Strategie radzenia sobie ze stresem podczas ciąży

Strategie radzenia sobie ze stresem podczas ciąży
Alicia Escaño Hidalgo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alicia Escaño Hidalgo.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ciągła ekspozycja na stres jest szkodliwa dla ciąży. Przedstawiamy niektóre strategie, które możesz wdrożyć, aby zmniejszyć poziom stresu prenatalnego. Koniecznie weź je pod uwagę!

Jak radzić sobie ze stresem podczas ciąży? Bez wątpienia ciąża jest jednym z najwspanialszych okresów, jakie może przeżyć kobieta. Para może razem cieszyć się poczęciem i rozwojem dziecka.

Jednak kobieta w ciąży przejdzie przez emocjonalne i psychologiczne zmiany, które w większym stopniu wiążą się z ciążą. Ciąża to istna przejażdżka kolejką górską. Omówimy tutaj niektóre strategie radzenia sobie ze stresem na tym etapie.

Stres w ciąży

Część endogenna, hormonalna lub biologiczna ma wielką moc w ciąży. Ale nie mniej prawdą jest, że zmienne psychologiczne kobiety i jej partnera również odgrywają istotną rolę.

Istnieje pewien margines kontroli, ponieważ utrzymanie równowagi psychicznej, pogody ducha i spokoju przez dziewięć miesięcy trwania ciąży jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także dla zdrowia fizycznego i psychicznego matki.

kobieta w ciąży z bólem głowy

Zmiany hormonalne i fizyczne zachodzące w ciąży mogą wywoływać stres, niepokój i inne zmiany emocjonalne u kobiet.

To całkowicie normalne, że kobieta w ciąży przechodzi przez różne stany emocjonalne, a stres nie jest wyjątkiem. Na początku kobieta może odczuwać swoje ciało jako obce i zdawać sobie sprawę z nadchodzących zmian na wszystkich poziomach, co może wywołać pewien stres.

W miarę upływu miesięcy oczekiwanie kiełkuje w coraz większym stopniu, a ciało przyzwyczaja się do noszenia w sobie innej istoty. Mdłości, ogólne złe samopoczucie, nadmierna senność itp. ustępują, a kobieta może zacząć czerpać radość z tego przeżycia. Jednak, jak wskazaliśmy w większości przypadków, nadal jest to tsunami emocji.

Najważniejsze z tego wszystkiego jest kontrolowanie stresu. Wiemy już, że stres to stan aktywacji, który zaburza organiczną homeostazę człowieka i naraża go na dysfunkcje i choroby. Jeśli radzenie sobie ze stresem samo w sobie  jest ważne u każdego człowieka, to tym bardziej u kobiety w ciąży.

Niektóre strategie radzenia sobie ze stresem podczas ciąży

Ciąża sama w sobie jest uważana za czynnik pobudzający biologiczną aktywację i zajmuje znaczące miejsce na listach stresujących wydarzeń życiowych. Połowa kobiet w ciąży zgłasza więcej objawów związanych z lękiem i depresją niż przed ciążą.

Istnieje wiele badań identyfikujących związki między doświadczeniem matczynego stresu podczas ciąży, a obecnością u dzieci zaburzeń poznawczych i językowych (LaPlante, Barr, Brunet i in., 2004).

Ponadto badania wskazują również, że procesy rozwojowe płodu są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany stanu emocjonalnego matki, a intensywny stres u płodu nie jest zalecany.

W tym celu proponujemy kilka strategii kontrolowania stresu, które możesz wprowadzić w życie już dziś:

Spotykanie się z innymi kobietami w ciąży

Pilates w ciąży

Wspólne zajęcia z innymi kobietami w ciąży są korzystne w radzeniu sobie ze stresem. Poza tym dzielenie się doświadczeniami wzbogaca.

Wykazano, że wsparcie społeczne jest dla każdego wielkim buforem stresu. W odniesieniu do kobiet w ciąży zaobserwowano, że spędzanie czasu z innymi kobietami w tej samej sytuacji znacznie obniża poziom stresu.

