Czy starzejemy się inaczej, w zależności od płci?

· Wrzesień 27, 2017
Wszyscy się starzejemy. Jednak czy kobiety starzeją się inaczej od mężczyzn? Odkryj odpowiedź i dowiedz się więcej!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czy starzejemy się inaczej w zależności od tego jakiej jesteśmy płci? Niektórzy mówią, że jest to mniej zauważalne u kobiet, ponieważ bardziej o siebie dbają.

Jednocześnie inni twierdzą, że będąc przedstawicielami tej drugiej płci, starzejemy się z mniejszymi oznakami. W dzisiejszym artykule powiemy Ci w jaki sposób będziesz posuwał się w latach, w zależności od tego jakiej jesteś płci.

Jak starzejemy się wedle płci

Wszysycy wiemy, że niezależnie od tego czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, lata i tak będą upływać. Jednakże starzejemy się inaczej, w zależności od płci.

W przypadku mężczyzn, od dziecka mówi się im, że powinni pozostać aktywnymi, aby utrzymać rodzinę oraz dbać o kondycję fizyczną.

Dlatego tak wielu mężczyzn może wyglądać i czuć się dobrze jeśli nadal pracują, jednak jak tylko przejdą na emeryturę niektórzy z nich zaczynają chorować i natychmiastowo się starzeć.

Starzenie sie dziadkowie

Kobiety vs. Mężczyźni

Dla kobiet sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Żyją dłużej, wiedzą jak lepiej dostosować się do życiowych zmian i nie mają nic przeciwko zostaniu w domu na emeryturze.

Dlaczego? Ponieważ mimo, iż pracowały całe życie, kiedy były małe uczono je jak wykonywać role gospodyni domowej, matki i opiekunki.

To pozwala im przejść na emeryturę, wycofać się ze środowiska pracowniczego oraz pozostać w dobrym zdrowiu aż do zaawansowanego wieku.

Inną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że kobiety są bardziej aktywne i przyzwyczajone do życia towarzyskiego. Często posiadają przyjaciół z dzieciństwa, a kiedy są same (jako wdowy lub kiedy dzieci opuszczą dom) spotykają się z innymi w podobnej sytuacji.

Starzejemy się wspolnie. Para starszych osob

Sposób w jaki zostały wychowane uzbroił je w lepsze mechanizmy przetrwania oraz znajdowania rozwiązań problemów, od tych najprostszych aż do najbardziej skomplikowanych.

Jeżeli połączysz to z faktem, że kobiety zwykle bardziej o siebie dbają, częściej chodzą do lekarza oraz zdrowiej się odżywiają, wyjaśnia to dlaczego żyją dłużej oraz lepiej się czują w podeszłym wieku.

Z drugiej strony, mężczyźni nie dbają o siebie tak bardzo. Idą do lekarza wyłącznie kiedy ból jest nie do wytrzymania lub obezwładniający.

Opierają się zdrowej diecie i rzadko mówią o swoich chorobach i innych problemach. Związane jest to również ze społeczną koncepcją męskości i odwagi.

Jak starzejemy się biologicznie

Jeżeli chodzi o aspekt fizyczny, kobiety produkują hormon, który odstrasza najpowszechniejsze zagrożenia, jako że muszą dbać o swoje dzieci. To natomiast prowadzi do bardziej zapobiegawczych zachować w stosunku do własnego zdrowia.

Ciąża jest kluczowym czynnikiem w procesie starzenia się kobiet. Jakość Twojej ciąży i porodu może w przyszłości zmienić Twoje życie.

Na przykład jeśli nie dbasz o siebie, ani nie otrzymujesz odpowiedniej opieki medycznej (szczególnie w krajach rozwijających się) w czasie ciąży, zauważysz to w późniejszym wieku.

Starzejemy sie razem, para dziadkow

Starzejemy się również w inny sposób w zależności od swojej grupy etnicznej oraz miejsca gdzie się urodziliśmy lub gdzie żyjemy.

Na przykład kobieta lub mężczyzna rasy białej, który spędza całe życie w kraju wysoko rozwiniętym, będzie potencjalnie żył dłużej niż rdzenny mieszkaniec Meksyku.

Poza pochodzeniem etnicznym, rodzaj oraz ilośc pracy, którą wykonujesz może mieć znaczący wpływ na Twoje późne lata. Klasa pracująca Ameryki Łacińskiej i Azji wykonuje o wiele cięższą pracę przez długie godziny, zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Kiedy dobiegają podeszłego wieku, problemy zdrowotne są o wiele częstsze, a jednocześnie opieka medyczna nie zawsze jest dostępna.

Jak starzejemy się zewnętrznie

Obie płcie przechodzą przez charakterystyczne zmiany jeżeli chodzi o aspekt fizyczny i dzieje się tak na całym świecie.

Chociaż czynniki społeczne i estetyczne mają wiele wspólnego ze sposobem w jaki się starzejesz, powinno się również pamiętać o innych czynnikach:

  • Rodzaj pracy jaki wykonujesz
  • Zapobieganie chorobom
  • Dieta
  • Ćwiczenia
  • Zmiany hormonalne

Kobiety zaczną przechodzić przez więcej zmian po menopauzie. Kiedy kończy się cykl menstruacyjny, pojawiają się uderzenia gorąca nawet w środku zimy, spada libido, itd.

Mężczyźni również przechodzą przez pewne zmiany hormonalne, lecz są one bardziej stopniowe, a przez to mniej widoczne.

Kiedy poziom testosteronu zaczyna się obniżać, mogą oni przybrać na wadze, cierpieć na zaburzenia snu i dysfunkcje erekcji, jednak nie tracą oni zdolności do reprodukcji.

Przeczytaj również: Wczesna menopauza; poznaj jej objawy

Jeśli chodzi o skórę, mężczyźni posiadają grubszą skórę, która jest bardziej odporna na zmarszczki. 

Pomijając biologiczny stan skóry, kobiety są pod pewną presją obrazu piękna kreowanego przez społeczeństwo. To sprawia, że bardziej o siebie dbają, ale też więcej się martwią.

Na koniec, jeśli chodzi o włosy, kobiety posiadają pewną przewagę. Chociaż włosy stają się cieńsze i bardziej matowe, to mężczyźni o wiele szybciej je tracą. Podobnie jeśli chodzi o siwe włosy – wcześniej pojawiają się u mężczyzn.