Suche włosy? Zapomnij o tym problemie dzięki naszym wskazówkom!

Suche włosy? Zapomnij o tym problemie dzięki naszym wskazówkom!

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie tylko przetłuszczające się włosy sprawiają wiele kłopotów, również suche włosy potrafią przyprawić o ból głowy. Zwykle przed umyciem są one takie same, jak po umyciu. Włosy ulegają przesuszeniu z rozmaitych powodów: wpływu czynników zewnętrznych takich jak, na przykład, ekspozycja na środki chemiczne lub czynników wewnętrznych, czyli rozmaitych chorób.

Polecamy naturalne sposoby na suche włosy – proste i skuteczne.

Suche włosy: dobierz odpowiedni szampon

Stosowanie nieodpowiedniego szamponu jest jedną z najczęstszych przyczyn przesuszania włosów. Wiele osób kieruje się zasadą, że czyste włosy to zdrowe włosy, dlatego też myją je bardzo często, nawet kilka razy w ciągu dnia.

Pamiętajmy jednak, że szampony zawierają agresywne środki myjące, które mogą niszczyć naturalne olejki występujące we włosach, odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia. Z kolei łagodny szampon zwykle stymuluje pracę gruczołów łojowych. Najlepsze szampony dla suchych włosów  mają pH między 4.5 i 6.7.

Mycie włosów szamponem

Dbaj o swoje włosy

Suche włosy są najbardziej podatne na złamania i uszkodzenia ze wszystkich rodzajów włosów, dlatego powinniśmy dbać o nie szczególnie i traktować je z ostrożnością. Podczas spieniania szamponu wykonuj bardzo delikatne ruchy i zdecydowanie unikaj pociągania za kosmyki.

Przy masowaniu głowy uważaj na paznokcie, gdyż mogą one wywołać nie tylko uszkodzenia włosów, ale także podrażnienia skóry głowy. Delikatne masaże opuszkami palców dodatkowo stymuluje pracę gruczołów łojowych.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Wzrost włosów – zioła i przyprawy, które go pobudzają

Stosuj odżywkę do włosów

Suche włosy obowiązkowo wymagają stosowania odżywki. Wybieraj produkty, które nie zawierają alkoholu lub jego bardzo małe ilości (jeszcze bardziej wysusza on włosy). Kieruj się zapachem – im bardziej delikatny, tym mniejsza zawartość alkoholu. Jeśli Twoje włosy są bardzo przesuszone, zastosuj odżywkę na całą noc – nałóż ją przed pójściem spać i spłucz dopiero następnego ranka.

Odżywka z awokado.jpg

Zabiegi z zastosowaniem olejków

Profesjonalni fryzjerzy często zalecają do włosów suchych i zniszczonych zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem ciepłych olejków. Na rynku jest dostępnych wiele typów olejków do stosowania na ciepło.

Nakładaj je na włosy na ok. 5-20 minut (zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu), a następnie owiń włosy folią lub nałóż plastikowy czepek do kąpieli, by ciepłe olejki mogły skutecznie zadziałać. Po upływie wyznaczonego czasu umyj głowę łagodnym szamponem.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Po co czyścić szczotkę do włosów?

Nie czesz się zbyt często

Bez względu na to, co mówi się na temat czesania włosów pamiętaj, że zbyt częste ich szczotkowanie może powodować uszkodzeń lub ich wypadania. Właśnie delikatne suche włosy są najbardziej podatne na złamania w wyniku zbyt częstego czesania. Czynność tę musisz wykonywać delikatnie i ostrożnie i tylko wtedy, gdy włosy są wilgotne.

Istotnym elementem pielęgnacji suchych włosów jest również wybór odpowiedniego narzędzia do czesania – szeroka szczotka, najlepiej z naturalnego włosia, okaże się najtrafniejszym wyborem, ponieważ pomaga rozczesać włosy i nie ciągnie zbytnio splątanych kosmyków.

Zabieg z zastosowaniem octu

Ocet jabłkowy na suche włosy

Sposobów na suche włosy z wykorzystaniem octu jest wiele. W rzeczywistości ocet jest naprawdę doskonałą odżywką do włosów – wspomaga ich mycie oraz nadaje piękny połysk. Nasz sposób jest bardzo prosty: do spłukiwania włosów dodawaj 1 łyżeczkę octu. Proponujemy, żebyś miała zawsze pod prysznicem butelkę octu – w ten sposób nigdy nie zapomnisz o jego stosowaniu.

Pamiętaj również, że doskonale sprawdza się on w walce z łupieżem, który w dużej mierze jest sprawcą matowego wyglądu naszych włosów. Zatem jednocześnie pozbądź się łupieżu i przywrócić połysk Twoim włosom. Nie rozcieńczaj octu, nałóż go bezpośrednio na skórę głowy i wykonuj delikatny masaż przed zastosowaniem szamponu. Powtarzaj kilka razy w tygodniu.

Równie dobrze możesz zamoczyć głowę w wodzie z octem. Pozbędziesz się w ten sposób łupieżu oraz pozostałości po stosowanych produktach pielęgnacyjnych do włosów: szamponach, żelach, lakierach, odżywkach etc.

Zmieszaj 1/4 szklanki octu jabłkowego z wodą i zwilż nimi włosy. Dla większej wygody możesz przelać mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i rozpylić ją na włosach. Doskonałą naturalną odżywką do włosów będzie również zmieszanie dwóch szklanek wody z 1/2 szklanki octu. Dzięki niej pozbędziesz się łupieżu i nadasz włosom zdrowy połysk, .

Nakładaj płyn na włosy po spłukaniu szamponu i pozostaw go na kilka minut, a następnie spłucz obficie wodą. Jeśli do pozbycia się łupieżu okaże się potrzebny jeszcze silniejszy zabieg, zrób dokładnie to samo, lecz pozostaw “odżywkę” na włosach na godzinę i owiń je folią lub nałóż plastikowy czepek pod prysznic.

Tego typu zabieg z zastosowaniem octu dodatkowo ujarzmi puszące się suche i zniszczone włosy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alonso L. The hair cycle. J Cell Sci. 2006.
  • Blume-Peytavi U, Tosti A, Whiting DA, Trüeb RM. Hair growth and disorders. Hair, Hair Growth and Hair Disorders. 2008.
  • Rele AS, Mohile RB. Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage. j, Cosmet Sci. 2003;
  • Draelos ZD. Essentials of hair care often neglected: Hair cleansing. International Journal of Trichology. 2010.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.