Tarczyca – dieta regulująca jej pracę

Brak jodu jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy, z którymi zresztą zmaga się wielu ludzi na całym świecie.
Tarczyca – dieta regulująca jej pracę

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Tarczyca jest gruczołem znajdującym się w szyi, który reguluje różnego rodzaju funkcje Twojego organizmu. Między innymi odpowiada za wytwarzanie hormonów T3 oraz T4.

Hormony te sterują procesami metabolizmu i wpływają także na pracę innych narządów organizmu. Gdy tarczyca funkcjonuje prawidłowo, nie musisz martwić się przestrzeganiem jakiejś specjalnej diety. Jednakże kiedy jej funkcjonowanie ulega rozregulowaniu, należy zmienić kilka nawyków żywieniowych.

Tarczyca i jej podstawowe funkcje

Zawsze jednak należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia okoliczności, w której tarczyca produkuje albo nadmierną ilość hormonów (sytuacja taka określana jest jako nadczynność tarczycy) bądź też zbyt mało (wtedy mówimy o niedoczynności tarczycy).

Brak jodu jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy, z którymi zresztą zmaga się wielu ludzi na całym świecie. Gdy tarczyca zacznie pracować nieprawidłowo, niezbędne będzie przestrzeganie diety pomagającej w uregulowaniu jej dysfunkcji.

Tarczyca - czerwony punkt na szyi

W dalszej części artykułu znajdziesz kilka podstawowych porad, które pomogą Ci uporać się z nieprawidłowościami w pracy tak ważnego dla Twojego organizmu organu, jakim jest tarczyca.

Tarczyca i jej nadczynność – zalecenia dotyczące diety

Jak wspomnieliśmy już nieco wcześniej nadczynność tarczycy jest stanem, podczas którego gruczoł jest stymulowany w sposób nadmierny, skutkiem czego wytwarza on zbyt dużą ilość hormonów.

Gdy w organizmie wystąpi nadmiar hormonów, może on w efekcie spowodować utratę wagi ciała i masy mięśniowej. W takich przypadkach zawsze zalecana jest odpowiednio zbilansowana dieta zawierająca składniki zapewniające wysoką dawkę energii. Oto podstawowe ich grupy!

Nabiał (jogurt, ser i mleko)

 • Pij produkty mleczne, o ile masz taką możliwość.
 • Uzupełnij swój jogurt o mleko skondensowane i/lub mleko w proszku, używaj go do przygotowania koktajli, słodkich deserów, zup, przecierów i owsianki.
 • Dodawaj ser do sałatek i innych potraw wchodzących w skład Twojej diety.

Białko (ryby, czerwone mięso i jaja)

 • Posiekaj drobno jajko na twardo i dodawaj je do sałatek lub zup. To samo rób z mięsami i rybami.
 • Rozbij jajko i dodaj je do puree, zup, kremów, sałatek i koktajli.
 • Uzupełnij swoje ulubione dania o mięsa lub ryby, oczywiście o ile to możliwe.

Cukry, chleb, miód i krakersy

 • Na śniadanie jedz krakersy oraz chleb, zalecamy także dodawanie chleba do lunchu i kolacji.
 • Dodawaj pieczony chleb lub grzanki do zup i przecierów.

Dieta odpowiednia w przypadku niedoczynności tarczycy

Pora omówić drugą odmianę dysfunkcji, z jakimi może borykać się tarczyca – czyli niedoczynność tarczycy. Polega ona na tym, że produkuje ona zbyt małą ilość niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu hormonów.

Tarczyca - niedoczynność

Pojawiają się wtedy typowe objawy, takie jak zmęczenie, wyczerpanie, wypadanie włosów, możliwe jest także przybieranie na wadze.

Przypadłość w postaci niedoczynności tarczycy jest znacznie bardziej złożona i w większości wypadków niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Twoja dieta powinna być także odpowiednio zbilansowana i urozmaicona.

Zrezygnuj z tłuszczów, cukrów i pustych kalorii

 • Unikaj przetworzonych produktów oraz czerwonego mięsa, ponieważ zawierają one zbyt duże ilości tłuszczu.
 • Powinieneś zrezygnować całkowicie z margaryny, masła i smalcu.
 • Cukier, zarówno biały, jak i brązowy oraz słodycze są niewskazane.
 • Unikaj napojów słodzonych oraz alkoholowych.

Zalecenia

 • Jedz 4 do 5 posiłków na dzień, w małych porcjach i unikaj podjadania między nimi. Unikaj także eksperymentowania z nowymi produktami i potrawami.
Badanie tarczycy
 • Zwiększ dawkę codziennej aktywności fizycznej. Powinieneś dużo chodzić i nie korzystać z udogodnień takich, jak windy czy schody ruchome. Spróbuj codziennie robić półgodzinny na spacer.
 • Włącz do swojej diety produkty cechujące się wysoką zawartością błonnika, takie jak surowe warzywa i owoce.

Tarczyca – zasady ogólne

Korzystny wpływ na tarczycę mogą mieć także inne produkty spożywcze, takie jak ryby słodkowodne, łosoś, czy tuńczyk. Warzywa i owoce o jasnej barwie miąższu mogą stymulować tarczycę i powodować spadek ciśnienia krwi.

Zalecamy także stosowanie sproszkowanych alg zamiast soli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.