Soki warzywne - przepis na odchudzanie
Odchudzające soki warzywne, to zdrowe mikstury, które przede wszystkim uzupełniają nasze składniki odżywcze w organizmie, w celu lepszego funkcjonowania metabolizmu. Dzięki połączeniu niskokalorycznych składników, uzyskujemy zdrowy i pożyteczny środek zmniejszający głód i niepokój z nim związany.
Oczywiście, nie są to cudowne eliksiry, które pozwolą nam z dnia na dzień pozbyć się nadwagi; ale na pewno są doskonałym tego sprzymierzeńcem.
Ponadto soki warzywne mają właściwości moczopędne i przeciwutleniające. To pozwala zwalczyć retencję płynów i nadmiar toksyn w organizmie.
1. Zielony sok ze szpinakiem i ogórkiem
Jednym z najzdrowszych i najlepiej wspierających proces odchudzania soków warzywnych jest napój przygotowany ze szpinaku i ogórka. Oba z tych składników zawierają błonnik pokarmowy, który poprawia trawienie i stabilizuje cholesterol.
Jeśli dodamy do soku seler i pietruszkę, czyli produkty o działaniu moczopędnym – zwalczymy dodatkowo zatrzymane w organizmie płyny i trudności związane z układem krążenia.
Przeczytaj także: Leczniczy napój na eliminację toksyn – szpinak, marchew, cytryna
Składniki
- 6 liści szpinaku
- ½ ogórka
- 2 łodygi selera
- 1 gałąź świeżej pietruszki
- 1 szklanka wody (200 ml)
Przygotowanie i sposób spożywania
- Wszystkie składniki zblenduj razem w pojemniku i odstaw na chwilę.
- Następnie upewnij się, że napój nie ma grudek. Proporcje możesz delikatnie dostosować do swoich preferencji smakowych.
- Pij na pusty żołądek, co najmniej 3 razy w tygodniu.
2. Soki warzywne – przepis z sałatą i ogórkiem
W tym przepisie zaleca się połączenie sałaty i ogórka. Te dwa zielone składniki pomogą oczyścić organizm z toksyn, dzięki wysokiemu stężeniu przeciwutleniaczy.
Przez wiele lat sałata była najpopularniejszym zielonym warzywem na polskich stołach. Nie tylko zwalcza zbędną tkankę tłuszczową, ale poprawią też funkcjonowanie naszej wątroby. Przygotowanie tego soku jest bardzo proste.
Składniki
- 6 świeżych liści sałaty
- ½ ogórka
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie i sposób spożywania
- Na początku, pokrój liście świeżej sałaty i ogórka.
- Następnie zblenduj je razem z 250 ml wody.
- Spożywaj o poranku, na pusty żołądek. Smacznego!
Liście sałaty, zasobne w wodę: wykazuje niewielką wartość energetyczną – w 100 g zawiera zaledwie 1,3 g białek, 2,2 g węglowodanów (z czego połowa to nieprzyswajalny błonnik) i znikome ilości tłuszczów.
Sałata zawiera spore ilości witaminy K, oraz witaminy C. Ponadto jest bogata w potas, wapń i żelazo. Antyoksydacyjne witaminy i fitozwiązki przyczyniają się zaś zmniejszeniu ryzyka występowania nowotworów.
3. Soki warzywne: przepis z marchewką, pietruszką i sokiem z cytryny
Marchewka, pietruszka i sok z cytryny to nie tylko wartościowe produkty dla naszego zdrowia ale przede wszystkim smaczne smakołyki. Ta pyszna kombinacja pozwoli Ci wyeliminować nadmiar płynów i toksyn z organizmu.
Oprócz tego, istotnie spowalniasz męczący głód prowadzący do podjadania. Co więcej, zwiększasz swoją produktywność fizyczną i umysłową.
Składniki
- 2 marchewki
- 1 gałązka świeżej pietruszki
- Sok z ½ cytryny
- ½ szklanki wody (100 ml)
Przygotowanie i sposób spożycia
- Na wstępie: obierz i posiekaj marchewkę, przełóż ją do blendera i wymieszaj z resztą składników.
