Strach przed parkowaniem samochodu - dlaczego się pojawia?
Wielu kierowców zgodzi się ze stwierdzeniem, że parkowanie samochodu to jedna z najbardziej skomplikowanych czynności dotyczących jego prowadzenia. Samo opanowanie sztuki parkowania jest trudne do nauczenia się, co spowalnia i paraliżuje wiele osób. Strach przed parkowaniem samochodu jest powszechnym problemem. Dowiedz się więc dlaczego się pojawia i jak można go opanować.
Parkowanie to czynność wymagająca ogromnej koncentracji i precyzji, a uczucie strachu tylko pogarsza sytuację. W każdym razie konieczne jest przejście przez okres napięcia, aby zdobyć niezbędne doświadczenie i nauczyć się parkować cierpliwie i ze spokojem.
Strach przed zmierzeniem się z parkowaniem nie powstrzymuje przed prowadzeniem pojazdu. Warto więc odkryć powody, dla których paraliżuje nas lęk przed parkowaniem. Gdy jesteś bardziej świadomy, łatwiej jest zastosować wskazówki i ostatecznie przezwyciężyć problem, jakim jest strach przed parkowaniem samochodu.
Strach przed zaparkowaniem samochodu
Strach przed parkowaniem jest tak powszechny, że wielu profesjonalistów używa już specyficznego terminu, aby go nazwać: aparkofobia. Jest to czas, w którym pojawiają się objawy niepokoju i stresu, spowodowane wieloma czynnikami. Wśród nich są na przykład nieufność, brak doświadczenia, niska samoocena czy strach przed wywołaniem gniewu innych kierowców.
Wszystko to może generować lęk przed zmierzeniem się z sytuacją. Może on nawet doprowadzić do tego, że dana osoba całkowicie porzuci praktykę prowadzenia pojazdu. Problem jest na tyle poważny, że ważne marki motoryzacyjne koncentrują swój rozwój technologiczny na ułatwieniu parkowania. Według badań przeprowadzonych przez producenta Nissana, 27% brytyjskich kierowców czuje się niepewnie podczas parkowania.
Alarmy wskazujące bliskość, automatyczne lusterka, czujniki do pomiaru odległości i tylne kamery to tylko niektóre z elementów, które zawierają dostosowane modele. Jednak choć mogą one ułatwić zadanie, żaden z nich nie zapobiega strachowi, któremu trzeba stawić czoła, aby zdobyć doświadczenie.
Przeczytaj również: Kluczowe zasady i wskazówki, jak unikać zwlekania
Jak powstaje strach przed parkowaniem samochodu
Nauka prowadzenia pojazdu implikuje przechodzenie przez różne doznania, które wywołują nerwy i stres. Czy to ze względu na strach przed spowodowaniem wypadku, czy na reakcje bardziej doświadczonych kierowców lub też zwykły brak doświadczenia, prowadzenie pojazdu wymaga wprawy i wytrwałości.
W ramach tej praktyki sytuacja parkowania kumuluje niektóre z najbardziej niechcianych możliwości, takich jak doprowadzenie do kolizji czy uszkodzenie już zaparkowanego pojazdu. U wielu kierowców, nawet doświadczonych, pojawia się fobia parkingowa.
Jednak znacznie częściej występuje ona u nowicjuszy, którzy dopiero co otrzymali prawo jazdy lub praktykują sztukę parkowania w zacisznych miejscach. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy wybieramy aleje lub ruchliwe ulice z dziesiątkami zaparkowanych samochodów i ciasnymi przestrzeniami.
Strach wywołuje negatywny efekt łańcuchowy, ponieważ powoduje niechęć do podjęcia ponownej próby. Praktyka jest jednak jedynym sposobem na pokonanie problemu. Na początku ważne jest wsparcie rodziny lub kogokolwiek, komu ufasz. W miarę możliwości osoby te powinny pomagać kierowcy w jego pierwszych wyprawach z pojazdem.
Objawy i konsekwencje
Chociaż jest to częsty problem, który maleje wraz ze zdobytym doświadczeniem, możliwe jest, że w przypadku niektórych kierowców może się on rozciągnąć w czasie. Poważniejsze mogą być również objawy, takie jak pocenie się, drętwienie, dreszcze, kołatanie serca, a nawet trudności w oddychaniu.
Są to skutki związane z lękiem i stresem związanym ze złożoną sytuacją. W ciężkich przypadkach wskazana jest terapia. Strach przed zaparkowaniem samochodu może przełożyć się na błędy popełniane pod wpływem stresu, co ostatecznie jeszcze pogarsza sytuację. Ponadto możliwe jest, że wystąpią następujące niepożądane konsekwencje:
- Uciekanie od problemu. Najczęściej zdarza się, że podejmowane są działania wymijające, aby uniknąć stresującego parkowania. Na przykład samotna jazda w obszarach wyłączonych z ruchu drogowego lub w weekendy.
- Wynajem drogiego garażu. Osoba może w końcu zapłacić niepotrzebnie wysokie opłaty parkingowe.
