Odżywka z jajek do włosów zniszczonych

Na temat jajek krąży wiele mitów, na szczęście powoli przekonujemy się do ich zalet i bogactwa składników odżywczych, których dostarczają organizmowi.
Odżywka z jajek do włosów zniszczonych

Ostatnia aktualizacja: 06 marca, 2019

Odżywka do włosów zniszczonych i jajka? To niezwykłe połączenie może dla was zabrzmieć dziwnie. Temat cholesterolu w jajkach zasługuje co prawda na osobny artykuł, ale dziś nie o tym. W tym artykule dowiesz się jak zrobić naturalną odżywkę do włosów używając właśnie jajek.

Jajka są niezwykle bogate w białko i tzw. dobry cholesterol. Jeżeli nie jesteś przekonana o ich zdrowotnych właściwościach, niech przekona Cię fakt, że specjaliści szerzący zdrowe nawyki żywieniowe zalecają jedzenie jednego jajka dziennie.

Jajka dostarczają nam wielu witamin i minerałów : B5, B12, A, D i E. Zawierają także selen, żelazo, jod, kwas foliowy i cholinę.

Zniszczone włosy…

Włosy narażone są na wiele czynników powodujących ich osłabienie. Przede wszystkim zalicza się tu promieniowanie ultrafioletowe – na pewno słyszałaś, że promienie UV niszczą skórę. Pamiętaj więc, że skóra głowy również jest podatna na szkodliwe działanie słońca. Włosy niszczą się także przez zanieczyszczenie środowiska, chemikalia zawarte w farbach do włosów. Szczególnie niekorzystnie działa na nie częste suszenie i prostowanie. Dlatego tak ważnie jest, by stosować odpowiednią pielęgnację włosów, która pomoże im zachować naturalny blask i siłę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj koniecznie: Detoksykacja włosów – poznaj 6 skutecznych sposobów

Odżywka z jajek?

Dzięki białku i cholesterolowi zawartym w jajkach, są one w stanie odpowiednio odżywić skórę głowy i cebulki włosów. Włosy będą wówczas zdrowsze, a na szczotce będzie ich zostawać znacznie mniej.

Włosy - odżywka do włosów z jajek

Jeśli przeraża Cię myśl o dziwnym zapachu, który jajka zostawią na Twoich włosach – spokojnie. Tę odżywkę nakłada się bowiem w formie maseczki.

Sposób użycia

Rozbij i ubij jajko (białko i żółtko), po czym wetrzyj je we włosy na całej ich długości. Pozostaw na głowie przez 15-20 minut, tak by związki zawarte w jajku zaczęły oddziaływać na strukturę włosów i skórę głowy. Po tym czasie włosy można po prostu wypłukać zimną lub letnią wodą i umyć w standardowy sposób.

  • Pamiętaj, że ubite białko i żółtko można bez obaw stosować na włosy normalne, na suche lepiej nałożyć tylko żółtko, a na przetłuszczające się – tylko białko. Odżywkę z samego białka można nakładać co 2 tygodnie, a pozostałe 2 opcje – raz na miesiąc.
  • Pamiętaj też, że stosowanie odżywki częściej niż jest to zalecane, wcale nie przyspieszy kuracji ani nie poskutkuje lepszymi rezultatami. Wręcz przeciwnie, skutki mogą być odwrotne do zamierzonych.

Poniżej przedstawiamy 3 przepisy na odżywki odpowiednie dla różnych rodzajów włosów:

1. Maseczka do włosów suchych

Składniki

Przygotowanie

Najpierw dokładnie rozbij białko i żółtko. Później dodaj oliwę i majonez, po czym mieszaj, aż składniki utworzą jednolitą maź.

Stosowanie

Nałóż odżywkę na włosy i pozostaw na 20-30 minut. Następnie zmyj wodą i umyj włosy w normalny sposób.

2. Maseczka anti-frizz

Składniki

  • 2 duże truskawki
  • 1 jogurt naturalny
  • miód (1 łyżka)
  • 1 jajko (tylko białko)

Przygotowanie

Rozgnieć truskawki w misce, potem dodaj pozostałe składniki i mieszaj, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

Stosowanie

Nałóż przygotowaną pastę na włosy i pozostaw ja na około pół godziny. Następnie spłucz włosy ciepłą wodą. Później umyj je tak, jak robisz to zawsze.

Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Puszące się włosy – 5 naturalnych maseczek

3. Maseczka na włosy słabe i łamliwe

Składniki

  • 1 jajko
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 2 łyżki miodu

Przygotowanie

Po dokładnym rozbiciu białka i żółtka, dodaj pozostałe składniki i dobrze wymieszaj.

Stosowanie

Nałóż odżywkę na skórę głowy i delikatnie wcieraj. Pozostaw włosy w tym stanie na około pół godziny. Następnie je umyj używając szamponu do łamliwych włosów.

Są to naturalne odżywki, do zrobienia w domu, których przygotowanie kosztuje naprawdę niewiele. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ich wypróbować, a rezultaty naprawdę mogą Cię zaskoczyć. Skoro jajka dostarczają wartościowych składników Twojemu organizmowi, mogą też dostarczać je Twoim włosom!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.