Dzieje się tak, ponieważ satysfakcjonujące relacje społeczne pozwalają nam dzielić się i przeżywać doświadczenia, wyrażać siebie emocjonalnie bez osądzania i uzyskiwać pozytywne społeczne wzmocnienie, które w naturalny sposób zwiększa nasz poziom serotoniny.

Terapia śmiechem

Śmiech i humor są również silnym czynnikiem antystresowym. Kiedy tylko możesz, obejrzyj występ ulubionego komika, film, który Cię rozśmiesza lub po prostu pośmiej się z Twoim partnerem. Zobaczysz, jak w ciągu kilku minut Twój humor znacznie się poprawi.

Uważność

Praktyka uważności może również pomóc w stresie prenatalnym. Chodzi o wykonywanie ćwiczeń, które pozwalają nam skupić się na „tu i teraz”, bez dokonywania jakichkolwiek ocen. Pomaga nam uciec od obsesyjnych myśli, poczucia winy i zmartwień oraz łączy nas z obecną rzeczywistością.

Bądź realistą

Myśli mogą być bardzo szkodliwe, gdy jesteśmy w ciąży. Poczucie winy to już klasyk. „Czy dobrze się odżywiam?”, „Może nie powinnam była siedzieć do późna…”. Spróbuj zmniejszyć wymagania wobec siebie i bądź bardziej pobłażliwa. Presja wywoła tylko niepokój.

Kobieta w ciąży

Zbyt duże wymagania w stosunku do samej siebie podczas ciąży może być szkodliwe emocjonalnie. Ważne jest, aby uciec od presji i unikać negatywnych myśli.

Wyraź swoje emocje

Bardzo ważne jest, abyś nie tłumiła swoich stanów emocjonalnych z powodu tego, „co inni powiedzą” lub dlatego, że wydajesz się słaba. Kobiety w ciąży przeżywają mnóstwo emocji, niektóre z nich są nieco nieprzyjemne, na przykład smutek.

Jeśli masz ochotę płakać, nie powstrzymuj się. To, co jest zatrzymywane w środku tylko zwiększa stres.

Podsumowanie rad na temat tego, jak radzić sobie ze stresem w ciąży

Kobieta w ciąży może wykonać świetną pracę, ale środowisko musi jej sprzyjać. Ważne jest, aby partner był bardziej dostosowany do stanów emocjonalnych kobiety, okazywał empatię i zrozumienie. Oraz by kobieta nie przywiązywała tak dużej wagi do pewnych spraw.

W ten sposób ciężarna kobieta nie będzie narażona na zbytnią presję, a to w większym stopniu uwolni ją od możliwego stresu związanego z samą ciążą. Chodzi nie tyle o „traktowanie ciężarnej kobiety jak królowej”, ale o to, by być bardziej pobłażliwym, a przede wszystkim empatycznym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García-Esteve, Miyar, V. (2017), Manual de Psiquiatria Perinatal. Guía para el manejo de los trastornos mentales durante el embarazo, posparto y lactancia. Editorial Panamericana.
  • T., F. (1994). The effects of mother’s physical and emotional unavailability on emotion regulation. Monographs of the Society for Research in Child Development.
  • González-Ochoa R, Sánchez-Rodríguez EN, Chavarría A, Gutiérrez-Ospina G, Romo-González T. Evaluating Stress during Pregnancy: Do We Have the Right Conceptions and the Correct Tools to Assess It?. J Pregnancy. 2018;2018:4857065. Published 2018 Feb 1. doi:10.1155/2018/4857065
  • Dunkel Schetter C, Tanner L. Anxiety, depression and stress in pregnancy: implications for mothers, children, research, and practice. Curr Opin Psychiatry. 2012;25(2):141–148. doi:10.1097/YCO.0b013e3283503680
  • Coussons-Read ME. Effects of prenatal stress on pregnancy and human development: mechanisms and pathways. Obstet Med. 2013;6(2):52–57. doi:10.1177/1753495X12473751jjj

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.