Problemy skórne - dieta może stać się główną przyczyną

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób Twoja dieta może powodować problemy skórne? W tym artykule powiemy nieco na ten temat.
Problemy skórne - dieta może stać się główną przyczyną

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób Twoja dieta może powodować problemy skórne? Bez wątpienia odżywianie wpływa na zdrowie skóry i większości narządów w naszym ciele. W końcu to, co wkładasz do swojego ciała, odbija się zarówno na jego wnętrzu, jak i na tym, co widać na zewnątrz. Tak właśnie niezdrowa dieta może powodować liczne problemy skórne.

Wokół tego tematu krąży wiele mitów i uprzedzeń. Niemniej istnieje również wiele opracowań naukowych. Zasadniczo udowadniają, że Twoja dieta może wpływać na Twoją skórę. Niektóre pokarmy wzmacniają ten narząd, natomiast niedobór niektórych składników odżywczych prowadzi do problemów dermatologicznych`.

Z jednej strony jedzenie może negatywnie wpływać na naskórek. Z drugiej strony, niektóre składniki odżywcze naprawdę pomagają zapobiegać lub leczyć niektóre patologie skóry lub formy pogorszenia. W rzeczywistości, w przypadku niektórych zabiegów konieczne jest, aby dana osoba dokonała modyfikacji diety w celu uzyskania pożądanych rezultatów.

Jak Twoja dieta może wpływać na Twoją skórę

Według badań opublikowanych w 2019 roku skóra jest największym organem w ciele. Stanowi około jednej szóstej masy naszego ciała. Pełni wiele ważnych funkcji. Oto niektóre z nich.

  • Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Termoregulacja.
  • Absorpcja promieni ultrafioletowych.
  • Produkcja witaminy D.
  • Utrzymanie bilansu wodnego.

Wierzcie lub nie, ale wiele patologii skóry ma związek z odżywianiem. Tak jest w przypadku marazmu lub pelagry, dwóch chorób spowodowanych niedoborem witaminy C lub białka. Ponadto diety ubogie w żelazo są związane z łysieniem, a spożywanie alkoholu zwiększa objawy łuszczycy i trądziku różowatego.

W przeciwieństwie do tego nie ma naukowych dowodów na to, że tłuste potrawy są powiązane z trądzikiem lub innymi podobnymi problemami. Nie wykazano również, że czekolada wpływa na zdrowie skóry, jak się często uważa.

Kobieta prezentuje zdrową skórę twarzy

Starzenie się i odżywianie

Starzenie się to proces, w którym możesz stwierdzić, jak bardzo Twoja dieta może wpłynąć na Twoją skórę. Należy pamiętać, że zjawisko to składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym z nich jest starzenie zewnętrzne, spowodowane czynnikami środowiskowymi, głównie promieniowaniem słonecznym.

Drugi to starzenie wewnętrzne, które jest spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi i stylu życia. Ten obejmuje jedzenie. Nauka była w stanie ustalić, że nagromadzone uszkodzenia oksydacyjne, wraz ze zmniejszoną funkcją metaboliczną, powodują stan zapalny skóry, co prowadzi do jej starzenia się. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Anais Brasileiros de Dermatologia potwierdza to powiązanie.

Ponadto inne badania wykazały, że pokarmy bogate w przeciwutleniacze są pomocne w zmniejszaniu działania wolnych rodników. To w konsekwencji spowalnia proces starzenia się skóry. Dobrze jest jeść dużo owoców i warzyw.

Niezdrowa żywność, trądzik i słońce

Niektóre badania pokazują, że nabiał, a także pokarmy bogate w cukier, nasilają trądzik, w tym suplementy na bazie laktozy. Czekolada ma szkodliwe działanie tylko wtedy, gdy zawiera dodatek cukru. Samo kakao nie wpływa na trądzik.

Z drugiej strony wiadomo, że pokarmy bogate w beta-karoten pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi. Chroni również układ odpornościowy przed działaniem promieni UV. Zasadniczo dieta bogata w beta-karoten może pomóc w zapobieganiu fotostarzeniu i rakowi skóry.

Problemy skórne a dieta

Jeśli chodzi o klasyfikację chorób skóry związanych z jedzeniem, wyróżnia się cztery różne grupy. Pierwsza odpowiada zaburzeniom skóry ściśle związanym z dietą. Najważniejszym z nich jest opryszczkowate zapalenie skóry. Ten stan idzie w parze ze spożyciem glutenu.

Druga grupa dotyczy zaburzeń skórnych związanych z dietą. Na przykład atopowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca, pęcherzyca, pokrzywka i kontaktowe zapalenie skóry. Te anomalie są często związane z alergenami pokarmowymi, które w 90% przypadków odpowiadają pszenicy, mleku, soi, rybom, jajom i orzeszkom ziemnym.

Problemy skórne widoczne na twarzy

W trzeciej grupie mamy nieprawidłowości związane z deficytem żywieniowym. Na przykład kwashiorkor, pelagra, szkorbut i marasmus. Niedobory żywności prowadzą do tych chorób.

Wreszcie grupa zaburzeń skórnych związanych z nadmiarem składników odżywczych. Choroby związane z tym przypadkiem to otyłość, karotenemia i likopenemia. Co ciekawe, istnieje wiele schorzeń, które częściej występują u osób otyłych, takich jak wykrzywienie drożdżakowe, rozstępy i tak dalej.

Nadmierne spożycie karotenów może powodować karotenemię. Likopenemia może rozwinąć się w wyniku nadmiernego spożycia owoców o wysokiej zawartości karotenoidów.

Twoja dieta może mieć wpływ na Twoją skórę

Jak widać, nieodpowiednia dieta może wpłynąć na Twoją skórę w najgorszy możliwy sposób. Występują choroby skóry związane z niedoborami żywieniowymi lub nadmiernym spożyciem substancji o zdolnościach zapalnych i oksydacyjnych.

Z tego powodu konieczne jest prowadzenie zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Odłóż na bok wszystkie rodzaje tłustych i słodkich potraw i skup się na warzywach, białku i owocach. Twoja skóra (i całe ciało) Ci podziękuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lopez-Ojeda W, Pandey A, Alhajj M, et al. Anatomy, Skin (Integument) [Updated 2019 Sep 21]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441980/
  • Monteiro Silva SA., Michniak Kohn B., Leonardi GR., An overview about oxidation in clinical practice of skin aging. An Bras Dermatol, 2017. 92 (3): 367-374.
  • Tan BL., Norhaizan ME., Rahman HS., Antioxidant and oxidative stress: a mutual interplay in age related diseases. Front Pharmacol, 2018.
  • Pappas A., The relationship of diet and acné. Dermato endocrinology, 2009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.