Suchy kaszel – naturalne lekarstwa

Ważne jest, aby spożywać dostateczną ilość płynów o temperaturze pokojowej, dzięki temu nasz organizm będzie dobrze nawodniony i złagodzimy podrażnienie gardła. Miód jest podstawowym składnikiem wielu lekarstw na kaszel.
Suchy kaszel – naturalne lekarstwa
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Suchy kaszel to taki, któremu nie towarzyszy produkcja śluzu, w odróżnieniu od kaszlu mokrego, w którym flegma jest obecna. Suchy kaszel powinien być leczony w taki sposób, aby ułatwić odkrztuszanie i jednoczesne pozbycie się flegmy.

Istnieją naturalne sposoby, które przyniosą szybką ulgę w walce z suchym kaszlem , który przez swoją uciążliwość zwłaszcza w nocy, bardzo utrudnia życie i uniemożliwia wypoczynek.

Suchy kaszel – naturalne lekarstwa

Czosnek

Czosnek jest idealnym lekarstwem na suchy kaszel, między innymi dlatego, że posiada właściwości antybakteryjne. Co więcej, doskonale leczy różne dolegliwości, w tym problemy układu oddechowego, gdyż skutecznie odblokowuje oskrzela.

Czosnek na kaszel

Jak przygotować domowe lekarstwo z czosnku?

Najpierw rozgnieć 10 ząbków czosnku i umieść je na noc w szklance oliwy z oliwek. Następnego dnia, wylej oliwę i zamknij czosnek w szczelnym pojemniku. Zażywaj jedną łyżkę stołową dziennie, na czczo. Już po kilku dniach zauważysz efekty.

Parówka z eukaliptusa i cytryny

Para wodna czy mgła to świetna broń w walce ze śluzem odkładającym się w oskrzelach, gdyż pomagają odblokować je i dzięki temu pozbyć się kaszlu. Aby przygotować parówkę, zagotuj w litrze wody liście eukaliptusa i cytryny lub wlej do środka sok z kilku cytryn.

Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i pochyl się ostrożnie nad garnkiem, przykrywając głowę ręcznikiem. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wdychać parę i odblokować oskrzela. Uważaj tylko, aby się nie poparzyć!

Domowy syrop na kaszel

Składniki

 • Szklany słoik, najlepiej z nakrętką
 • Cytryna pokrojona w plastry
 • Miód
 • Pokrojony imbir
 • Gorąca woda

Sposób przygotowania

Wymieszaj cytrynę, imbir i miód w szklanym naczyniu. Zamknij go i umieść w zamrażalce, aż przybierze konsystencję żelatyny. Aby zażyć to lekarstwo, dodaj łyżeczkę tej mieszanki do kubka z wrzącą wodą. Ten syrop na kaszel możesz przechowywać w zamrażalce przez  2-3 miesiące.

Inne sposoby walki z kaszlem

Marchew na kaszel
 • Pij ciepły sok marchewkowy 2-3 razy dziennie.
 • Pokrój 3 cebule i gotuj w wodzie przez co najmniej 2 godziny, następnie pozostaw do ostygnięcia. Zażywaj 2 łyżki stołowe co 3 godziny.
 • Zagotuj szklankę wody z 3 łyżkami stołowymi siemienia lnianego prze 5 minut. Dodaj sok z cytryny i łyżkę miodu. Stosuj 3 razy dziennie.
 • Pokrój kilka rzodkiewek i dodaj 5 łyżek miodu. Odstaw pod przykryciem na 4 godziny. Zażywaj kilka razy dziennie.
 • Pij napar z nasion anyżu 3 razy dziennie. Zgniecione nasiona dodaj do wrzącej wody, przykryj na kilka minut, wymieszaj i pij ciepłe.

Dodatkowe rady

 • Pij jak najwięcej, ale dbaj, aby wszelkie przyjmowane płyny były co najmniej w temperaturze pokojowej. Nie powinieneś pić niczego zimnego.
 • Jeśli po tygodniu kaszel wciąż nie ustępuje, skonsultuj się ze specjalistą. Nie odkładaj tego, aby uniknąć konsekwencji i niepotrzebnych komplikacji. Do lekarza udaj się niezwłocznie jeśli kaszel występuje razem z gorączką, bólem w klatce piersiowej lub trudnościami w oddychaniu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.