Szkodliwy wpływ słońca na skórę - czy znasz wszystkie jego aspekty?
Szkodliwy wpływ słońca na skórę możemy zauważyć obserwując pojawianie się oparzeń słonecznych, plam, a nawet przerażającego nowotworu skóry. Co więcej, wystawienie na działanie promieni słonecznych zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Należy nakładać krem z filtrem oraz wypracować zdrowe nawyki.
Czy znasz szkodliwy wpływ słońca na skórę, który wiąże się z nadmiernym przebywaniem w nasłonecznionych miejscach?
To prawda, że bez słońca rozwój życia na Ziemi nie byłby możliwe, a promienie słoneczne mają swoje pozytywne strony. Dzięki ich absorpcji rośliny są w stanie przeprowadzać fotosyntezę. Z kolei dla ludzi stanowią źródło witaminy D. Jednak aby cieszyć się w pełni korzyściami, jakie daje słońce, trzeba uważnie nadzorować czas, w którym wystawiamy się na jego działanie.
Przebywanie na słońcu jest zdrowe jedynie w ograniczonych ilościach. Po przekroczeniu określonego limitu jego promienie mogą zacząć szkodzić skórze, oczom i zdrowiu całego organizmu. Szkodliwy wpływ słońca na skórę może objawiać się w formie zmarszczek, ciemnych plamek, oparzeń i przedwczesnego starzenia się skóry. U niektórych osób mogą pojawić się reakcje fotoalergiczne, a nawet nowotwór skóry.
Poznaj szkodliwy wpływ, jaki promienie słoneczne mogą wywierać na Twoją skórę.
Szkodliwy wpływ słońca na skórę
Oparzenia słoneczne
Praktycznie każdy z nas doświadczył kiedyś nieprzyjemnych objawów związanych z oparzeniami słonecznymi. Być może doszło do tego podczas słonecznego dnia spędzonego na plaży lub w górach, gdy skóra nie była chroniona w odpowiedni sposób. Chyba nikt nie jest w stanie zapomnieć tych nocy wypełnionych bólem i dyskomfortem.
Gdy dojdzie do oparzenia słonecznego, skóra staje się czerwona. Czasem pojawiają się na niej bąble i może nawet dojść do zapalenia. Poza tym jest gorąca w dotyku i boli cały czas, na przykład gdy ocierają się o nią ubrania. Czasem może nawet pojawić się odwodnienie, a w ekstremalnych przypadkach mogą wystąpić oparzenia drugiego stopnia.
Za oparzenia odpowiada promieniowanie słoneczne UV. Wywołuje ono reakcję obronną, polegającą na zgrubieniu naskórka. Objawy pojawiają się zazwyczaj kilka godzin po przebywaniu na słońcu, a ich intensywność zależy od kilku czynników, głownie od umiejętności organizmu do przyswajania tego rodzaju promieniowania.
Przeczytaj również: Plamy od słońca – 8 wskazówek, jak ich uniknąć
Przedwczesne starzenie się skóry
Negatywne oddziaływanie promieniowania słonecznego kumuluje się, nawet jeśli wystawiasz się na działanie promieni o niskim natężeniu. Jeden z najbardziej widocznych skutków to przedwczesne starzenie się skóry, związane ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu na słońcu. Jest wywoływane w 90% przez światło słoneczne. Ten szkodliwy skutek uwidacznia się w postaci przebarwień, zmarszczek i utraty jędrności przez skórę. Dzieje się tak, ponieważ nadmierne przebywanie na słońcu zmniejsza ilość kolagenu i elastyny.
Podczas przebywania na słońcu to właśnie promienie UV odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry. Dochodzi do niego, ponieważ przenikają do Twojej skóry i docierają do skóry właściwej, prowadząc do nagłej i przejściowej pigmentacji melaniny, która sprawia, że skóra staje się ciemniejsza.
Aby ochronić się przed tym szkodliwym działaniem słońca, musisz codziennie nakładać na skórę krem z filtrem, bez względu na porę roku. Pamiętaj, że słońce może uszkodzić Twoją skórę nie tylko w lato, ale za każdym razem, gdy wystawiasz się na jego działanie.
Alergia na słońce
Promienie słoneczne mogą wywoływać nadwrażliwość na takie składniki jak chlor lub inne substancje chemiczne.
Alergia na słońce wydawać się dziwna, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jest ono obecne w naszym codziennym życiu. Jednak takie schorzenie dotyka wiele osób. Szacuje się, że cierpi na nie około 20% ludzi na całym świecie.
Ten rodzaj alergii wiąże się z innymi reakcjami alergicznymi, na przykład wywoływanymi przez określone produkty spożywcze, chlor w basenie, balsamy, leki, a nawet ubrania. Reakcje alergiczne mogą pojawić się podczas przebywania na słońcu.
Przeczytaj również: Chronić usta przed słońcem – to Twój obowiązek
Nowotwór skóry: najgorszy skutek działania słońca
Przebywanie na słońcu może również prowadzić do rozwoju nowotworu skóry, wywoływanego przez promienie UV, które uszkadzają komórki skóry. Na pojawienie się tego rodzaju nowotworu ma wpływ kilka czynników. Jego występowanie wiąże się na przykład z częstym przebywaniem na słońcu, prowadzącym do pojawienia się oparzeń słonecznych, fototypem skóry, czynnikami genetycznymi oraz wiekiem.
Ten rodzaj nowotworu najczęściej występuje na obszarach skóry, które są najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych, w tym na twarzy, dłoniach i szyi. Ryzyko jego wystąpienia rośnie drastycznie w przypadku oparzeń słonecznych. Ważny jest również rodzaj skóry: do grupy wysokiego ryzyka należą osoby o jaśniejszej karnacji i oczach.
Kolejny czynnik decydujący to występowanie czerniaka w rodzinie oraz wiek. Ryzyko wystąpienia raka skóry wzrasta u osób, które przekroczyły 40. rok życia. Najczęściej występujące odmiany nowotworu skóry to czerniak i rak podstawnokomórkowy.
- Czerniak to dość agresywny i bardzo złośliwy typ raka skóry.
- Rak podstawnokomórkowy to najczęstszy rodzaj nowotworu skóry, który rozwija się powoli, a jego leczenie jest łatwiejsze.
Podsumowując, mamy nadzieję, że znasz już szkodliwy wpływ słońca na skórę i wiesz, dlaczego należy się przed nim chronić. Tak jak w większości przypadków lepiej jest zapobiegać niż leczyć!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- MEDISAN 2010. El sol: ¿enemigo de nuestra piel? Extraído de: http://scielo.sld.cu/pdf/san/v14n6/san14610.pdf
- Dra. Gloria Salmentón. Servicio de Dermatología del Centro Hospitalario Pereira Rossell. Riesgos de la exposición solar. Extraído de: http://www.scielo.edu.uy/pdf/adp/v71n1-4/breves.pdf