Odżywka z jajek do włosów zniszczonych

Na temat jajek krąży wiele mitów, na szczęście powoli przekonujemy się do ich zalet i bogactwa składników odżywczych, których dostarczają organizmowi.
Odżywka z jajek do włosów zniszczonych

Ostatnia aktualizacja: 06 marca, 2019

Odżywka do włosów zniszczonych i jajka? To niezwykłe połączenie może dla was zabrzmieć dziwnie. Temat cholesterolu w jajkach zasługuje co prawda na osobny artykuł, ale dziś nie o tym. W tym artykule dowiesz się jak zrobić naturalną odżywkę do włosów używając właśnie jajek.

Jajka są niezwykle bogate w białko i tzw. dobry cholesterol. Jeżeli nie jesteś przekonana o ich zdrowotnych właściwościach, niech przekona Cię fakt, że specjaliści szerzący zdrowe nawyki żywieniowe zalecają jedzenie jednego jajka dziennie.

Jajka dostarczają nam wielu witamin i minerałów : B5, B12, A, D i E. Zawierają także selen, żelazo, jod, kwas foliowy i cholinę.

Zniszczone włosy…

Włosy narażone są na wiele czynników powodujących ich osłabienie. Przede wszystkim zalicza się tu promieniowanie ultrafioletowe – na pewno słyszałaś, że promienie UV niszczą skórę. Pamiętaj więc, że skóra głowy również jest podatna na szkodliwe działanie słońca. Włosy niszczą się także przez zanieczyszczenie środowiska, chemikalia zawarte w farbach do włosów. Szczególnie niekorzystnie działa na nie częste suszenie i prostowanie. Dlatego tak ważnie jest, by stosować odpowiednią pielęgnację włosów, która pomoże im zachować naturalny blask i siłę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj koniecznie: Detoksykacja włosów – poznaj 6 skutecznych sposobów

Odżywka z jajek?

Dzięki białku i cholesterolowi zawartym w jajkach, są one w stanie odpowiednio odżywić skórę głowy i cebulki włosów. Włosy będą wówczas zdrowsze, a na szczotce będzie ich zostawać znacznie mniej.

Włosy - odżywka do włosów z jajek

Jeśli przeraża Cię myśl o dziwnym zapachu, który jajka zostawią na Twoich włosach – spokojnie. Tę odżywkę nakłada się bowiem w formie maseczki.

Sposób użycia

Rozbij i ubij jajko (białko i żółtko), po czym wetrzyj je we włosy na całej ich długości. Pozostaw na głowie przez 15-20 minut, tak by związki zawarte w jajku zaczęły oddziaływać na strukturę włosów i skórę głowy. Po tym czasie włosy można po prostu wypłukać zimną lub letnią wodą i umyć w standardowy sposób.

  • Pamiętaj, że ubite białko i żółtko można bez obaw stosować na włosy normalne, na suche lepiej nałożyć tylko żółtko, a na przetłuszczające się – tylko białko. Odżywkę z samego białka można nakładać co 2 tygodnie, a pozostałe 2 opcje – raz na miesiąc.
  • Pamiętaj też, że stosowanie odżywki częściej niż jest to zalecane, wcale nie przyspieszy kuracji ani nie poskutkuje lepszymi rezultatami. Wręcz przeciwnie, skutki mogą być odwrotne do zamierzonych.

Poniżej przedstawiamy 3 przepisy na odżywki odpowiednie dla różnych rodzajów włosów:

1. Maseczka do włosów suchych

Składniki

Przygotowanie

Najpierw dokładnie rozbij białko i żółtko. Później dodaj oliwę i majonez, po czym mieszaj, aż składniki utworzą jednolitą maź.

Stosowanie

Nałóż odżywkę na włosy i pozostaw na 20-30 minut. Następnie zmyj wodą i umyj włosy w normalny sposób.

2. Maseczka anti-frizz

Składniki

  • 2 duże truskawki
  • 1 jogurt naturalny
  • miód (1 łyżka)
  • 1 jajko (tylko białko)

Przygotowanie

Rozgnieć truskawki w misce, potem dodaj pozostałe składniki i mieszaj, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

Stosowanie

Nałóż przygotowaną pastę na włosy i pozostaw ja na około pół godziny. Następnie spłucz włosy ciepłą wodą. Później umyj je tak, jak robisz to zawsze.

Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Puszące się włosy – 5 naturalnych maseczek

3. Maseczka na włosy słabe i łamliwe

Składniki

  • 1 jajko
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 2 łyżki miodu

Przygotowanie

Po dokładnym rozbiciu białka i żółtka, dodaj pozostałe składniki i dobrze wymieszaj.

Stosowanie

Nałóż odżywkę na skórę głowy i delikatnie wcieraj. Pozostaw włosy w tym stanie na około pół godziny. Następnie je umyj używając szamponu do łamliwych włosów.

Są to naturalne odżywki, do zrobienia w domu, których przygotowanie kosztuje naprawdę niewiele. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ich wypróbować, a rezultaty naprawdę mogą Cię zaskoczyć. Skoro jajka dostarczają wartościowych składników Twojemu organizmowi, mogą też dostarczać je Twoim włosom!

To może Cię zainteresować ...
Prostowanie włosów bez prostownicy? Podpowiemy Ci jak!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Prostowanie włosów bez prostownicy? Podpowiemy Ci jak!

Prostowanie włosów bez prostownicy? Tak, to możliwe! Podpowiemy Ci, jak w naturalny sposósb uzyskać proste włosy, nie niszcząc ich.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.