Syndrom superwoman - jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Czy syndrom superwoman brzmi dla Ciebie znajomo? Cóż, chodzi o te kobiety, które godnie pełnią rolę cudownej dziewczyny i potrafią wykonać tysiąc zadań bez okazywania zmęczenia.
Zanim przyjrzymy się bliżej, czym jest syndrom superwoman, należy wyjaśnić, że jak dotąd nie pojawia się on w żadnym podręczniku diagnostycznym. Nie jest zdiagnozowanym zaburzeniem ani nie jest oficjalnie uznawany przez społeczność medyczną.
Dlaczego więc o tym temacie mówi się codziennie? Odpowiedź jest taka, że liczba kobiet, które zachowują się w ten sposób, z dnia na dzień rośnie, dlatego temat zyskał duże znaczenie.
O czym jest syndrom “superwoman”?
Podobnie jak kompleks Supermana, kobiety z syndromem Superwoman zachowują się tak, jakby wszyscy wokół nich byli niekompetentni. Innymi słowy uważają, że tylko one potrafią dobrze wykonywać zadania.
W swoim dążeniu do zrobienia wszystkiego idealnie, kobiety z syndromem „Superwoman” często się przemęczają i cierpią na ciągłe wyczerpanie emocjonalne.Te kobiety są również często bardzo wymagające w stosunku siebie, więc zachowują się jak największy superbohater, jakiego możemy sobie wyobrazić. Są silne, sprawiają wrażenie niezwyciężonych i mają moc do walki z czymkolwiek.
Jednak w tym momencie musimy koniecznie wyjaśnić, że syndrom ten nie jest dobrym objawem. Przeciwnie, jak pokazują niektóre badania, może powodować wyczerpanie emocjonalne ze względu na swój bezpośredni związek ze stresorami.
Dlatego, jak szczegółowo opisano w badaniach na ten temat, kiedy super-kobiety nie mogą już sobie poradzić, zaczynają doświadczać destrukcyjnych emocji. Wśród nich, między innymi pojawia się poczucie winy, chroniczne zmęczenie, ruminacje.
Tak więc, zanim dopadną je irytujące objawy, powinny jak najszybciej przeprowadzić gruntowną autoanalizę. To pozwoli sprawdzić, czy nie cierpimy z powodu tego demonicznego syndromu, który, choć na początku świetnie działa, z czasem przynosi mroczne konsekwencje.
Ten artykuł uzupełni Twoją wiedzę: Ruminacje – myśli, które generują lęk i niepokój
Jak rozpoznać kobiety, które mają syndrom “Superwoman”?
Do najbardziej wyróżniających się cech charakterystycznych należą:
- Biorą na siebie wszystkie zadania, więc zazwyczaj praca w grupie nie idzie im dobrze.
- Nigdy nie przekazują swoich obowiązków. Przeciwnie, czują się dumne, kiedy same osiągają swoje wyniki.
- Nigdy nie proszą o pomoc, nawet w najgorszych chwilach.
- Ich ego jest bardzo wysokie.
- Zwykle są dumnymi kobietami, które nigdy nie wykazują oznak słabości.
- Przyjmują wszystkie zadania przydzielone im w pracy, niezależnie od tego, czy są na skraju wyczerpania albo czy przeżywają kryzys emocjonalny.
- Czują, że jeśli poproszą o wsparcie, inni zobaczą w nich osobę słabą i niezdolną do pracy.
Jakie są zalety bycia Superwoman?
Być może do pewnego stopnia bycie Superwoman może być korzystne, szczególnie w przypadku następujących czynników:
- Kobieta czuje się silna i obdarzona dużą inteligencją.
- Odczuwa satysfakcję, gdy inni wychwalają wszystko, co może zrobić Cudowna Kobieta.
- Ma przyjemne uczucie, że może pomóc wielu osobom.
- Czuje pewność siebie i motywację.
Oczywiście osoby przebywające wokół Kobiety Cud również czują się świetnie, oczywiście ponieważ Superwoman ułatwia życie innym, dbając o wszystko! Ma to jednak również swoje wady.
Jakie są wady zespołu Superwoman?