- Jazda nocą. Innym zachowaniem unikającym może być samotna jazda nocą, kiedy jest mniejszy ruch i więcej miejsca do parkowania.
- Korzystanie z transportu publicznego. Część kierowców decyduje się na częściową rezygnację z praktyki, poruszając się komunikacją miejską w sytuacjach, w których wygodniej byłoby to zrobić samochodem.
- Totalna rezygnacja. Wreszcie najpoważniejszą konsekwencją jest frustracja, która prowadzi do rezygnacji z prowadzenia samochodu na lata, co oznacza utratę praktyki.
Wskazówki, jak pokonać strach przed parkowaniem samochodu
Istnieje kilka sposobów podejścia do problemu w celu stopniowej poprawy. Należy pamiętać, że strach przed parkowaniem pokonuje się, nabywając doświadczenia. Dlatego wskazówki koncentrują się na stawianiu czoła stresującej sytuacji, aby stopniowo przestała być stresująca.
Naucz się klasycznej techniki parkowania
Istnieje wiele sztuczek, które pozostają niezawodne podczas parkowania. To prawda, że presja chwili utrudnia działanie, ale im bardziej będziesz o nich pamiętać, tym szybciej osiągniesz poprawę. Przede wszystkim należy zwolnić i włączyć odpowiedni kierunkowskaz.
Aby wykonać technikę parkowania równoległego, samochód należy zatrzymać na tej samej wysokości, co samochód zaparkowany z przodu. Następnie obróć kierownicę do końca i wjedź w dostępną przestrzeń. Po osiągnięciu kąta 45 stopni sprawdź, czy przednie koło jest w jednej linii ze zderzakiem samochodu przed tobą. Obróć kierownicę maksymalnie w przeciwną stronę i dokończ ustawianie pojazdu, zawsze w podobnej odległości między samochodem z przodu i z tyłu.
Świadomość
Nie podchodź do tej chwili z przekonaniem, że unikniesz niepokoju, strachu i stresu. Dla większości kierowców są one nieuniknione, więc bądź ich świadomy i radź sobie z nimi. Zawsze należy starać się zachować spokój i nie przejmować się osądem innych, nawet jeśli trąbią.
Praktyka
Jeśli dostępna jest wystarczająca ilość miejsca, ustaw krzesła imitujące inne pojazdy, zarówno z przodu, jak i z tyłu i spróbuj zaparkować w bezpiecznych warunkach. Ćwiczenie to jedyny sposób na doskonalenie techniki i stopniowe usuwanie uczucia niepokoju. Chociaż parkowanie w ten sposób to nie to samo, co parkowanie za samochodem, wielokrotne robienie tego zwiększa pewność siebie i łatwość wykonania.
Zaufanie i pamięć
Skup się na uczuciach, które budują pewność siebie. Kiedy poczynisz postępy w niektórych ruchach, pamiętaj o nich, aby ułatwić sobie ich przyswojenie i powtórzenie. Następnie, posiadając już solidne podstawy, możesz kontynuować kolejne kroki.
Nie ma granicy wieku
Wiele osób mogło zdegradować siebie jako kierowców praktycznie na całe życie. To tylko pogłębia niepewność i uczucie, że jest już za późno na dokonanie zmian. Nie ma jednak określonego wieku, w którym należy się uczyć. Doskonalenie umiejętności prowadzenia pojazdu i parkowania jest możliwe również w przypadku osób starszych.
Zobacz też: Niepewność i lęki – 5 zaskakujących przyczyn
Daj sobie czas
Ostatnim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest opuszczenie domu w odpowiednim czasie. Jeśli spóźnisz się do ważnego miejsca, presja, by zaparkować, szybko zwiększa niepokój. Lepiej poświęcić kilka minut, aby zrobić to na spokojnie. W przypadkach, w których bardzo trudno jest przezwyciężyć lęki, warto skorzystać z pomocy terapeuty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Scaredy cars: 1 in 5 UK drivers get the highway horrors. Survey results are from a sample of 2000 UK motorists. Nissan Motor Co., Ltd. https://uk.nissannews.com/en-GB/releases/release-426232347-scaredy-cars-1-in-5-uk-drivers-get-the-highway-horrors#
- SáizVicente E, BañulsEgeda R, , MonteagudoSoto M. J. Exploración de la ansiedad en conductores noveles y profesionales. Anales de Psicología [Internet]. 1997;13(1):67-75. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=16713107
- Fernández-Castro, Jordi & Doval-Diéguez, Eduardo & Mora, Paula. (2010). La ansiedad y su influencia en los conductores españoles. Disponible en: https://www.researchgate.net/publication/335723777_La_ansiedad_y_su_influencia_en_los_conductores_espanoles/citation/download
- Ruiz Cabello, F.J. “Relación Entre La Sensibilidad a La Ansiedad y El Miedo a Conducir.” APUNTES DE PSICOLOGÍA 36.3 (2018): 145–154. Disponible en: https://www.apuntesdepsicologia.es/index.php/revista/article/view/745