Syndrom Rebeki: zazdrość o jej/jego byłych

Syndrom Rebeki: zazdrość o jej/jego byłych
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Syndrom Rebeki to potoczne określenie nazywamy zazdrości, jaką dana osoba odczuwa wobec byłych partnerów swojej obecnej drugiej połówki. Jak rozpoznać ten syndrom? I dlaczego tak ważne jest, aby nie bagatelizować problemu? Z tego artykułu dowiesz się dokładnie, na czym polega syndrom Rebeki i jak z nim walczyć.

Syndrom Rebeki odnosi się do sytuacji, w których dana osoba doświadcza zazdrości wobec osób, z którymi ich partner czy partnerka kiedyś tworzyli zażyłą relację. Według niektórych psychologów takie uczucia są obecnie coraz bardziej powszechne.

Można wymienić wiele przyczyn zespołu Rebeki. Od niskiej samooceny po nieodpartą potrzebę porównania się z innymi… W niektórych przypadkach taka zazdrość może być nawet spowodowana przez partnera.

Wejdźmy w ten temat głębiej.

Skąd wzięła się nazwa syndrom Rebeki?

Syndrom ten wziął swoją nazwę z filmu Alfreda Hitchcocka Rebecca z 1940 roku, opartego na powieści Rebecca autorstwa Daphne du Maurier.

Ten kultowy film opowiada historię młodej kobiety, która ma romans z owdowiałym milionerem i w konsekwencji poślubia go. Na nieszczęście dla nowej narzeczonej gospodyni i reszta służących domu (imponująca rezydencja o nazwie Manderley) są wobec niej wrogo nastawieni od samego początku.

Zazdrość

Młoda kobieta jest stale porównywana do byłej żony, która jest uświęcona, gloryfikowana i podziwiana przez wszystkich. Rebeka stopniowo zaczyna porównywać się z niemal idealnym wizerunkiem zmarłej kobiety, w konsekwencji czego odczuwa spadek poczucia własnej wartości.

W rezultacie zaczyna rozwijać się w niej zazdrość bez powodu, zwłaszcza gdy odkrywa, że ​​związek jej męża z byłą żoną nie był wcale tak szczęśliwy i spokojny.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jesteś zazdrosna? Możesz to sprawdzić

Czym jest syndrom Rebeki?

Badacz Peter Van Sommers w pracy pt. Jealousy: What Is It and Who Feels It (Zazdrość: co to jest i kto to czuje) wyraził własne zdanie na temat tego typu zazdrości. Klasyfikuje ją jako „retrospektywną”, to znaczy sprowokowaną wcześniejszymi relacjami obecnego partnera.

Właśnie dlatego dana osoba może być zazdrosna nawet o zmarłego byłego partnera. Dobrze ujął to pisarz Elias Canetti:

„Należałoby sklasyfikować zazdrość według tego, czego nienawidzi się najbardziej: przeszłych, obecnych i przyszłych rywali”.

Często zdarza się, że osoba z tym zespołem wyobraża sobie szczęśliwe sytuacje, których doświadczyła druga osoba ze swoim byłym kochankiem.

Często zdarza się również, że osoby z tym zespołem zakładają, że byli obecnego partnera to osoby między innymi bardziej inteligentne, piękne lub atrakcyjne. Sądzą, że ci ludzie byli prawie idealni.

Prowadzi to zazdrosnych ludzi bezkrytycznego podejścia do innych, chociaż może się również zdarzyć odwrotnie i mogą czuć się po prostu lepsi. Prawda jest taka, że ​​ta sytuacja poważnie wpływa na życie pary, powoduje konflikty, nawet może zniszczyć związek.

Przyczyny zespołu Rebeki

Jak wskazują badania przeprowadzone przez M. Scheinkman i D. Werneck, „zazdrość jest złożonym doświadczeniem relacyjnym. To trzeźwy strach przed stratą”.

Ten sposób odczuwania obejmuje myśli powodujące działania i reakcje, które czasami wydają się niezrozumiałe.

Odbicie w lustrze
Syndrom Rebeki często ma swoje źródło w niskiej samoocenie. Może też jednak wynikać również ze skłonności do porównań.

Sytuacje zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia tego stanu to:

  • po pierwsze, niska samoocena osoby cierpiącej na syndrom,
  • sytuacja, kiedy partner lub otoczenie stale przypominają o ex,
  • częste dokonywanie przez partnera bezpośrednich porównań,
  • sytuacja, kiedy osoba z zespołem Rebeki uświadamia sobie, że fizycznie lub osobowościowo przypomina poprzedniego partnera swojej drugiej połówki,
  • wreszcie moment, kiedy partner nie przezwyciężył etapu żałoby, a uczucia i wspomnienia nadal pozostają na powierzchni.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zazdrość po zdradzie – jak sobie z nią radzić?

Syndrom Rebeki: czy istnieje odpowiednie leczenie?

Zdaniem dr. Cuesty poprawa sytuacji, w której panują irracjonalne lęki, często wymaga pewnego rodzaju interwencji. W niektórych przypadkach konieczne może być również uzyskanie wsparcia psychologicznego od partnera osób z tym zespołem.

Oto kilka sugestii, które mogą pomóc:

  1. Po pierwsze, popraw komunikację z partnerem.
  2. Po drugie, obecny partner powinien wyrazić swoje niezadowolenie i pamiętać, dlaczego jesteście razem.
  3. Unikaj także przesadnych wzmianek o cechach byłego partnera lub werbalizowania szczegółów.
  4. Ponadto staraj się zrozumieć przekonania, które żywi zazdrosna osoba.
  5. Popraw także samoocenę osoby z tym zespołem.
  6. Na koniec zmodyfikuj m.in. postawy kontrolne.

Dzięki wsparciu psychologa można pozbyć się objawów zazdrości i zacząć naprawdę cieszyć się związkiem. Tu i teraz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.