Logo image

Sposoby na chroniczne zaparcia

3 min.
Chroniczne zaparcia wpływają na zdolność organizmu do wydalania. Powodują też bóle i zapalenia. Dowiedz się, jak im zaradzić.
Sposoby na chroniczne zaparcia
Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chroniczne zaparcia to dolegliwość objawiająca się trudnościami z regularnym wydalaniem trwającymi przez kilka dni lub tygodni. Chociaż wiele osób doświadcza zaparć od czasu do czasu, niektórym dokuczają one dotkliwiej, powodując zapalenia i bóle.

Leczenie może polegać na podaniu syntetycznych środków przeczyszczających czy innych leków. Zależy to od przyczyny i stanu zdrowia pacjenta. Jak inaczej radzić sobie z chronicznymi zaparciami?

Zmiana stylu życia odgrywa ważną rolę w leczeniu tej dolegliwości. Dlatego chcemy udzielić kilku wskazówek, które mogą pomóc. Nie przegap ich!

Chroniczne zaparcia: jak poprawić jakość życia

Chroniczne zaparcia mogą być konsekwencją chorób takich jak syndrom jelita wrażliwego, choroba Parkinsona czy cukrzyca. Jednak większość przypadków ma związek z dietą ubogą w błonnik i siedzącym trybem życia. 

Dlatego przede wszystkim zaleca się zmianę codziennych nawyków, a w szczególności diety. Celem jest usprawnienie ruchu jelit i przywrócenie normalnego trybu defekacji. Jeśli to nie przyniesie efektu, lekarz może zalecić inne leczenie.

1. Wysiłek fizyczny

Wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na ciało, w tym na jelita.

Regularny wysiłek fizyczny to jeden z nawyków usprawniających pracę jelit i zapobiegających chronicznym zaparciom. Jego uprawianie przyspiesza ruch mięśni jelit i wspomaga wydalanie zalegających odchodów.

Z drugiej strony, wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na kontrolę nad stresem i problemami ze snem. Co więcej, wspomaga układ krążenia i wspiera dobrostan fizyczny i psychiczny. Wystarczy 20-30 minut dziennie by cieszyć się efektami.

Zobacz teraz: Ćwiczenia fizyczne – wybierz odpowiednią porę dnia

2. Kontrola nad stresem

Chociaż wielu to ignoruje, ciągły stres może pogorszyć symptomy chronicznych zaparć. By poprawić jakość życia z tą dolegliwością, należy zastosować strategie ograniczające ten problem.

Na szczęście nie brak terapii łagodzących stres w kilka minut. Medytacja, joga i ćwiczenia oddechowe to te najpopularniejsze. Korzystne są też masaże sesje aromaterapii.

3. Zwiększone spożycie wody

Niskie spożycie wody i zdrowych płynów może wpłynąć na ruch jelit. Wiele przypadków chronicznych zaparć ma związek z odwodnieniem organizmu. Dlatego należy zapewnić sobie odpowiednią dawkę wody każdego dnia (mniej więcej 6 do 8 szklanek).

Trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie na płyny zmienia się wraz z wiekiem, stanem zdrowia i nawykami. Spożycie wody należy zwiększyć w przypadku wystąpienia niektórych chorób lub w razie podjęcia aktywności sportowej.

Przeczytaj także: Woda smakowa z owocami: świetne przepisy na lato!

4. Rutyna

Częste zmiany nawyków mogą negatywnie wpłynąć na ruch jelit. jedzenie w pośpiechu, brak snu czy ignorowanie potrzeby wypróżnienia zmieniają naturalny rytm organizmu.

Dlatego zaleca się wprowadzenie rutyny, by zapobiegać chronicznym zaparciom. Prowadzi to też do obniżenia poziomu stresu i negatywnych emocji pogarszających tę dolegliwość. Oto parę wskazówek jak wprowadzić rutynę:

  • Jeść główne posiłki o regularnych porach.
  • Regularnie odwiedzać toaletę.
  • Nigdy nie ignorować potrzeby wypróżnienia się.
  • Ustalić grafik snu i spać około 8 godzin dziennie.
  • Pić szklankę wody na czczo.

5. Jedz więcej błonnika jeśli masz chroniczne zaparcia

Błonnik bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie jelit.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pokonanie chronicznych zaparć jest zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego w codziennej diecie. Ten składnik odżywczy, między innymi, zapewnia wydłużone poczucie sytości i wspomaga regulację flory bakteryjnej jelit. 

Chociaż można spożywać suplementy z błonnikiem, najlepszym sposobem na dostarczenie go organizmowi jest jedzenie produktów zawierających go. Nie należy jednak z tym przesadzać, ponieważ może to przynieść odwrotne efekty. Dużo błonnika zawierają:

  • Produkty pełnoziarniste
  • Suszone owoce i nasiona
  • Owoce takie jak jagody, jabłka, pomarańcze, banany, gruszki, rodzynki, figi i śliwki
  • Warzywa takie jak brokuł, szpinak, batat, marchew, dynia, awokado i groszek
  • Strączki
  • Mąka owsiana

Uwaga: owoce należy jeść w całości, by dostarczyć sobie maksimum błonnika. Przygotowując soki, marnujemy dużą część dobroczynnych właściwości. 

Masz zapalenie brzucha? Dokuczają ci trudności z regularnym wypróżnieniem? Jeśli cierpisz na chroniczne zaparcia, nie wahaj się zastosować powyższe rady. W razie gdyby poprawa nie nastąpiła w ciągu kilku dni, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, by uzyskać dalszą pomoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Huang, R., Ho, S. Y., Lo, W. S., & Lam, T. H. (2014). Physical activity and constipation in Hong Kong adolescents. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0090193
  • Krogh, K., Chiarioni, G., & Whitehead, W. (2017). Management of chronic constipation in adults. United European Gastroenterology Journal. https://doi.org/10.1177/2050640616663439
  • Liu, L. W. C. (2011). Chronic constipation: Current treatment options. Canadian Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.1155/2011/360463
  • Basilisco, G., & Coletta, M. (2013). Chronic constipation: A critical review. Digestive and Liver Disease. https://doi.org/10.1016/j.dld.2013.03.016
  • Yang, J., Wang, H. P., Zhou, L., & Xu, C. F. (2012). Effect of dietary fiber on constipation: A meta analysis. World Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.3748/wjg.v18.i48.7378
  • Anderson, J. W., Baird, P., Davis, R. H., Ferreri, S., Knudtson, M., Koraym, A., … Williams, C. L. (2009). Health benefits of dietary fiber. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2009.00189.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.