Światowy Dzień Zesztywniającego Zapalenia Kręgosłupa

Światowy Dzień Zesztywniającego Zapalenia Kręgosłupa to najlepsza okazja, aby uzyskać informacje i zacząć wspierać pacjentów fizycznie i psychicznie. Dowiedz się więcej z tego artykułu!
Światowy Dzień Zesztywniającego Zapalenia Kręgosłupa

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2021

Światowy Dzień Zesztywniającego Zapalenia Kręgosłupa obchodzony jest w pierwszą sobotę maja. Jednak ma miejsce w drugą sobotę maja, kiedy pierwsza sobota przypada na 1 maja, ponieważ w wielu krajach jest to święto państwowe. W ten sposób obchody nie przypadają na dzień wolny od pracy.

Ale czym jest ta choroba?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to zapalne zapalenie stawów, które występuje głównie w stawach pleców i miednicy. Ostre dolegliwości i sztywność ulegają poprawie wraz z aktywnością fizyczną, natomiast brak aktywności może je pogorszyć.

W tym sensie Światowy Dzień Zesztywniającego Zapalenia Kręgosłupa ma na celu podniesienie świadomości i połączenie ludzi z siecią wsparcia na całym świecie. Tutaj dowiemy się więcej o chorobie, jej przyczynach, leczeniu oraz o tym, jak wspierać chorych.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i osiowa spondyloartropatia

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub spondyloartropatia zmieniło nazwę, aby bardziej precyzyjnie określać schorzenie. W tym sensie istnieje tradycyjny i zaktualizowany model, w którym pojawia się nazwa osiowa spondyloartropatia.

Model tradycyjny obejmuje:

 • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: zapalenie stawów, które dotyczy głównie kręgosłupa.
 • Niezróżnicowana spondyloartropatia: niejednorodna grupa schorzeń stawów o cechach spondyloartropatii, ale nie do końca spójna.
 • Enteropatyczne zapalenie stawów: zapalna choroba stawów, która wynika z chorób jelit.
 • Młodzieńcza spondyloartropatia: spondyloartropatia u dzieci w wieku poniżej 16 lat.
 • Reaktywne zapalenie stawów: zapalenie stawów jako reakcja na infekcję innej części ciała.
 • Łuszczycowe zapalenie stawów: rodzaj zapalenia stawów, który atakuje niektóre osoby z łuszczycą.

Następnie pojawił się zaktualizowany model, który zawiera:

 • Osiowa spondyloartropatia powoduje stan zapalny w kręgosłupie, który obejmuje zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, enteropatyczne zapalenie stawów, reaktywne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów i niezróżnicowaną spondyloartropatię.
 • Spondyloartropatia obwodowa (pSpA): Tutaj stan zapalny i choroba występują w obszarach poza kręgosłupem. Oprócz tego obejmuje łuszczycowe zapalenie stawów, niezróżnicowane zapalenie stawów, reaktywne zapalenie stawów i enteropatyczne zapalenie stawów.
Mężczyzna cierpiący na ból pleców.

Przyczyny i objawy

Nadal nie wiemy, co powoduje tę chorobę. Jednak naukowcy odkryli zaburzenie genetyczne w genie HLA-B27. Z drugiej strony liczba mężczyzn cierpiących na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest znacznie większa niż kobiet.

Jeśli chodzi o objawy, niektóre z nich to:

Dostępne metody leczenia

Leczenie obejmuje leki, fizjoterapie i zabiegi chirurgiczne. Celem jest zapobieganie nieodwracalnym uszkodzeniom lub opóźnienie postępu istniejących problemów.

Tak więc stosowane leki są niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Następnie, jeśli nie działają, lekarze próbują blokerów czynnika martwicy nowotworu i inhibitorów interleukiny-17.

Ponadto plany fizjoterapii mogą pomóc poprawić elastyczność, siłę i zakres ruchu. Pomaga to zmniejszyć ból. Dzięki nim specjalista dobiera ćwiczenia na podstawie stanu pacjenta.

W ostateczności stosuje się zabieg chirurgiczny w celu złagodzenia bólu i skorygowania krytycznych uszkodzeń stawów. Jednak nie jest to bardzo powszechne.

Światowy Dzień Zesztywniającego Zapalenia Kręgosłupa

Główny nacisk na Światowy Dzień Zesztywniającego Zapalenia Stawów Kręgosłupa pochodzi od Axial Spondyloarthritis International Federation (ASIF), która wyznacza trzy podstawowe cele. Nacisk kładziony jest na podnoszenie świadomości, tworzenie odpowiednich informacji i wzmacnianie więzi międzyludzkich.

