Sok aloesowy - 8 powodów, by go pić
Sok aloesowy to źródło witamin, minerałów i substancji przeciwzapalnych. To właśnie z tych substancji bierze się cała gama właściwości leczniczych aloesu. W dodatku jest to produkt wspomagający odchudzanie.
Sok aloesowy to źródło zdrowia, w dodatku nie jest wcale trudny do przygotowania w domu. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, poznaj 8 powodów, by pić ten sok regularnie, a także przepis, jak przygotować go samodzielnie.
Sok aloesowy to duża dawka wody, przeciwutleniaczy, błonnika i innych zdrowych substancji, które od wieków są stosowane jako lekarstwo na różne dolegliwości.
Zarówno przemysł kosmetyczny, jak i farmaceutyczny, często korzystają z właściwości tego produktu.
1. Sok aloesowy zapobiega zaparciom
Przede wszystkim, sok aloesowy to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów zarówno na lekkie, jak i chroniczne zaparcia.
Duża zawartość wody i błonnika zapewnia bowiem delikatny efekt przeczyszczający; sok aloesowy pobudza zdrowe ruchy jelitowe i odpowiednie wydalanie produktów przemiany materii z organizmu.
2. Pomoże Ci schudnąć
Regularne spożycie tego soku to doskonały sposób, by pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Warto rozpocząć kurację jeszcze przed wdrożeniem danej diety odchudzającej, jako że pozwoli to na wcześniejszy detoks organizmu, poprawę trawienia i metabolizmu.
Spożywany w niewielkich ilościach, sok aloesowy ogranicza także napady głodu i powstrzymuje przed podjadaniem.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Zbilansowane śniadanie: 3 przykłady na dobry początek dnia
3. Ma działanie przeciwzapalne
Sok aloesowy to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na przewlekłe stany zapalne. Składniki o działaniu przeciwzapalnym takie jak lupeol, kampesterol czy betasitosterol redukują opuchliznę i towarzyszący jej ból.
Sok ten jest szczególnie zalecany osobom cierpiącym na takie dolegliwości jak:
- zespół jelita drażliwego
- zapalenie stawów
- oparzenia
- choroby układu krążenia
- choroba Crohna
- cukrzyca typu II
4. Sok aloesowy i jego właściwości odżywcze
Dodatkową zaletą soku aloesowego jest fakt, iż pozwala on na skuteczną walkę z niedoborami niektórych witamin i substancji odżywczych. Doskonale sprawdzi się w uzupełnieniu deficytu takich substancji jak:
- witaminy A, B, C i E
- minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, cynk, sód, mangan i potas
5. Oczyszcza organizm z toksyn
Substancje aktywne w soku aloesowym pozwalają na skuteczne usunięcie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn odkładających się w wątrobie, nerkach i krwiobiegu.
Umiarkowane spożycie tego napoju zapobiega także degeneracji komórek i przewlekłym chorobom związanym z zatruciem krwi.
6. Reguluje poziom cholesterolu
Możesz w to wierzyć lub nie, ale sok aloesowy to doskonały naturalny sposób, by podnieść poziom dobrego cholesterolu we krwi, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów.
Dzieje się to za sprawą składników o działaniu przeciwzapalnym, które zapobiegają twardnieniu tętnic i nadciśnieniu.
7. Zapewnia zdrowie jamy ustnej
Tak, to prawda. Substancje przeciwzapalne i bakteriobójcze obecne w aloesie doskonale sprawdzają się, by zadbać o zdrowie Twojej jamy ustnej .
Sok aloesowy ochroni Twoje dziąsła i pomoże Ci zapobiec infekcjom oraz takim uciążliwym dolegliwościom jak nieprzyjemny zapach z ust czy płytka nazębna.
Sok z aloesu sprawdzi się także w przypadku owrzodzenia jamy ustnej i chorób dziąseł.
Koniecznie przeczytaj ten ciekawy artykuł: Wyeliminuj przykry zapach z ust dzięki tym 3 płukankom
8. Kontroluje poziom cukru we krwi
Naturalny sok aloesowy ma działanie hipoglikemiczne, co oznacza, że pomaga on osobom zmagającym się z cukrzycą typu II oraz osobom cierpiącym na nagłe skoki poziomu cukru we krwi.
Aloes, a konkretniej obecna w nim substancja o nazwie glukomannan wspomaga konwersję cukru w energię, dzięki czemu nie odkłada się on w krwiobiegu.
Jak przygotować sok aloesowy?
Przygotowanie domowego soku aloesowego jest naprawdę proste. Potrzebny będzie Ci świeży aloes, z którego łodyg wydobędziesz żel.
Pamiętaj, że powinna być to co najmniej dwuletnia roślina, bo dopiero wtedy jej właściwości lecznicze są w pełni rozwinięte. Przed upływem tego czasu, aloes może nie działać tak, jak opisywaliśmy to powyżej.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 łodyga aloesu
- 1/2 szklanki wody (100 ml)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g) – opcjonalnie
Sposób przygotowania
- Przekrój łodygę aloesu nożem i wyciśnij żel.
- Przepłucz żel wodą, aby usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia.
- Oczyszczony żel umieść w blenderze, dodaj wodę i dokładnie zmiksuj.
- Możesz dodać także odrobinę miodu dla smaku.
- Pij pół szklanki soku aloesowego dziennie. Możesz także użyć go jako składnik koktajlu, smoothie czy lemoniady.
- Nie nadużywaj soku aloesowego, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.
Jak widzisz sok aloesowy ma mnóstwo zalet dla Twojego zdrowia. Przygotuj go samodzielnie w domu i ciesz się jego właściwościami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hong, S. W., Chun, J., Park, S., Lee, H. J., Im, J. P., & Kim, J. S. (2018). Aloe vera Is Effective and Safe in Short-term Treatment of Irritable Bowel Syndrome: A Systematic Review and Meta-analysis. Journal of neurogastroenterology and motility, 24(4), 528–535. https://doi.org/10.5056/jnm18077
-
Choi HC, Kim SJ, Son KY, Oh BJ, Cho BL. Metabolic effects of aloe vera gel complex in obese prediabetes and early non-treated diabetic patients: randomized controlled trial. Nutrition. 2013;29(9):1110-1114. doi:10.1016/j.nut.2013.02.015
- Surjushe, A., Vasani, R., & Saple, D. G. (2008). Aloe vera: a short review. Indian journal of dermatology, 53(4), 163–166. https://doi.org/10.4103/0019-5154.44785
-
Langmead L, Makins RJ, Rampton DS. Anti-inflammatory effects of aloe vera gel in human colorectal mucosa in vitro. Aliment Pharmacol Ther. 2004;19(5):521-527. doi:10.1111/j.1365-2036.2004.01874.x
-
Lim BO, Seong NS, Choue RW, et al. Efficacy of dietary aloe vera supplementation on hepatic cholesterol and oxidative status in aged rats. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2003;49(4):292-296. doi:10.3177/jnsv.49.292
- Choudhary, M., Kochhar, A., & Sangha, J. (2014). Hypoglycemic and hypolipidemic effect of Aloe vera L. in non-insulin dependent diabetics. Journal of food science and technology, 51(1), 90–96. https://doi.org/10.1007/s13197-011-0459-0