Stopy - budowa anatomiczna i typowe problemy
Wszystkie narządy, elementy i układy ludzkiego ciała działają w pełnej harmonii. Kończyny dolne są niezbędne do mobilizacji, ruchu i podparcia ciała. Dowiedz się więcej na temat anatomii stopy!
Stopy odpowiadają za zapewnienie wsparcia, amortyzacji i równowagi podczas chodzenia, biegania i wykonywania różnych aktywności fizycznych wymagających mobilizacji.
Stopa dzieli się na część tylną, śródstopie i przednią część stopy.
Haluksy, odciski i brodawki to jedne z najczęstszych problemów ze stopami. Wiek, nadwaga i niewłaściwe obuwie to główne przyczyny tych zaburzeń. W większości przypadków problemy można rozwiązać za pomocą pomocy medycznej.
Stopa – dowiedz się więcej!
Stopa to zakończenia kończyny dolnej, odpowiedzialne za podtrzymywanie całego ciężaru ludzkiego ciała i umożliwiające poruszanie się. Ma złożoną i wytrzymałą konstrukcję anatomiczną i stanowi główny punkt kontaktu z podłożem.
Narząd ten działa w koordynacji i harmonii z pozostałą częścią kończyny dolnej, ułatwiając chodzenie, bieganie, wspinanie się i wsparcie podczas stania. Wbrew temu, co myślimy, nawet gdy stoimy, istnieje kilka aktywnych mięśni, więzadeł i ścięgien, które nas wspierają.
Funkcje
Główną funkcją ludzkiej stopy jest służenie jako podstawa podparcia i równowagi dla całego ciała. Stopy, wraz z kręgosłupem i nogami, uczestniczą w utrzymywaniu wyprostowanej pozycji podczas chodzenia i przyjmowania innych pozycji, takich jak siedzenie lub stanie.
Ponadto zapewniają stabilność, dostosowując się do różnych powierzchni podłoża. Ich dynamiczna zdolność amortyzacji umożliwia wykorzystanie uderzeń podczas chodzenia i ponowne wykorzystanie wytworzonej energii do koordynowania ciągłego poruszania się. Z tego powodu nieprawidłowe pozycje stopy podczas ruchu mogą prowadzić do różnych stanów, takich jak zwichnięcia lub złamania.
Ich czułe unerwienie ma na celu dostarczenie informacji o rozkładzie obciążeń, naprężeń i nacisków na każdym kroku i pozycji. Podobnie jak dłonie, potrafią rozróżniać obiekty, tekstury i zmiany temperatury.
Anatomia ludzkiej stopy
Z anatomicznego i funkcjonalnego punktu widzenia stopa jest strukturą mechaniczną składającą się z 26 kości, 33 stawów, 19 mięśni oraz ponad 100 więzadeł i ścięgien. Topograficznie podzielona jest na 3 segmenty i ma charakterystyczne cechy w obszarze podeszwowym.
S to przodostopie, śródstopie i tyłostopie. Każdy segment składa się z kilku kości, mięśni i specjalnych stawów, które opiszemy poniżej.
Przód stopy
Jest to najbardziej dystalna część stopy, zwana również sekcją przodostopia. Na tym poziomie znajdujemy śródstopie i paliczki, które tworzą palce.
W sumie na stopę przypada 5 kości śródstopia i 3 paliczki na każdy palec, z wyjątkiem dużego palca, który ma tylko 2 paliczki. Jego główną funkcją jest nadawanie impulsu i dynamiki podczas chodzenia.
Śródstopie
Jest to środkowy segment ludzkiej stopy, składający się z 5 kości średniej wielkości. Są to kość prostopadłościenna, trzeszczkowa lub łódeczkowata oraz 3 kości lub kliny w kształcie klina, które tworzą łuk podeszwowy. Jego podstawową funkcją jest amortyzacja i obnianie podatności na kontuzje.
Tyłostopie
To jest tylna część stopy i zawiera 2 największe kości. Na tym poziomie znajdujemy kość skokową i piętę, które odpowiadają za formowanie kostki i łączenie stopy z resztą nogi. Segment ten umożliwia ruchy kostki i ułatwia rozłożenie obciążeń.
Podeszwa stopy
Jest to powierzchnia stopy, która styka się z podłożem. Składa się z grubszego naskórka niż reszta stopy, szczególnie w obszarach podparcia.
W przeciwieństwie do skóry reszty ciała, podeszwa ma wiele gruczołów potowych i prawie nie ma melanocytów ani gruczołów łojowych. Nadmierna potliwość sprzyja nieprzyjemnym zapachom.
Odcinek ten ma kilka więzadeł i elementów kostnych, które tworzą sklepienie podeszwowe, podtrzymywane przez łuki przyśrodkowe, boczne i poprzeczne.
Kości tworzące stopę
Kości tworzące stopę to kość skokowa, piętowa, trzeszczkowa, prostopadłościan, 3 kości klinowe, 5 śródstopia i 14 paliczków. Każda z nich ma określone cechy i funkcje:
- Calcaneus: To największa kość w stopie. Jest to pierwszy element, który reaguje na uderzenia podczas chodzenia i zapewnia amortyzację.
- Traganek jest drugą co do wielkości kością w stopie. Odgałęzia się na niższym poziomie z kością piętową i wyżej z kością piszczelową i strzałkową, tworząc staw skokowy.
