Środek zobojętniający kwas żołądkowy - 4 sposoby na refluks
Choroba refluksowa przełyku może być bardzo dokuczliwa i irytująca. Przełyk łączy jamę ustną z żołądkiem, a refluks charakteryzuje się cofaniem treści żołądka oraz soków żołądkowych do przełyku. Naturalny środek zobojętniający kwas żołądkowy może okazać się niezwykle przydatny.
W tym artykule poznasz 4 sposoby na jego przyrządzenie.
Prawidłowo funkcjonujący organizm pozwala żywności dotrzeć do kwasów znajdujących się w żołądku, gdzie rozpoczyna się naturalny proces trawienia i dostarczania substancji odżywczych do organizmu.
Proces cofania się kwasów do przełyku może podrażniać elementy układu trawiennego i powodować dokuczliwy ból. Dzisiaj dowiesz się więcej na temat tego schorzenia, oraz poznasz sposoby na domowy środek zobojętniający kwas żołądkowy, który pozwoli wyleczyć organizm z choroby refluksowej.
Najczęstsze objawy refluksu
Do typowych objawów refluksu należą:
- Zgaga
- Wymioty
- Bezsenność
- Brak apetytu
- Ból w klatce piersiowej
- Afonia
- Ból gardła
- Nadkwasota
- Trudności z oddychaniem
Do poważnych i niepokojących objawów, wymagających pilnej konsultacji ze specjalistą należą: krwawienie z przełyku, ból przy przełykaniu czy zmniejszenie masy ciała.
Sprawdź także: Zgaga – 5 naturalnych środków łagodzących
Jakie mogą być przyczyny choroby refluksowej?
Czy wiesz, że w populacji krajów wysoko rozwiniętych objawy refluksu występują codziennie u około 5–10% osób? Jest to powszechne zjawisko, które może powodować wiele czynników. Zanim dowiesz się jak przygotować leczniczy środek zobojętniający kwas żołądkowy, poznaj przyczyny refluksu.
- Pikantne potrawy: produkty te stymulują kwasowość, nierzadko wywołując refluks. Jeśli zbyt często spożywamy pikantne potrawy, na które nie jesteśmy odporni: możemy doprowadzić do zapalenia żołądka.
- Kawa: problemem jest kofeina, która stymuluje pojawienie się refluksu i zwiększa produkcję kwasów w żołądku.
- Napoje alkoholowe: napoje alkoholowe rozluźniają dolny i górny zwieracz przełyku, doprowadzając do wzrostu poziomu kwasu żołądkowego i wywołując refluks żołądkowy.
- Czekolada: wysoka zawartość tłuszczów, kofeiny i teobrominy zwiększa produkcję kwasów w żołądku.
- Produkty o wysokiej zawartości tłuszczu: podrażniają błonę śluzową żołądka i negatywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku, co powoduje większą kwasowość w organizmie.
- Kwasy: obniżają pH żołądka, co może w konsekwencji doprowadzić do choroby refluksowej.
Istotną rolę w powstawaniu refluksu odgrywają również przyjmowane przez chorego leki, zwłaszcza doustne środki antykoncepcyjne, a także te związane z ciśnieniem i chorobą niedokrwienną serca.
W razie wystąpienia objawów refluksu najskuteczniejsze jest uwzględnienie w diecie produktów obniżających kwasowość. Zbilansowana dieta pełna warzyw, świeżych owoców, roślin strączkowych i błonnika pokarmowego stanowi najlepsze remedium w walce z tym schorzeniem.
Środek zobojętniający kwas żołądkowy na 4 sposoby
1. Sok z ziemniaka
Surowy sok ziemniaczany jest doskonałym alkalizatorem. Jego smak i konsystencja mogą nas zaskoczyć, jednakże stosując ten napój szybko zauważymy pozytywne rezultaty i poprawę stanu zdrowia. Nie tylko mieszkańcy Wielkopolski, która znana jest jako ziemniaczana kraina będą mogli skorzystać z dobrodziejstw soku z ziemniaka.
Składniki
- 3 łyżki startego ziemniaka (45 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- 3 łyżki startego ziemniaka zagotuj w szklance wody i odstaw na 10 minut.
- Umieść oba składniki w blenderze i miksuj do uzyskania jednorodnej mieszaniny.
- Zaleca się picie soku z ziemniaka przy każdym ataku choroby refluksowej.
W soku z ziemniaka obecne są białka takie jak: patatyny o korzystnym działaniu fizjologicznym.
2. Woda z cytryną
Mimo, że cytryna należy do kwaśnych owoców to ma ogromną zdolność neutralizowania nadmiernych kwasów w żołądku.
Nieleczony refluks może prowadzić do trwałego uszkodzenia przełyku, dlatego ten środek zobojętniający kwas żołądkowy jest niezwykle potrzebny i pożyteczny już przy pierwszych oznakach choroby refluksowej.
Składniki
- Jedna szklanka wody (250 ml)
- 6 łyżek soku z cytryny (90 ml)
Przygotowanie
- Zagotuj wodę i dodaj sok z cytryny.
- Wypij letnią wodę z cytryną – na czczo.
3. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to nic innego jak rodzaj tradycyjnego octu powstający w wyniku fermentacji owoców. Jest to najczęściej stosowany naturalny środek zobojętniający sok żołądkowy w celu złagodzenia uciążliwego palenia w mostku i nadkwasoty związanej z refluksem.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 2 łyżki octu jabłkowego (30 ml)
Przygotowanie
- Ważna wskazówka: w każdym z tych przepisów należy zagotować wodę, aby oczyścić ją z ewentualnych toksyn.
- Po zagotowaniu, dodaj ocet jabłkowy do letniej wody.
- Dobrze wymieszaj i wypij 30 minut przed kolejnym posiłkiem.
Przeczytaj też: Ocet jabłkowy – świetny sposób na odchudzanie!
4. Sok bananowy jako środek zobojętniający kwas żołądkowy
Jeśli nie przypadły Ci do gustu poprzednie propozycje, bo odrzuca Cię sok z ziemniaka lub nie przepadasz za octem jabłkowym, to na pewno ta receptura stanie się Twoim numerem 1.
Sok ze słodkiego, egzotycznego banana pozwala stymulować produkcję wydzieliny śluzowej, która chroni nasz żołądek także przed kwasami. Owoc ten ponadto jest bogaty w potas. Ten alkalizujący minerał pomaga zwiększyć poziom pH żołądka.
Składniki
- 4 szklanki wody (1 litr)
- 4 banany
Przygotowanie
- Usuń skórkę z owoców, przełóż pokrojone banany do blendera i dodaj wodę. Wszystko dokładnie wymieszaj.
- Zaleca się picie po trochu przez cały dzień.
Pamiętaj, że wypicie od czasu do czasu przedstawionych preparatów nie może stanowić jedynego środka kuracji. Zaleca się zmianę stylu życia, uwzględniając oczywiście zbilansowaną dietę.
Należy unikać pokarmów tłustych, mocno przyprawionych, a także gazowanych napojów, cytrusów, kawy i czekolady. Oczywiście należy też zrezygnować z palenia tytoniu i ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Varannes, S. B. Des, Zerbib, F., & Galmiche, J. P. (2013). Functional Heartburn. In Practical Manual of Gastroesophageal Reflux Disease. https://doi.org/10.1002/9781118444788.ch8
- Dowswell, T., & Neilson, J. P. (2008). Interventions for heartburn in pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007065
- Katz, P. O., Gerson, L. B., & Vela, M. F. (2013). Guidelines for the diagnosis and management of gastroesophageal reflux disease. American Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.1038/ajg.2012.444