Sum: korzyści i możliwe zagrożenia związane z jego spożywaniem
Sum to zwierzę pochodzące z rzek Chin i Tajlandii, które rozprzestrzeniło się na cały świat. Jako żywność nie posiada jednak bardzo pozytywnych wartości odżywczych. W rzeczywistości wielu ekspertów odradza włączanie go do diety, chociaż często można go znaleźć w supermarketach i sieciach handlowych.
Zanim zaczniemy, należy zauważyć, że poza szczególnymi przypadkami, obecność ryb w diecie jest wskazana dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Stanowią źródło białka o wysokiej wartości biologicznej i wysokiej jakości tłuszczów.
Są jednak wyjątki. Niektóre odmiany mogą zawierać metale ciężkie lub inne zanieczyszczenia, co niesie ze sobą ryzyko.
Wartość odżywcza suma
Sumy wyróżniają się 18% białka zawartością i tylko 3% tłuszczu. Zawierają też mniej kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w porównaniu z innymi produktami morskimi.
Sum nie ma wielu kalorii, więc początkowo wydaje się idealnym rozwiązaniem w diecie prowadzonej w celu utraty wagi.
Zagrożenia związane z jedzeniem suma
Wśród zagrożeń związanych z jedzeniem suma jest obecność rtęci. Jednak te ryby mogą również przenosić kilka rodzajów chorób wywoływanych przez pasożyty.
Mogą ponadto zawierać bakterie szkodliwe dla ludzi. Nawet przy prawidłowej metodzie gotowania nie ma całkowitej gwarancji, że jedzenie suma okaże się bezpieczne. Z tego powodu wielu ekspertów radzi nam go nie spożywać.
Większość sumów na rynku pochodzi z hodowli ryb. W takim przypadku ryzyko się zmniejsza, ponieważ istnieją lepsze kontrole medyczne i higieniczne.
Jednak profil żywieniowy takich ryb również ma gorsze parametry. Ryby karmione paszą mają niższy procent kwasów tłuszczowych omega-3. Te składniki zaleca się w naszej diecie jako niezbędne do zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie.
Czytaj więcej: Masago: składniki odżywcze i zastosowania ikry gromadnika
Korzyści z jedzenia suma
Wśród korzyści płynących ze spożywania suma możemy wyróżnić jego wysoką zawartość białka i niską kaloryczność. Ze względu na obie cechy nadaje się do włączenia do diety odchudzającej.
Samo spożycie białka jest uważane za decydujący czynnik w zmniejszaniu częstości występowania patologii wpływających na masę beztłuszczową, takich jak sarkopenia. Potwierdzają to badania opublikowane w BioMed Research International.
Moglibyśmy również porozmawiać o jego niskiej cenie, ale istnieją tańsze opcje, które są o wiele zdrowsze. Dotyczy to zwłaszcza ryb sezonowych, takich jak sardynki latem. Zapewniają one znacznie wyższą jakość tłuszczów, które pomogą utrzymać pod kontrolą poziom stanów zapalnych.
Inną opcją jest łosoś, który również zawiera białka o wysokiej wartości biologicznej i bardzo niski poziom metali ciężkich. W tym przypadku mówimy też o żywności o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.
Możesz być także zainteresowany:Korzyści z jedzenia niebieskich ryb
Sum ma niską jakość odżywczą
Sum ma raczej niską wartość odżywczą. Ponadto istnieje ryzyko związane z jego spożywaniem, a konsument ma do dyspozycji wiele lepszych opcji.
Większość ekspertów ds. żywienia odradza włączanie tego produktu do diety, nawet jeśli jest hodowany w niewoli. Jest tani, ale nie dostarcza dużych ilości kwasów tłuszczowych omega-3.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yang, L., Zhang, Y., Wang, F., Luo, Z., Guo, S., & Strähle, U. (2020). Toxicity of mercury: Molecular evidence. Chemosphere, 245, 125586. https://doi.org/10.1016/j.chemosphere.2019.125586
- Calder P. C. (2017). Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochemical Society transactions, 45(5), 1105–1115. https://doi.org/10.1042/BST20160474
- Martone, A. M., Marzetti, E., Calvani, R., Picca, A., Tosato, M., Santoro, L., Di Giorgio, A., Nesci, A., Sisto, A., Santoliquido, A., & Landi, F. (2017). Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. BioMed research international, 2017, 2672435. https://doi.org/10.1155/2017/2672435