Sok z selera: poznaj jego korzyści i przeciwwskazania

Ponieważ seler jest bogaty w szczawiany, nie powinnaś spożywać go w dużych ilościach, szczególnie jeśli cierpisz na zapalenie pęcherza lub inne choroby tego organu. Czytaj dalej, aby odkryć zalety i przeciwwskazania soku z selera.
Sok z selera: poznaj jego korzyści i przeciwwskazania
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wprowadziłaś już do swojej diety sok z selera? Czy rzeczywiście jest to najlepszy sposób spożywania tego warzywa? W poniższym artykule dowiesz się więcej o właściwościach, zaletach i przeciwwskazaniach jakimi cechuje się właśnie sok z selera.

Główne właściwości, jakie ma sok z selera

Seler jest rośliną należącą do rodziny selerowatych. Jego nazwa naukowa to Apium graveolens. Ludzie znali lecznicze właściwości tej rośliny już od czasów starożytnych. Historycy twierdzą, że Karol Wielki wydał kiedyś nakaz wzywający ludzi do zbioru niektórych ziół i roślin na jego polach, w tym selera.

Seler jest rośliną idealną dla zdrowia nerek, ponieważ stymuluje te narządy do eliminacji odpadów, których Twoje ciało nie potrzebuje. W ten sposób wpływa także na zatrzymywanie się płynów i pojawianie cellulitu.

Sok z selera

Warzywo to jest nawet w stanie rozcieńczyć kwas moczowy, który wpływa na stawy, działając jako środek przeciwzapalny. Dlatego właśnie seler jest uważany za odpowiedni produkt do spożywania w przypadku reumatyzmu i dny moczanowej.

Seler jest często zalecany, ponieważ zawiera ważne przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne.

Korzyści płynące z selera

1. Oczyszcza organizm

Dzięki zawartości potasu seler może stymulować produkcję moczu i zapobiegać zatrzymywaniu płynów. Pomaga także eliminować toksyny. Sok z selera idealnie się do tego nadaje, zwłaszcza jeśli jest spożywany na czczo.

2. Selery jest naturalnym środkiem przeczyszczającym

Warzywo to pomaga naturalnie złagodzić zaparcia, szczególnie jeśli pojawiają się one z nerwów lub z powodu stresu. Jest tak, ponieważ jest bogaty w błonnik pokarmowy.

3. Seler pomaga w trawieniu

Dzięki swojej zawartości minerałów warzywo to neutralizuje kwas żołądkowy, pomagając jednocześnie w leczeniu wrzodów żołądka i niestrawności.

Płaski brzuch

Sok z selera, poprzez neutralizowanie nadmiaru kwasu, łagodzi dolegliwości trawienne.

4. Pomaga wyeliminować kamienie nerkowe i kamienie żółciowe

Seler zawiera związki przeciwskurczowe, które pomagają eliminować toksyny będące przyczyną powstawania kamieni nerkowych. Sok z selera pomaga również wyeliminować kamienie nerkowe – wpływa na zwiększenie produkcji moczu, przez co proces usuwania kamieni jest łatwiejszy.

Czy warto jest spożywać sok z selera?

Wiele osób twierdzi, że sok z selera ma wręcz cudowne właściwości. Co więcej, aktorki takie jak Gwyneth Paltrow opowiadają historie o jego „potężnych właściwościach leczniczych”.

Czy jest on jednak dla nas korzystny?

Nic dziwnego, że nowe zjawisko, o którym mówią wpływowe i znane osoby, przyciąga uwagę. Koniec końców seler z pewnością przynosi korzyści zdrowotne. Warzywo to zawiera flawonoidy, które mogą zmniejszać zapalenie mózgu lub związane z wiekiem upośledzenie pamięci.

Seler zawiera również dużo błonnika, witaminy C i K oraz potasu. Co więcej, jest to bardzo niskokaloryczna przekąska. 12-centymetrowa łodyga ma tylko 3 kalorie. Szklanka posiekanego selera to tylko 20 kalorii.

To może jednak ulec zmianie, jeśli zmienisz go w sok.

Koncentrat z warzywa lub owocu jest bogatszy w cukier, węglowodany i kalorie. Szklanka soku z selera zawiera już 42 kalorie. Z tego powodu dużo lepiej jest spożywać seler w formie przekąski. Jest chrupiący, ma mniej kalorii i jest sycący. Seler jest ogólnie zalecany dla osób, które próbują schudnąć.

Seler

Chociaż dostarcza ważnych składników odżywczych, które promują dobre samopoczucie, sok z selera nie jest „cudownym” napojem.

O czym należy pamiętać pijąc sok z selera

Chociaż picie soku z selera może przynieść korzyści zdrowotne, prawdopodobnie nie jest to magiczne lekarstwo. Zalecamy spożywanie selera w ramach zbilansowanej diety. Trzeba uważać na trendy żywieniowe promowane przez celebrytów.

Ogólnie rzecz biorąc, fakt, że znana osoba promuje jedzenie lub napój, nie oznacza to, że nauka popiera głoszone tezy. Powinieneś wiedzieć, że żadne magiczne pożywienie lub napój nie może całkowicie zmienić Twojego stanu zdrowia lub wyleczyć Cię z choroby.

Sok z selera – przeciwwskazania

  • Ponieważ seler jest bogaty w szczawiany, nie należy spożywać go w dużych ilościach, szczególnie jeśli cierpisz na zapalenie pęcherza lub inne podobne choroby. Należy także pamiętać, że substancja ta utrudnia wchłanianie wapnia.
  • Biorąc pod uwagę fakt, że jest to lek nasilający wydzielanie krwi menstruacyjnej i zawiera apiinę (związek chemiczny, który występuje również w czosnku i pietruszce), nie jest zalecany dla kobiet w ciąży. Spożywany w dużych ilościach może spowodować poronienie.
  • Jeśli używasz go jako środka moczopędnego, zalecamy zwiększenie spożycia potasu (bananów, warzyw itp.), ponieważ diuretyki często wypłukują ten minerał z naszego organizmu.

Podsumowując – nie ma wątpliwości, że seler może korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Nie powinieneś jednak wierzyć, że sok z selera jest magiczną miksturą, która pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fundación Española de la Nutrición. El apio – Verduras y hortalizas. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/apio.pdf
  • Caballero-Gutiérrez Lidia, Gonzáles Gustavo F. Alimentos con efecto anti-inflamatorio. Acta méd. peruana  [Internet]. 2016  Enero;  33( 1 ): 50-64. Disponible en: http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1728-59172016000100009&lng=es.
  • Yuan, Linhong, Liu, Jinmeng, Zhen, Jie, Xu, Yao, Chen, Shuying, Halm-Lutterodt, Nicholas Van, & Xiao, Rong. (2017). Vegetable and fruit juice enhances antioxidant capacity and regulates antioxidant gene expression in rat liver, brain and colon. Genetics and Molecular Biology, 40(1), 134-141. Epub March 20, 2017.https://dx.doi.org/10.1590/1678-4685-gmb-2016-0159
  • Al-Asmari AK, Athar MT, Kadasah SG. An Updated Phytopharmacological Review on Medicinal Plant of Arab Region: Apium graveolens Linn. Pharmacogn Rev. 2017;11(21):13–18. doi:10.4103/phrev.phrev_35_16

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.