Święta Bożego Narodzenia - poruszająca wiadomość

Choć powinniśmy pamiętać o nich przez cały rok, Boże Narodzenie to bardzo dobry czas na refleksję, czas na przypomnienie sobie o tych osobach. Kogo mamy na myśli? Naszych starszych wiekiem członków rodziny, kochanych seniorów, z którymi tak bardzo pragniemy spędzać czas.
Święta Bożego Narodzenia - poruszająca wiadomość

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najszczęśliwszych okresów w roku dla większości rodzin. Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Są jednak tacy, dla których czas ten nie jest tak przyjemny. Dlaczego? Czują się samotni lub nie mają okazji spotkać się ze swoimi bliskimi.

Święta Bożego Narodzenia to czas miłości i pojednania. Mamy wtedy wiele dni, aby zacieśnić więzi rodzinne i przeżywać chwile, które pozostaną w naszej pamięci i w naszym sercu na całe życie.

Wykorzystując właśnie zbliżające się Boże Narodzenie, wiele firm i organizacji przygotowuje oraz upublicznia liczne ogłoszenia oraz przypomnienia. Co mają one na celu? Zachęcić nas do spędzenia czasu świąt z rodziną.

Jedną z ostatnich akcji zorganizowała niemiecka sieć supermarketów Edeka. Wiadomość ta obiegła już cały świat, gdyż skłania do naprawdę głębokiej refleksji.

Jest ona zatytułowana “Czas wracać do domu”, i zwraca uwagę na temat rzeczywistości, z którą muszą się zetknąć miliony ludzi w podeszłym wieku na całym świecie: rzeczywistości, jaką jest samotność.

Nie dziwi oczywiście fakt, że ten ważny komunikat z prędkością światła rozszedł się na portalach społecznościowych, osiągając ponad 2 miliony odsłon już od jego pierwszego opublikowania. Na chwilę obecną przekroczył już 25 milionów odsłon.

Święta Bożego Narodzenia – pewna historia…

Święta Bożego Narodzenia

W czasie świąt Bożego Narodzenia, pewien starszy wiekiem człowiek otrzymuje od swoich dzieci i wnucząt wiadomość, że nie będą w stanie dotrzeć do niego na święta.

Cześć tato (…) Chciałem powiedzieć, że nie będziemy w stanie odwiedzić Cię w Boże Narodzenie tego roku. Postaramy się nadrobić to w następnym roku, obiecuję. Wesołych Świąt, tato. “

Przeczytaj również artykuł: Cierpienie w samotności – Ból emocjonalny

Staruszek wygląda przez okno jak inne rodziny zbierają się, aby świętować kolację Wigilijną. On sam ma do towarzystwa tylko swoją choinkę i psa.

Dzień po dniu cierpi taką samą samotność i zasmucony obserwuje, jak inni są odwiedzani przez swoje dzieci i wnuków. On natomiast musi radzić sobie samodzielnie i w pojedynkę stawiać czoła samotności.

Nagle wigilijny nastrój dzieci przerywa telefon informujący o nagłej śmierci ich ojca.

Przeczytaj również artykuł: Śmierć rodziców – Jak żyć dalej?

Oczywiście, bez chwili zastanowienia, wszyscy zmienili plany i anulowali swoje zobowiązania, by jak najszybciej pojawić się w domu starców. Okazuje się jednak, że to sam tato upozorował własną śmierć,

Czy naprawdę muszę zrobić coś takiego, aby zobaczyć was wszystkich razem? “-mówi, nie potrafiąc ukryć radości. Tę krótką, lecz pouczającą scenę kończy spełnienie marzeń starca: wspólna kolacja wigilijna z całą swoją rodziną.

Rzeczywistość wielu starszych osób

Ta pouczająca reklama wyświetlana w czasie świąt Bożego Narodzenia podkreśla pewną smutną rzeczywistość: tysiące starszych osób spędzi święta w samotności pomimo tego, że mają oni rodzinę.

Dzieje się tak nie tylko w krajach takich jak Niemcy. Według danych z ubiegłego roku w Hiszpanii blisko pół miliona osób starszych cierpi z powodu samotności. Dane hiszpańskiego Towarzystwa Medycznego Residencies informują, że samotność dotyka jedną na pięć osób mających ponad 65 lat.

Przeczytaj również artykuł: Dziadkowie nie umierają, żyją w naszych sercach

Największym problemem według specjalistów jest fakt, że brak towarzystwa, zwłaszcza w takich okolicznościach, może przyczynić się do pogorszenia nastroju i stać się przyczyną epizodów depresji.

Z tego powodu nie jest zaskakujące, że wiele firm i organizacji musi skupić swoje wysiłki i organizować specjalne kampanie. W jakim celu? Aby zmniejszyć problem zaniedbywania starszych osób, które w czasie świąt Bożego Narodzenia niestety często odchodzą w zapomnienie.

Na przykład, grupy takie jak Federacja Znajomych Seniorów pracuje codziennie przez cały rok w celu zwalczania samotności poprzez organizowanie wolontariatu.

Podczas najbliższych świąt Bożego Narodzenia celem jest, żeby nikt nie zapomniał o starszych członkach swojej rodziny. Edeka wydała ten film z propozycją, która zachęca użytkowników do wysyłania zdjęć z wyjątkowych chwil rodzinnych związanych z obchodami Bożego Narodzenia.

Przeczytaj również artykuł: Międzynarodowy Dzień Rodziny: doceń ten dar

Zainteresowani będą mieli możliwość zamieścić przy zdjęciach hashtag #heimkommen (oznaczający “wrócić do domu”), w sumie 100 osób będzie mogło wygrać bon o wartości 100 euro do wydania w swoich ulubionych sklepach właśnie z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Oczywiście, pomijając niemiecką kampanię, mającą na celu szerzyć tendencję do jednoczenia się, przekaz wydaje się oczywisty.

Chodzi o to, żeby każdy był trochę bardziej świadomy tej smutnej rzeczywistości i przeanalizował, czy ktoś w jego rodzinie nie będzie się czuł samotny. Zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arranz, L., et al. “El aislamiento social durante la vejez empeora el deterioro cognitivo, conductual e inmunitario.” Revista Española de Geriatría y Gerontología 44.3 (2009): 137-142.
  • Gajardo J. “Vejez y soledad: implicancias a partir de la construcción de la noción de riesgo.” Acta bioethica 21.2 (2015): 199-205.
  • Rodríguez , M. “La soledad en el anciano.” Gerokomos 20.4 (2009): 159-166.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.