Spanie z rodzicami - czy dziecko będzie bardziej pewne siebie?

Spanie obok dziecka przynosi wiele korzyści. Czy chcesz poznać niektóre z nich?
Spanie z rodzicami - czy dziecko będzie bardziej pewne siebie?
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2023

Kiedy dzieci przychodzą na świat, wielu rodziców upewnia się, że śpią z nimi w tym samym pokoju podczas ich pierwszego etapu. W tym wypadku spanie z rodzicami sprawia, że ci mogą być spokojni o dziecko. Mogą też zaspokajać potrzeby dziecka, gdy to obudzi się w nocy.

Jednak wraz z wiekiem wiele rodzin nie pozwala im spać w tym samym łóżku, ponieważ istnieje powszechne przekonanie, że ten nawyk im zaszkodzi.

Naukowcy byli zainteresowani analizą tego problemu i doszli do wniosku, że to stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Prawda jest taka, że spanie z rodzicami może dzieciom przynieść wiele korzyści. W tym artykule podzielimy się z Tobą niektórymi z nich.

Spanie z rodzicami wpływa na poczucie bezpieczeństwa

Wielu rodziców mówi, że nie pozwala dzieciom spać z nimi, bo boją się, że nie nauczą się samodzielności. Jednak James McKenna, dyrektor Laboratorium Zachowań Matki i Dziecka na Uniwersytecie Notre Dame, wyjaśnił, że najbezpieczniejsze dzieci to te, które śpią z rodzicami.

W łóżku czują się chronione, dzięki czemu mogą pozbyć się lęków i niepokoju. W ten sposób są przepełnione spokojem i patrzą na życie w bardziej pozytywny sposób. Dzięki temu nie odmawiają sobie możliwości samodzielnego stawiania czoła nowym wyzwaniom i sprawdzania swoich możliwości.

Ten sam specjalista stwierdził, że dzieci, którym odmawia się takiej możliwości, są bardziej lękliwe. Ponieważ czują się samotne w niektórych kluczowych okresach, trudniej jest im kontrolować swoje emocje.

Miłość własna

Lois Janda i Robert Lewis, dwaj inni znani badacze, również postanowili odkryć konsekwencje spania dzieci z rodzicami. W 1988 roku przebadali 133 kobiety i 77 mężczyzn, którzy w dzieciństwie spali z rodzicami.

Podczas analizy odkryli, że ten nawyk zwiększa poczucie własnej wartości. Dzieci czują się kochane i cenią siebie takimi, jakimi naprawdę są.

W konsekwencji łatwiej im odnosić się do innych, ponieważ nie czują, że są osądzeni. Również dlatego, że wierzą, że mogą wchodzić w interakcje ze spokojem i szczerością.

Dzieci śpiące z rodzicami.

Spanie z rodzicami – silna więź rodzinna

Badania wykazały, że wspólne spanie pozwala dzieciom na lepsze relacje uczuciowe z rodzicami. W chwilach przed zaśnięciem jest wiele pocałunków, dużo śmiechu i kontaktu skóra do skóry.

W takiej sytuacji dzieci czują, że wszystkie ich potrzeby emocjonalne są zaspokojone. Ponadto zawsze mogą liczyć na swoich rodziców bez względu na okoliczności.

Dla rodziców, którzy mają bardzo skomplikowany grafik pracy, położenie się na chwilę z dzieckiem to doskonała opcja. Ten czas jest kluczem do nawiązania kontaktu z dziećmi i przypomnienia im, jak ważne są one w życiu rodziców.

Oprócz tego ważne jest, aby dzieci otwierały swoje serca i wyrażały swoje najskrytsze myśli. Czują się wtedy wysłuchane i otoczone najlepszą opieką.

Dzieci śpiące z rodzicami.

Aspekty do rozważenia

Pomimo każdej z wymienionych zalet, wielu specjalistów twierdzi, że spanie z rodzicami w jednym łóżku jest zalecane dopiero po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia. Dorośli mogą blokować drogi oddechowe dziecka. W związku z tym proponują, aby maluchy spały w osobnym łóżeczku z barierkami i wolnym od pluszaków.

Ważne jest jednak, aby to łóżko znajdowało się jak najbliżej łóżka rodziców. W ten sposób mogą natychmiast zareagować, gdy usłyszą jakiś podejrzany dźwięk. Podobnie można monitorować, czy dziecko nie jest zbyt blisko krawędzi, lub czy przestało leżeć na plecach.

Ponadto należy pamiętać, że chociaż wspólne spanie przynosi bardzo pozytywne korzyści, każda rodzina ma swobodę wyboru opcji, która najlepiej odpowiada jej potrzebom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lewis, R. J., & Janda, L. H. (1988). The relationship between adult sexual adjustment and childhood experiences regarding exposure to nudity, sleeping in the parental bed, and parental attitudes toward sexuality. Archives of Sexual Behavior, 17(4), 349–362. https://doi.org/10.1007/BF01541812
  • Revista sanitaria de investigación. Riesgos y beneficios del colecho para el recién nacido. (s.f). Revista sanitaria de investigación; 2021. [citado 08 de septiembre de 2022].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.