Na całym świecie ma to na celu zapoznanie większej liczby osób z czynnikami ryzyka, objawami i leczeniem w celu poprawy jakości życia chorych.

Zesztywniające Zapalenie Kręgosłupa i dobre samopoczucie emocjonalne

W 2021 r. zdecydowano, że główny temat zostanie podzielony na wyróżnienie trzech komponentów. Tak więc cele dnia to:

 • Nauka: nauka o zdrowiu psychicznym pacjentów i promowanie ich dobrego samopoczucia emocjonalnego za pomocą narzędzi komunikacyjnych, ponieważ negatywne uczucia mogą to pogorszyć.
 • Radzenie sobie: zachęca do codziennych ćwiczeń w celu skorzystania z psychologicznych i fizycznych korzyści, co pomaga zwalczać depresję i lęk.
 • Wsparcie: kieruje osoby dotknięte chorobą do organizacji pacjentów, co okazało się skuteczne w poczuciu integracji i lepszym zrozumieniu, jak radzić sobie w trudnych czasach.

Jak mogę wziąć udział w Światowym Dniu Zesztywniającego Zapalenia Kręgosłupa?

Dzięki Światowemu Dniu Zesztywniającego Zapalenia Kręgosłupa istnieją różne i kreatywne sposoby uczestnictwa. Oto niektóre z najlepszych sposobów uczestniczenia w jego obchodach:

 • Pobierz oficjalne narzędzia informacyjne, takie jak logo i plakaty, i udostępnij je w sieciach społecznościowych.
 • Weź udział w wirtualnym spacerze Walk Your AS Off.
 • Dowiedz się więcej na Światowym Szczycie Spondyloartropatii.
 • Używaj tagów na Facebooku, Instagramie i Twitterze związanych z głównym motywem. Możesz także udostępniać zdjęcia z motywującymi wiadomościami.
Kobieta patrząca na swoje media społecznościowe.

Fakty dotyczące osiowej spondyloartropatii

Oto kilka podsumowujących danych, które warto poznać, aby lepiej zrozumieć ten stan:

 • Skuteczną alternatywą mogą być terapie niemedyczne. Na przykład może to być poruszanie się w basenie, akupunktura, praca chiropraktyczna i masaże.
 • Nie ma pojedynczych badań potwierdzających tę chorobę u pacjenta.
 • Inaczej wpływa na mężczyzn i kobiety pod względem objawów.
 • 95% osób rasy kaukaskiej z tą chorobą ma zmianę genu HLA-B27.
 • W początku choroby zaangażowanych jest łącznie 60 genów.

Rozpoznaj czynniki ryzyka poprzez udział w Światowym Dniu Zesztywniającego Zapalenia Kręgosłupa

Podsumowując, ostateczne zalecenia dotyczą zwrócenia uwagi na czynniki ryzyka związane z genem HLA-B27, wywiad rodzinny oraz obecność nieswoistego zapalenia jelit. Dodatkowo może to mieć również związek z liczbą zanieczyszczeń i toksyn, na które jesteś narażony.

Krótko mówiąc, Światowy Dzień Zesztywniającego Zapalenia Stawów Kręgosłupa pozwala nam kontynuować postęp w kierunku integracji, wizualizacji, świadomości, skutecznych terapii i wykrywania przyczyn raz na zawsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Vargas R; Madariaga M y Katona G. Espondilitis anquilosante juvenil: características clínicas en 41 enfermos. Bol. méd. Hosp. Infant. Méx. 1985.
 • López A, Queiro R, Sánchez M, Alperi M, Riestra J  y Ballina F. ¿Es útil el ejercicio en el tratamiento de la espondilitis anquilosante? Seminarios de la Fundación Española de Reumatología
  Volumen 9. 2008. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1577356608749261.
 • Castro P, Gutiérrez M y Díaz R. Genetics of ankylosing spondylitis. Rev. méd. Chile. 2014. Disponible en: http://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-98872014000900011&lng=es. http://dx.doi.org/10.4067/S0034-98872014000900011.
 • Dean L, Jones G, MacDonald A, Downham C, Sturrock R y Macfarlane G. Prevalencia global de espondilitis anquilosante. Reumatología (Oxford). 2014.
 • Rudwaleit M, Van der Heijde D, Landewé R, Listado J, Akkoc N, Brandt J, et al. El desarrollo de los criterios de clasificación de la Assessment of SpondyloArthritis International Society para la espondiloartritis axial (parte II): validación y selección final. Ann Rheum Dis. 2009.
 • Evidencia científica de la rehabilitación en la espondilitis anquilosante. Rehabilitación. Volumen 48. 2014. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048712014000541.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.