- Trzeszczkowa lub łódeczkowata: Jest to kość o formie półksiężycowej, która łączy kości stępu z kościami śródstopia, zapewniając stabilność. Wkłada się w nią tylne ścięgno piszczelowe.
- Prostopadłościan: Jest to kość w kształcie sześcianu znajdująca się z boku stopy. Jego funkcją jest przenoszenie dynamiki stawu skokowego na resztę stopy.
- Klinowe: Są to 3 kości w kształcie klina, odpowiedzialne za tworzenie stawu stępowo-śródstopia w połączeniu z prostopadłościanem.
- Śródstopie: To 5 wydłużonych kości, których głowa tworzy podstawę palców i ma bezpośredni kontakt z podłożem. Pierwsza kość śródstopia jest największa i stanowi kluczową kość podczas chodzenia.
- Paliczki: Ludzka stopa ma 14 paliczków, po 2 w paluchu proksymalnym i dystalnym i po 3 w pozostałych palcach (proksymalnym, środkowym i dystalnym).
W zależności od długości palców stopa może mieć 3 klasyczne kształty: kwadratowy, grecki lub egipski.
Przeczytaj również: Pielęgnacja stóp – dlaczego tak często o niej zapominamy?
Mięśnie stóp
Według ekspertów wewnętrzne dynamiczne elementy stopy są podzielone na mięśnie grzbietowe i mięśnie podeszwowe. Mięśnie grzbietowe to prostownik digitorum brevis i extensor digitorum brevis palucha. Mięśnie podeszwowe są zgrupowane w 4 warstwach:
- Pierwsza warstwa: utworzona przez mięśnie odwodziciela kciuka, zginacza palca krótkiego i mięśnia odwodziciela palca minimi.
- Druga warstwa: obejmuje mięsień czworoboczny podeszwowy i mięśnie lędźwiowe.
- Trzecia warstwa: Jest to dość gęsta warstwa, składająca się z przywodziciela kciuka, zginacza kciuka, zginacza palca brevis piątego palca i opponenów piątego palca.
- Czwarta warstwa: Obejmuje mięśnie międzykostne grzbietowe i podeszwowe.
Częste problemy ze stopami
Stopy są podatne na różne schorzenia w wyniku codziennych czynności, niewłaściwego obuwia, otyłości, cukrzycy i starzenia. Oto niektóre z najczęstszych problemów ze stopami:
- Haluksy: Są to twarde i bolesne wypukłości w stawie palca.
- Modzele to plamy zgrubiałej skóry, powstałe w wyniku tarcia i nacisku na stopę.
- Brodawki to twarde, szorstkie zmiany, które tworzą się na podeszwie stopy i pięcie. Badania potwierdzają, że są one wytwarzane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) 1, 2, 4, 571-3.
- Stopa sportowca: Jest to grzybicza infekcja stopy, która rozwija się w wilgoci. Zwykle objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem, pękaniem i łuszczeniem się.
- Wrastające paznokcie: Jest to wzrost paznokcia poza krawędziami, wnikający w skórę palców. Ten stan powoduje ból i duży dyskomfort.
- Palce z pazurami: Palce przyjmują pozycję pazurów z powodu długotrwałego używania ciasnych butów. Może również wynikać z chorób takich jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów i urazy mózgu.
Pielęgnacja stóp
Aby zachować zdrowie stóp, musimy wziąć pod uwagę 3 czynniki: higienę, obuwie i ćwiczenia. Oto kilka zaleceń dotyczących skutecznej opieki:
- Myć codziennie letnią wodą i neutralnym mydłem
- Dobrze suszyć stopy po kąpieli i unikać wilgoci
- Stosować masaż kremami nawilżającymi
- Raz w tygodniu złuszczać pumeksem
- Obcinać paznokcie prosto, nie nadając im zaokrąglonego kształtu
- Używać oddychających skarpet bawełnianych
- Nosić miękkie, wygodne buty
- Unikać długotrwałego noszenia wysokich obcasów lub wąskich butów
Aby utrzymać zdrowe stopy, wskazane jest wykonywanie ćwiczeń. Z tego względu zaleca się chodzenie boso po piasku lub trawie, aby poprawić ich elastyczność. Spróbuj też chodzić na palcach, obracać kostki i podnosić przedmioty stopami.
Zobacz też: Jak zrobić spa do stóp w domu?
Złożona struktura i klucz do mobilizacji
Anatomia stopy obejmuje szeroką gamę układów kości, mięśni i stawów, które działają jak dźwignie podczas ruchu i rozkładają obciążenia podczas stania. Zmiany w stopie zagrażają jej funkcjonalności, wpływając na chód i równowagę. W razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fustero I. Cuidado de los pies. Offarm. 2007; 26(2): 66-72.
- Viladot A. Anatomía funcional y biomecánica del tobillo y el pie. Revista Española de Reumatología. 2003; 30(9):469-377.
- López-Giménez M. Tratamiento eficiente de 5 casos de verrugas plantares recalcitrantes con imiquimod 5%. Actas Dermo-Sifiliográficas. 2013;104(7):640-642.
- McNutt EJ, Zipfel B, DeSilva JM. The evolution of the human foot. Evol Anthropol. 2018 Sep;27(5):197-217.
- Phillips RD. The normal foot. J Am Podiatr Med Assoc. 2000 Jul-Aug;90(7):342-5.