Sztuczna krew do transfuzji - na czym to polega?

Sztuczna krew to ciągle jeszcze produkt futurystyczny. Trwają jednak ciągłe prace badawcze nad tym produktem, aby móc w przyszłości ratować setki istnień.
Sztuczna krew do transfuzji - na czym to polega?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sztuczne oddychanie, sztuczne serca, respiratory…  Czy to możliwe, że naukowcy opracują również produkt taki jak sztuczna krew? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat z dzisiejszego artykułu!

Sztuczna krew do transfuzji – na czym polega ten koncept?

Każdego roku organizowanych jest coraz więcej akcji dotyczących krwiodawstwa, próbujących zachęcić ludzi do oddawania krwi. Popyt rośnie, zwłaszcza latem oraz podczas ferii zimowych, kiedy to zwykle wzrasta liczba wypadków. Jednak ciągle potrzebnych jest  coraz więcej dawców.

Mając to na uwadze, czy możliwe jest rozwiązanie tego problemu dzięki zastosowaniu transfuzji sztucznej krwi?

W czasopiśmie naukowym Digital Journal pojawiła się ostatnio wiadomość o możliwości stworzenia sztucznej krwi. To odkrycie naukowe, szybko stało się tematem numer jeden w wielu gazetach i tygodnikach naukowych.

Dlaczego jest to tak przełomowe? Sztuczne transfuzje krwi mogą być odpowiedzią na zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn, które w dzisiejszych czasach stale rośnie.

 

Badania nad transfuzjami sztucznej krwi

Sztuczna krew

Sztuczna krew otwiera drzwi dla nowego rodzaju pomocy medycznej, która jest łatwo i szybko dostępna dla milionów ludzi.

Możliwość użycia sztucznej krwi do transfuzji przyciągnęła uwagę wielu naukowców i pracowników służby medycznej. Jednak nadal trwają badania nad tym, czy proces ten naprawdę może być wykonywany na ludziach, czy też pozostanie procedurą eksperymentalną.

Konieczne są znacznie bardziej dogłębne badania i studium naukowe, zanim będziemy mogli potwierdzić sztuczną krew jako nową metodę wykonywania transfuzji krwi. Niemniej jednak opiszemy na czym, w teorii, mogłaby polegać ta procedura.

Być może w przyszłości, sztuczna krew może stać się bardzo skutecznym sposobem na uratowanie tysięcy istnień.

Sztuczna krew – badania nad produktem ErythroMer

Naukowcy, którzy wzięli udział w tym badaniu, należą do University of Washington i opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie American Society of Hematology (ASH). W swoich badaniach osiągnęli coś całkowicie innowacyjnego, co może dać możliwość uratowania tysięcy istnień.

Nazwa badania nie jest jednak przypadkowa. Termin ErythroMer odnosi się do składnika, który może zastąpić krew. Chociaż jego stopień zbieżności z krwinkami czerwonymi nie przekracza 10%, naukowcy uważają, że nawet przy takim odsetku ErythroMer służyłby do ustabilizowania stanu pacjenta w najgorszych, krytycznych przypadkach.

Bez wątpienia, jest to całkiem obiecujące. W życiu zdarzają się różne sytuacje, w których lekarze natychmiast potrzebują krwi do transfuzji. Ponadto do niektórych obszarów krew od dawców nie dociera wystarczająco szybko.

ErythroMer może być wspaniałym i nowoczesnym rozwiązaniem tych problemów.

Ale jaką procedurę należy tak właściwie zastosować?

Sztuczna krew i jej przygotowanie

Oddawanie krwi

ErythroMer obiecuje być substytutem ludzkiej krwi, pomimo niewielkiego dopasowania do budowy prawdziwych czerwonych krwinek.

Naukowcy zaangażowani w to badanie zaprojektowali ErythroMer w postaci proszku. Ten składnik zawiera sztuczne komórki i minerały, które pełnią takie same funkcje jak czerwone krwinki – przenoszą tlen do wszystkich tkanek organizmu.

Jeśli jednak produkt ten ma postać proszku, w jaki sposób dostarcza się go do krwioobiegu?

  • Najpierw ratownicy lub lekarze mieszają ErythroMer z wodą fizjologiczną, aby można było go podać dożylnie.
  • Następnie rozrobiony komponent przechowywany jest krótko w temperaturze pokojowej.
  • Po rozrobieniu należy koniecznie podać go pacjentowi w dość szybkim czasie.
  • Tak więc, niezależnie od lokalizacji, możesz od razu zastosować transfuzję tej sztucznej krwi każdemu, kto jej pilnie potrzebuje. Jedyne co należy zrobić, to wymieszać proszek z wodą i natychmiast zastosować transfuzję u poszkodowanego w wypadku lub podczas pilnej operacji.

Jest to przenośny substytut ludzkiej krwi, który może w przyszłości uratować znacznie więcej istnień ludzkich, niż możemy to sobie wyobrazić.

Oczekiwania dotyczące sztucznej krwi

Naukowcy przetestowali już sztuczną krew na zwierzętach oraz w badaniach in vitro. Opisane wyniki wydają się być całkiem obiecujące. Mówiąc dokładniej, testy, które przeprowadzono, pozwoliły ożywić zwierzęta, które były w stanie szoku i miały niedobór krwi.

Jednak nadal konieczne będą dalsze testy, zanim metoda stanie się dostępna dla ludzi. Oczekiwania są jednak dość obiecujące.

Na przykład w przypadku wypadków drogowych lub ataków terrorystycznych, gdzie potrzeba jest duża ilość krwi dla dużej ilości ludzi, może to oznaczać ratowanie życia przy dość wysokim wskaźniku sukcesu.

Sztuczna krew to dobre rozwiązanie w odległych obszarach – w górach i odległych szlakach turystycznych. Należy pamiętać, że obecnie nie ma prostych metod transportu oddanej krwi ludzkiej. Dlatego rozwiązaniem może być produkt taki jak ErythroMer.

Będziemy musieli poczekać na dalsze badania, zanim potwierdzimy, że ErythroMer może być nowym sposobem wykonywania transfuzji krwi. Będziemy uważnie śledzić dalsze badania i mamy nadzieję, że wyniki okażą się jednak pomyślne. Sposób, w jaki dziś wyobrażamy sobie ratowanie życia, może się radykalnie zmienić w najbliższej przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barbosa, Fabiano Timbó, Jucá, Mário Jorge, Castro, Aldemar Araujo, Duarte, José Lira, & Barbosa, Luciano Timbó. (2009). Artificial oxygen carriers as a possible alternative to red cells in clinical practice. Sao Paulo Medical Journal, 127(2), 97-100. https://dx.doi.org/10.1590/S1516-31802009000200008
  • Bialas, C., Moser, C., & Sims, C. A. (2019). Artificial Oxygen Carriers and Red Blood Cell Substitutes: An Historic Overview and Recent Developments Toward Military and Clinical Relevance. The journal of trauma and acute care surgery.
  • Kobayashi, K., Tsuchida, E., & Horinouchi, H.. (2005). Artificial oxygen carrier: its front line. Revista do Instituto de Medicina Tropical de São Paulo, 47(1)https://dx.doi.org/10.1590/S0036-46652005000100010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.