Środki na zapalenie błony śluzowej żołądka u dzieci

Zapalenie żołądka jest częstą przyczyną bólu brzucha u dzieci. To na pewno powód, aby skonsultować się z lekarzem, ale doraźnie możesz zastosować domowe środki, aby opanować objawy.
Środki na zapalenie błony śluzowej żołądka u dzieci
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Angélica Quijano

Ostatnia aktualizacja: 22 października, 2022

Zapalenie błony śluzowej żołądka u dzieci wygląda tak samo jak u dorosłych. W zasadzie jest spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak infekcje bakteryjne, złe nawyki żywieniowe i stres. Ten stan występuje częściej u dorosłych, chociaż może również dotykać dzieci. Objawy obejmują ból brzucha, pieczenie, nudności i wymioty.

Zawsze skonsultuj się z pediatrą, jeśli zauważysz jakiekolwiek znaki ostrzegawcze. Wiedz jednak, że ten stan zwykle nie prowadzi do poważnych komplikacji zdrowia u dziecka. W każdym razie możliwe jest złagodzenie niektórych objawów za pomocą wymienionych poniżej zmian w diecie.

Środki łagodzące zapalenie błony śluzowej żołądka u dzieci

Artykuł opublikowany w World Journal of Gastroenterology stwierdza, że zapalenie błony śluzowej żołądka, lepiej znane jako zapalenie żołądka, jest częstą przyczyną bólu brzucha u dzieci. Ponieważ istnieje kilka różnych przyczyn, leczenie powinno być zindywidualizowane i obejmować różnorakie podejścia.

Mimo to istnieją pewne nawyki i domowe środki zaradcze, które mogą przynieść pewną ulgę, przynajmniej tymczasowo. Nie zastępują porady lekarskiej, ale zdecydowanie mogą zmniejszyć objawy. Czy jesteś gotowy na wprowadzenie kilku zmian?

Nawyki żywieniowe

Większość przypadków zapalenia żołądka u dzieci wynika ze złych nawyków żywieniowych. Albo nie mają ustalonego harmonogramu posiłków, albo spożywają pewne rodzaje pokarmów, które podrażniają ich żołądek i powodują stany zapalne i ból.

Dzieci potrzebują określonych składników odżywczych, więc współpracuj z dietetykiem, który pomoże Ci opracować dietę specjalnie dla Twojego maleństwa. Od samego początku ogranicz spożycie jakiejkolwiek żywności bogatej w rafinowane mąki i zawierającej dodane cukry, kwaśne i pikantne przyprawy. Chodzi o to, że wszystkie te produkty podrażniają wyściółkę żołądka.

Jeśli chodzi o pory posiłków, artykuł w International Scholarly Research sugeruje, że brak ustalonego harmonogramu przez dłuższy czas wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia bakterią Helicobacter Pylori, jedną z głównych przyczyn zapalenia żołądka.

Tymczasem artykuł opublikowany w Gastroenterology Review stwierdza, że dodanie do diety świeżych brokułów i jagód może pomóc złagodzić objawy związane z tą chorobą. Wynika to głównie z ich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

Dziecko jedzenie pizzy.
Spożywanie środków drażniących może wywołać zapalenie żołądka u dzieci. Ważne jest, aby zmodyfikować dietę według wskazań dietetyka.

Ekstrakt z czosnku

Czosnek to sprawdzony domowy środek na zapalenie żołądka używany w medycynie tradycyjnej. Dzieci mogą nie lubić tego smaku, ale istnieją sposoby, aby go zjadały. Dowody naukowe potwierdzają, że czosnek pomaga usunąć H. Pylori z organizmu.

Dlatego zmiażdż ząbek czosnku z odrobiną miodu i podaj dziecku jako środek wspomagający leczenie zapalenia żołądka. Dziecko może go również spożywać w postaci naturalnej lub w ekstraktach.

Probiotyki

Są to żywe mikroorganizmy, które można znaleźć w niektórych produktach spożywczych. Ludzie stosują ich od tysiącleci, aby poprawić trawienie. Ponadto te dobre bakterie mogą zwiększać odporność organizmu na szkodliwe działanie niektórych złych mikroorganizmów.