- Przetwarzaj przy maksymalnej prędkości, aż uzyskasz jednorodny napój.
- Najlepiej jest spożywać napój na pusty żołądek, bądź w chwili odczuwanego głodu czy narastającej ochoty podjadania.
4. Marchew, buraczki i szpinak
Te trzy składniki tworzą wspólnie fantastyczny, szczególnie energetyczny napój. Soki warzywne często oprócz pomocy w utracie wagi, dostarczają też pozytywnej energii. To skutkuje dobrym nastrojem, a przede wszystkim poprawą naszej codziennej wydajności.
Ponadto połączenie danych składników odżywczych zwalcza też różnorodne zaburzenia organizmu, takie jak: niedokrwistość czy zaparcia.
Każdy moment jest dobry, aby poprawić swoje samopoczucie. W tym pomogą Ci soki warzywne, dzięki swoim aromatom i ożywczym kolorom
Składniki
- 2 marchewki
- 1 jabłko
- ½ średniej buraków
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie i sposób spożycia
- Na początku umyj i posiekaj wszystkie przygotowane składniki.
- Przełóż wszystko do blendera i dodaj szklankę wody.
- Następnie blenduj produkty przez kilka minut, aż napój osiągnie dobrze zintegrowaną konsystencję.
- Spożywaj sok na pusty żołądek, a także po południu.
Czy wiesz, że buraki dostarczają nam kwasów organicznych, na przykład: kwasu jabłkowego, cytrynowego, winnego i szczawiowego; ponadto są niezwykle bogate w witaminy: C, A, E oraz witaminę K.
5. Sok z rzodkiewki, selera naciowego i czerwonej kapusty
Na sam koniec przygotowaliśmy niezwykle ciekawą propozycję soku warzywnego, który pomoże zrzucić nieco kilogramów. Przepis ten zawiera: rzodkiewki, seler naciowy i czerwoną kapustę.
Pomoże oczyścić wątrobę i poprawi kondycję pęcherzyka żółciowego. Ponadto zastosowane składniki wykazują właściwości przeciwzapalne i oczyszczające.
Składniki
- 3 pikantne rzodkiewki
- 1 łodyga selera
- 6 liści czerwonej kapusty
- 1 szklanka wody (200 ml)
Przygotowanie i sposób spożycia
- Oczywiście, należy umyć dokładnie wszystkie składniki i pokroić je na mniejsze kawałki.
- Następnie, umieść je w blenderze i dodaj szklankę wody.
- Na pełnych obrotach miksuj wszystkie produkty przez kilka dobrych minut.
- Kiedy zauważysz jednorodną konsystencję – Twoje zadanie zostało wykonane, teraz wystarczy wypić sok i zyskać na zdrowiu!
- Przede wszystkim, najlepiej jest spożywać sok o poranku, co najmniej 3 razy w tygodniu
Reasumując: jak widzisz soki warzywne to nie tylko sposób na ograniczenie uczucia głodu i przyspieszenie naszego metabolizmu. Co więcej, soki są wspaniałymi remediami, tworzącymi swoistą ochronę naszego zdrowia, dzięki swoim korzystnym składnikom odżywczym.
Nie wahaj się znaleźć swojej ulubionej mieszanki!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Karovičová, J., & Kohajdová, Z. (2018). Lactic acid fermented vegetable juices. Horticultural Science. https://doi.org/10.17221/3878-hortsci
- Lamport, D. J., Saunders, C., Butler, L. T., & Spencer, J. P. (2014). Fruits, vegetables, 100% juices, and cognitive function. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/nure.12149
- Wootton-Beard, P. C., Moran, A., & Ryan, L. (2011). Stability of the total antioxidant capacity and total polyphenol content of 23 commercially available vegetable juices before and after in vitro digestion measured by FRAP, DPPH, ABTS and Folin-Ciocalteu methods. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2010.10.033