Jeśli zidentyfikowałaś u siebie syndrom “Superwoman”, możesz zdać sobie sprawę, że doświadczasz pewnych niedogodności, takich jak:
- Pozostawanie ciągle do dyspozycji innych powoduje, że rezygnujesz z siebie.
- Pewnego dnia możesz się zderzyć z poczuciem, że cała twoja energia się wyczerpuje, szczególnie pod koniec dnia.
- Zajmujesz się problemami innych, a pozostawiasz bardzo mało czasu dla siebie samej.
- Możesz odczuwać złość na siebie samą lub mieć poczucie porzucenia.
- Możesz doświadczać frustracji, ponieważ Twoja siła i uwaga są skoncentrowane na innych.
- Czujesz się rozczarowana, gdy inni nie doceniają twoich wysiłków.
Jak sprawdzić, czy cierpisz na syndrom Superwoman?
Jeśli masz którykolwiek z poniżej opisanych objawów, to dlatego, że możesz cierpieć z powodu tego wyczerpującego syndromu:
- Stres
- Trudności z zasypianiem.
- Bardzo mało chwil na relaks.
- Nierealne lub bardzo wygórowane cele.
- Nie potrafisz powiedzieć „nie”, gdy przydzielono Ci zadanie.
- Czujesz niepokój związany z pragnieniem spełnienia wszystkiego.
Jeśli wykryjesz u siebie niektóre z tych cech, musisz popracować nad tym, aby przywrócić własne dobre samopoczucie. Oznacza to, że musisz spróbować zmienić ten szkodliwy wzorzec zachowań. Ale jak to osiągnąć?
Koniecznie zajrzyj też do tego artykułu: Syndrom Wendy: dbasz o innych. A o siebie?
Jak zwalczyć ten syndrom?
- Uznaj, że jesteś człowiekiem. A prawda jest taka, że jesteś bardzo daleka od bycia bohaterką. Musisz zaakceptować fakt, że nie jesteś w stanie znieść wszystkich obciążeń, ponieważ grozi to zachorowaniem.
- Zapomnij o swoich impulsach do kontrolowania wszystkiego. Bez względu na to, jak bardzo się starasz, sprawy nie zawsze przebiegają po Twojej myśli. Musisz pozostawić pole na niepewność i na to, aby rzeczy same się wydarzyły.
- Pamiętaj, że każdy jest odpowiedzialny za swoje życie. Chęć pomocy innym jest w porządku, ale staje się szkodliwa, gdy robisz wszystko dla nic. Doprowadzasz ich w ten sposób do niepełnosprawności w życiu.
- Naucz się, jak zlecać zadania innym. Inni mogą również wykonywać zadania i również mogą to robić dobrze. Nie zachowuj się, jakby reszta świata była niekompetentna. Dzięki temu ograniczasz tylko potencjał wzrostu ludzi wokół ciebie.
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a zobaczysz, jak z czasem zaczniesz doświadczać spokoju. Skoncentruj się na sobie i zacznij inaczej ustalać priorytety. Uświadomisz sobie, że twoje życie zmieni się na lepsze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Woods-Giscombé, C. L. (2010). Superwoman schema: African American women’s views on stress, strength, and health. Qualitative health research, 20(5), 668-683.
-
Heather, A. K. (2008). Young women constructing identities: Multiple subject positions and the superwoman ideal (Doctoral dissertation, University of Calgary).
-
Eastman, L. E. (Ed.). (2007). Overcoming the superwoman syndrome. Professional Woman Pub..
- Salinas., D. (2012). Estrés. In Prevención y afrontamiento del estrés laboral.
-
Khoo, E. J., Aldubai, S., Ganasegeran, K., Lee, B. X., Zakaria, N. A., & Tan, K. K. (2017). El agotamiento emocional está asociado con factores estresantes relacionados con el trabajo: Estudio multicéntrico y transversal en hospitales públicos de Malasia. Archivos argentinos de pediatría, 115(3), 212-219.
-
Sumra, M. K., & Schillaci, M. A. (2015). Stress and the multiple-role woman: Taking a closer look at the “Superwoman”. PloS one, 10(3), e0120952.