W rzeczywistości publikacja w World Journal of Gastroenterology wskazuje, że probiotyki hamują rozwój H. Pylori. Możesz je dostarczyć organizmowi w następujących produktach:

 • Jogurt
 • Kombucha
 • Oliwki i pikle
 • Kapusta kiszona
 • Kefir
 • Kimchi
 • Miso

Olejki eteryczne

W ostatnich latach coraz częściej stosuje się olejki eteryczne ze względu na ich korzyści zdrowotne. Okazują się przydatne w przypadku wszelkiego rodzaju schorzeń, w tym problemów trawiennych. W rzeczywistości badania nad środkami przeciwdrobnoustrojowymi i chemioterapią sugerują, że mogą mieć pozytywny wpływ na hamowanie nadmiernego wzrostu H. Pylori.

Szczególnie skuteczne działanie wykazują olejki czosnkowy i miętowy. Używaj ich jednak ostrożnie, ponieważ w dużych ilościach mogą być toksyczne. Zawsze postępuj zgodnie z wytycznymi producenta.

Naturalny olejek
Niektóre olejki eteryczne wydają się służyć jako adiuwanty w przypadku zapalenia żołądka. Stosuj je w sposób umiarkowany i tylko w szczególnych przypadkach.

Jak zapobiegać zapaleniu błony śluzowej żołądka u dzieci

Rzadko zdarza się, aby małe dzieci cierpiały na zapalenie błony śluzowej żołądka, ale jest to stan, który może pojawić się w dowolnym momencie. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zapobiec, oprócz tych, o których wspomnieliśmy powyżej. Między innymi:

 • Utrzymuj odpowiedni harmonogram posiłków
 • Dbaj by ostatni posiłek zjadały co najmniej 2 godziny przed snem
 • Nie kładź im za dużo jedzenia na talerzu
 • Pomóż im się zrelaksować, wykonując zajęcia takie jak joga, medytacja, a nawet po prostu słuchając muzyki

Kiedy skonsultować się z lekarzem w sprawie zapalenia błony śluzowej żołądka u dzieci?

Jak wspomnieliśmy powyżej, ten stan w większości przypadków nie stwarza poważnych problemów zdrowotnych. Skonsultuj się jednak z lekarzem, jeśli dziecko ma silny ból brzucha, nawracające wymioty lub inny istotny objaw. Pediatra powinien określić przyczynę i przepisać leczenie.

Na koniec należy pamiętać, że powyższe objawy nie zawsze wskazują na zapalenie żołądka. W rzeczywistości mogą mieć związek z zupełnie innym stanem. Tak więc tylko lekarz może ustalić przyczyny i wykonać wszelkie badania potrzebne do prawidłowej diagnozy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Islek A, Yilmaz A, Elpek GO, Erin N. Childhood chronic gastritis and duodenitis: Role of altered sensory neuromediators. World J Gastroenterol. 2016;22(37):8349-8360. doi:10.3748/wjg.v22.i37.8349
 • Bergonzelli, G. E., Donnicola, D., Porta, N., & Corthésy-Theulaz, I. E. (2003). Essential oils as components of a diet-based approach to management of Helicobacter infection. Antimicrobial Agents and Chemotherapy. https://doi.org/10.1128/AAC.47.10.3240-3246.2003
 • Cellini, L., Di Campli, E., Masulli, M., Di Bartolomeo, S., & Allocati, N. (1996). Inhibition of Helicobacter pylori by garlic extract (Allium sativum). FEMS Immunology and Medical Microbiology. https://doi.org/10.1016/0928-8244(95)00120-4
 • Hołubiuk, Ł., & Imiela, J. (2016). Diet and Helicobacter pylori infection. Gastroenterology Review/Przegląd Gastroenterologiczny, 11(3), 150-154. https://doi.org/10.5114/pg.2016.61487
 • Lim, S.-L., Canavarro, C., Zaw, M.-H., Zhu, F., Loke, W.-C., Chan, Y.-H., & Yeoh, K.-G. (2013). Irregular Meal Timing Is Associated with Helicobacter pylori Infection and Gastritis . ISRN Nutrition. https://doi.org/10.5402/2013/714970

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.