Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Zdrowie psychiczne wymaga zaangażowania całej społeczności. Następstwa pandemii zagrażają codziennemu dobremu samopoczuciu ludzi.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 06 listopada, 2022

Dlaczego wciąż tak trudno nam mówić o naszych emocjach i dyskomforcie psychicznym? Dlaczego przed udaniem się na konsultację do specjalisty zdrowia psychicznego robimy tysiące objazdów? W wielu przypadkach mówienie o psychice jest nadal tematem tabu. Skoro 10 października obchodzono Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, warto o tym porozmawiać.

Hasło wybrane na ten rok przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) brzmi„Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”. Ma ono podkreślić wpływ, jaki zdrowie psychiczne ma na jakość życia ludzi, ponieważ wyraźnie odbija się na ich samopoczuciu i rozwoju.

Dlaczego obchodzi się Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego?

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego zwraca uwagę na potrzebę przeznaczenia budżetu na zdrowie psychiczne, wraz z polityką i programami publicznymi, które skoncentrują się na promocji i profilaktyce. Dlatego potrzebne są nowe środki, które odwołują się do kreatywności i zaangażowania profesjonalistów, ale także do ogółu społeczności.

Tegoroczne hasło jest również bardzo celowe. Zachęca nas, abyśmy pamiętali, że nie wszyscy ludzie mają zasoby, by cieszyć się optymalnym zdrowiem psychicznym. A przecież optymalne zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem człowieka.

Trudności w dostępie, warunki życia, czynniki warunkujące oraz stereotypy społeczne i kulturowe stanowią przeszkodę w szukaniu pomocy u specjalisty. To sprawia, że miliony ludzi, według najnowszego badania opublikowanego przez WHO, cierpią w milczeniu.

Z drugiej strony ważne jest, aby wyjaśnić niuanse dotyczące tego tematu. Chociaż istnieje tzw. „standardowa podstawa” zdrowia psychicznego, ma ono również cechy subiektywne. Na przykład doświadczenie cierpienia nie jest takie samo dla wszystkich. Dlatego musimy okazywać szacunek i potwierdzać emocje, które odczuwają inni.

Podobnie ważne jest poszerzanie naszych horyzontów. Wiele osób utożsamia temat zdrowia psychicznego z zaburzeniami lub chorobami. W związku z tym pomija dyskomfort i normalizuje sytuacje, które są mniej złożone, ale nie mniej istotne. I mają istotny wpływ na samopoczucie.

W tym kontekście, podobnie jak nowa koncepcja zdrowia sformułowana jakiś czas temu, termin zdrowia psychicznego  nie ogranicza się do braku choroby. Obejmuje także dobre samopoczucie, poczucie własnej wartości i radość.

Szczęście w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Radość i dobre samopoczucie to nieodłączne elementy zdrowia psychicznego, które jest czymś więcej niż tylko stanem bez choroby.

Jak możemy pomóc uwypuklić znaczenie zdrowia psychicznego?

Istnieje wiele sposobów, aby uświadomić sobie znaczenie zdrowia psychicznego w naszym życiu i pomóc w tym również innym. Niektóre z nich opisujemy poniżej.

Spraw, aby zdrowie psychiczne przestało być tematem tabu

Przede wszystkim rozmawiaj o tym. Nadaj mu znaczenie i własną przestrzeń, tak jak robimy to z innymi aspektami naszego życia.

Zachęcanie ludzi do wyrażania siebie i proszenia o pomoc pozwoli na traktowanie zdrowia psychicznego jako bardziej powszechnego, codziennego tematu. Skoryguje też redukcjonistyczny pogląd, który kojarzy je z napiętnowaniem, szaleństwem, zamknięciem lub „domem wariatów”.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak czytanie zmienia mózg i przynosi korzyści dla zdrowia psychicznego

Bądź aktywny

Zdrowie należy rozumieć całościowo. Dlatego musimy zachować dobry stan umysłu, a także ciała.

Aktywność fizyczna, niezależnie od naszych upodobań, pozwala na chwilę wytchnienia i relaksu. Jednocześnie sprzyja wydzielaniu tzw. hormonów dobrego samopoczucia.

Zarezerwuj miejsce i czas na dbanie o siebie

Ważne jest, abyśmy mieli czas i przestrzeń na poznanie siebie i na odpoczynek. Czasami osiągamy to, uciekając w świat książki. Innym razem wyciszamy telefon komórkowy i odłączamy się od ciągłych powiadomień.

Dbanie o siebie idzie również w parze z samopoznaniem i skierowaniem naszego spojrzenia do wewnątrz. W tym ważnym czasie, który poświęcamy sobie, możemy również rozwijać hobby.

Unikaj osądzania

Bardzo ważne jest unikanie osądzania zarówno siebie, jak i innych. Jeśli nie znasz konkretnej sytuacji każdej osoby, lepiej jej nie komentuj.

Zamiast tego okazuj empatię i otwórz się na słuchanie. Unikaj przyczepiania ludziom etykietki „psychotyka” czy „szalonego”. Zamiast tego próbuj identyfikować osoby, które doświadczają stanu psychozy lub ludzi, którzy doświadczają ataków paniki. Pamiętaj: to doświadczenie, a nie część ich tożsamości.

plotki i kłamstwa
Mówienie o innych z pogardą to brak empatii, który paradoksalnie dotyka nas wszystkich, kiedy zbytnio skupiamy się na życiu innych, a nie na swoim.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie mówi tylko o chorobie psychicznej

Zdrowie psychiczne powinno być również postrzegane od strony pozytywnej, biorąc pod uwagę wiele zasobów, jakie posiadamy. To znacznie więcej niż „brak choroby”. Nie chodzi też tylko o oczywiste stany, takie jak napad paniki czy załamanie psychotyczne.

Dzisiaj nasze zdrowie psychiczne podlega codziennym zagrożeniom ze względu na szczególne warunki każdego kraju, nierówności społeczno-ekonomiczne, wojny, konflikty i przemoc. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego podkreśla potrzebę nieustannego wysiłku, aby zapewnić wszystkim ludziom warunki, w których mogą doświadczyć dobrostanu umysłu i ciała.

Każdy z nas może być podatny, każdy ma też swoje problemy. Należy przy tym podkreślić, że terapia jest przeznaczona nie tylko dla osób z trudnymi lub zauważalnymi problemami, ale także dla każdego, kto chce poprawić swoje zdrowie psychiczne. Dlatego musimy zapewnić zasoby i możliwości, aby wszyscy mogli korzystać z tego podstawowego prawa człowieka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Restrepo, D. A., & Jaramillo, J. C. (2012). Concepciones de salud mental en el campo de la salud pública. Revista Facultad Nacional de Salud Pública, 30(2), 202-211.
  • Greco, C. (2010). Las emociones positivas: su importancia en el marco de la promoción de la salud mental en la infancia. Liberabit, 16(1), 81-93.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.