Swędzenie w pachwinie - poznaj najczęstsze przyczyny

Swędzenie w pachwinie samo w sobie nie jest poważnym objawem, ale może być bardzo irytujące. Jakie są możliwe przyczyny? Dowiedz się tutaj!
Swędzenie w pachwinie - poznaj najczęstsze przyczyny

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Swędzenie w pachwinie jest spowodowane wieloma różnymi przyczynami. Jednak w większości przypadków wiąże się to z łagodnymi zmianami i można je rozwiązać za pomocą prostych domowych środków zaradczych. Czasami jednak konieczne jest zastosowanie pewnych leków, aby definitywnie rozwiązać problem.

Chociaż swędzenie w pachwinie prowadzi do drapania tej okolicy, najlepiej tego unikać, aby nie pogłębić podrażnienia. Zamiast tego wskazane jest ustalenie, co wywołuje objawy, aby znaleźć najlepszą metodę leczenia. Jakie są więc możliwe przyczyny? Przyjrzyjmy się 10 najczęściej występującym.

10 czynników powodujących swędzenie w pachwinie

Często swędzenie w pachwinie jest spowodowane czynnikami, które można bez problemu kontrolować lub wyeliminować. W innych przypadkach występuje nieco poważniejszy stan, taki jak infekcja.

1. Depilacja i porost włosów

Depilacja woskiem lub golenie często powoduje pewien stopień podrażnienia w okolicach intymnych. Prowadzi to do swędzenia w pachwinie. Z drugiej strony, gdy tylko włosy zaczną odrastać, jeden lub więcej porów może się zatkać, co nasila ten objaw.

Golenie i inne metody depilacji mają tendencję do podrażniania pachwin. Prowadzi to do swędzenia okolic intymnych.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać:Najczęstsze przyczyny swędzenia nóg i co z nimi zrobić

2. Swędzenie w pachwinie na skutek zadrapania

Istnieją pewne czynności, które prowadzą do ocierania skóry, zwykle w okolicy ud. Są to czynności, w których występuje tarcie, takie jak bieganie.

Niekiedy powoduje to naruszenie bariery skórnej i powstawanie drobnych pęknięć. Następnie pojawia się wysypka, która pali i swędzi. Możliwe jest również łuszczenie się skóry.

3. Problemy z bielizną

Istnieją pewne rodzaje bielizny, zwłaszcza syntetycznej, które powodują podrażnienia i swędzenie. Dzieje się tak, ponieważ często są wykonane z materiałów, które utrudniają skórze oddychanie i gromadzenie potu. W rzeczywistości ich stosowanie może powodować małe pęcherze, zaczerwienienia i łuszczenie.

4. Przyczyny swędzenia pachwiny: kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry jest związane z poprzednim punktem. Jednak reakcja alergiczna może również wystąpić z powodu składników detergentów używanych do prania bielizny lub stosowania chemikaliów w okolicy.

5. Wyprzenie drożdżakowe w pachwinie

Wyprzenie drożdżakowe to stan zapalny, który występuje w fałdach skóry i występuje częściej u osób z nadwagą. Jest to spowodowane wilgocią i obecnością drobnoustrojów w tych obszarach. Kiedy obszar jest bardzo wilgotny, skóra pęka i wytwarza nieprzyjemny zapach. Zwykle powoduje swędzenie w pachwinie i dyskomfort.

6. Grzybica

Grzybica jest najczęstszą przyczyną swędzenia w pachwinie. Chodzi o infekcje wywołane przez grzyby. Najczęściej występuje grzybica podudzi lub pachwin. Ten stan występuje częściej u osób, które często uprawiają aktywność fizyczną. Powoduje czerwoną lub brązową plamę, swędzenie i łuszczenie.

7. Swędzenie w pachwinie w wyniku kandydozy

Jest to infekcja wywołana przez grzyb Candida. Często powoduje swędzenie okolic intymnych i pachwin. Powoduje również inne objawy, takie jak zaczerwienienie, stan zapalny, obecność białawej wydzieliny (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn) oraz ból podczas stosunku płciowego.

8. Wszy łonowe

Wszy łonowe to pasożyty, które osadzają się we włosach i powodują intensywne swędzenie w pachwinie. W rzeczywistości jest to główny objaw infekcji. Mogą również występować białe lub żółtawe plamy u nasady włosów z powodu ich jaj. Ma to związek ze słabą higieną lub wspólnym używaniem bielizny lub ręczników.

9. Swędzenie w pachwinie z powodu opryszczki

Opryszczka narządów płciowych jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Oprócz swędzenia w pachwinie powoduje pieczenie, podrażnienie i małe pęcherze. Jak wyszczególniono w publikacji w National Center for Biotechnology Information, wywołuje ją głównie wirus opryszczki pospolitej typu 1 lub 2. Może to być infekcja pierwotna lub nawracająca.

Możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego artykułu: Swędząca skóra lub świąd: objawy, przyczyny i zalecenia

10. Brodawki narządów płciowych

Brodawki narządów płciowych zwykle powodują łagodne swędzenie w pachwinie. Ich obecność jest częstym objawem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Zmiany są zwykle miękkie w dotyku i mają kształt kalafiora. Mają taki sam kolor jak skóra i są dość zaraźliwe.

Co zrobić, aby złagodzić swędzenie w pachwinie

Leczenie swędzenia w pachwinie zależy od jego przyczyny. Bez względu na to, najlepiej nie drapać tych miejsc, ponieważ może to zaostrzyć problem lub go skomplikować.

Jeśli nie masz pewności, co je powoduje, najlepiej jest udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę. W przypadku infekcji specjalista może przepisać leki w zależności od drobnoustroju, który ją wywołał (np. środki przeciwgrzybicze na grzyby lub antybiotyki na bakterie).

Ogólnie rzecz biorąc, leki występują w postaci kremów, maści lub żeli do stosowania miejscowego. Jednak czasami wprowadza się dodatkowo leczenie doustne, zwłaszcza w przypadku infekcji, takich jak kandydoza lub opryszczka. Często przepisuje się również leki przeciwhistaminowe w celu zmniejszenia uczucia swędzenia.

Infekcje grzybicze i bakteryjne są najczęstszą przyczyną swędzenia w pachwinie.

O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o swędzenie w pachwinie

Doświadczenie świądu w pachwinie jest niewygodne i może wskazywać na obecność infekcji. Jeśli objawy nie ustępują samoistnie w krótkim czasie, najlepiej zasięgnąć porady lekarza w celu postawienia diagnozy. W zależności od pochodzenia objawu może być konieczne stosowanie leków miejscowych lub doustnych.

Ponadto wskazane jest wprowadzenie środków pielęgnacyjnych, takie jak odpowiednia higiena, noszenie bawełnianej bielizny, odpowiednia dieta, eliminacja substancji drażniących.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.