu i wydobycia miąższu, wyrzucając pestkę. Cały miąższ rozgniata się następnie widelcem, aż powstanie krem ​​o jednorodnej konsystencji.

Potem trzeba posiekać szalotkę i ogórki. Zaleca się pokroić je w jak najmniejsze kawałki. Następnie wymieszać z kremem z awokado i dodać musztardę, trochę pieprzu, szczyptę soli i świeżo wyciśnięty sok z połowy limonki. Nadszedł moment, aby wszystko dobrze wymieszać i zachować na później.

Ten przepis jest łatwy do przygotowania.

W przypadku buraków istnieją dwie opcje. Pierwszym z nich jest zakup buraków w słoiku, już ugotowanych. Ten sposób polecamy, gdyż zapewnia większą wygodę. Buraki można również ugotować w osolonej wodzie w domu, choć zajmie to trochę czasu. Ważne, żeby były miękkie.

Gdy buraki są już odpowiednio miękkie, również kroi się je w drobną kostkę. Sekret tatara polega na tym, żeby wszystkie składniki były dobrze posiekane. Potem wystarczy już tylko połączyć składniki i podawać danie.

Do podania konieczne będzie użycie okrągłego naczynia. Połowę buraków układamy na dno, jako podstawę. Na wierzchu nakładamy krem z awokado i musztardy, a następnie kontynuujemy z kolejną warstwą buraków, która posłuży jako ostatnia warstwa. Gotowy tatar z buraka możesz wstawić do lodówki na kilka minut. Prawda jest taka, że smak ​​dużo zyskuje, jeśli podaje się go na zimno.

Jako dodatek możesz użyć chipsów lub naleśników kukurydzianych. Jednak tatar z burak można również spożywać samodzielnie, jako przystawkę.

Możesz być również zainteresowany: Buraki wspomagają pracę mózgu

Korzyści ze spożywania buraków

Nie możemy zakończyć tego artykułu, nie mówiąc o zaletach buraków. To warzywo, które może pomóc w osiągnięciu lepszego stanu zdrowia.

Korzyści dla układu krążenia

Burak zawiera azotany w swoim składzie. Ta seria związków ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne, dzięki czemu skutecznie kontrolują i modulują ciśnienie krwi. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Biomolecules.

Należy wziąć pod uwagę, że nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która stanowi mechanizm leżący u podstaw rozwoju wielu innych złożonych problemów. Jest ono szczególnie niepokojące w połączeniu z miażdżycą.

Zwiększenie wyników sportowych

Same azotany zawarte w burakach są ponadto uważane za pomoc ergogeniczną. Rozszerzenie naczyń krwionośnych umożliwia skuteczne dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek mięśniowych. Ta sytuacja powoduje zmniejszenie zmęczenia i wzrost wydajności, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of the International Society of Sports Nutrition.

Aby jak najlepiej wykorzystać ten efekt, zaleca się spożycie co najmniej dwóch buraków na godzinę przed intensywnym wysiłkiem fizycznym. Korzyści są większe, gdy spożywamy je w ten sposób regularnie przez okres 14 dni. Podobny wynik można również osiągnąć, rozważając przyjmowanie suplementu z azotanami w kapsułkach.

Pomoc w walce ze starzeniem się

Podobnie jak wiele innych czerwonych warzyw, buraki zawierają w sobie antocyjany. Te składniki odżywcze działają jak pigmenty i mają wysoką zdolność antyoksydacyjną. Ich regularne spożywanie wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju problemów neurodegeneracyjnych, co potwierdzają badania opublikowane w Antioxidants.

Tatar z buraków to prosty sposób na zdrowie

Jak widzieliście, przepis na tatar z buraków jest niezwykle prosty. Również bardzo smaczny. Przygotowanie go nie zajmie dużo czasu, a możesz cieszyć się daniem pełnym przeciwutleniaczy, witamin i wysokiej jakości kwasów tłuszczowych.

Pamiętaj jednak, żeby go wprowadzić go w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety, aby w pełni wykorzystać wszystkie jego zalety. Ponadto, jeśli często wykonujesz ćwiczenia fizyczne, możesz odczuć wzrost wydajności po spożyciu buraków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bonilla Ocampo DA, Paipilla AF, Marín E, Vargas-Molina S, Petro JL, Pérez-Idárraga A. Dietary Nitrate from Beetroot Juice for Hypertension: A Systematic Review. Biomolecules. 2018 Nov 2;8(4):134. doi: 10.3390/biom8040134. PMID: 30400267; PMCID: PMC6316347.
  • Domínguez R, Maté-Muñoz JL, Cuenca E, García-Fernández P, Mata-Ordoñez F, Lozano-Estevan MC, Veiga-Herreros P, da Silva SF, Garnacho-Castaño MV. Effects of beetroot juice supplementation on intermittent high-intensity exercise efforts. J Int Soc Sports Nutr. 2018 Jan 5;15:2. doi: 10.1186/s12970-017-0204-9. PMID: 29311764; PMCID: PMC5756374.
  • Winter AN, Bickford PC. Anthocyanins and Their Metabolites as Therapeutic Agents for Neurodegenerative Disease. Antioxidants (Basel). 2019 Aug 22;8(9):333. doi: 10.3390/antiox8090333. PMID: 31443476; PMCID: PMC6770078.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.