Śniadanie - Unikaj tych 5 produktów

Wiele produktów, które typowo jemy na śniadanie, wcale nie są dobre dla naszego zdrowia. Poznaj listę pięciu produktów, których zdecydowanie warto unikać.
Śniadanie - Unikaj tych 5 produktów
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Śniadanie to bardzo ważny posiłek i nie warto o nim zapominać, jednak nie każdy produkt tradycyjnie serwowany na początek dnia, jest rzeczywiście korzystny dla naszego zdrowia.

Niektóre z dań typowo podawanych na śniadanie mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc, zwłaszcza jeśli akurat walczymy z nadprogramowymi kilogramami. Przeczytaj ten artykuł i poznaj 5 produktów, których warto unikać.

Uważaj, co jesz na śniadanie

Bardzo często piszemy o tym, jak ważne dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia jest śniadanie. Dzisiaj jednak chcemy zmienić trochę punkt widzenia i porozmawiać o tym, czego do śniadania zdecydowanie należy unikać.

Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia i jego głównym celem jest dostarczenie Ci odpowiedniej dawki energii oraz witamin, minerałów i substancji odżywczych.

Jeśli jednak nasze śniadaniowe menu nie jest odpowiednio zaplanowane może nam przynieść efekty odwrotne od zamierzonych, tym samym prowadząc do nadwagi, niedoborów substancji odżywczych i witamin czy nagłych ataków głodu.

Niezdrowa i przetwarzana żywność może także wywoływać zmęczenie i pogarszać samopoczucie psychiczne.

1. Przetwarzane i sztuczne soki owocowe na śniadanie

Zacznijmy od produktu, który najczęściej pojawia się na naszym stole podczas śniadania, a dla którego w ogóle nie powinno być miejsca w naszym jadłospisie. Mowa tu o komercyjnych sokach – wielokrotnie przetwarzanych, pełnych cukru, sztucznych barwników i konserwantów. Jest to koszmarna mieszanka dla naszego organizmu.

Soki owocowe

Pasteryzowane soki nie są zbyt dobrze przyswajane przez ludzkie ciało, w dodatku znacznie podnoszą poziom cukru we krwi.

Jeśli lubisz wypić do śniadania szklankę soku, zdecydowanie sięgnij po świeżo wyciskany sok z naturalnych owoców, który wprawdzie także zawiera sporo cukru w postaci fruktozy, jednakże jednocześnie dostarczy Ci wiele witamin. Jeśli zależy Ci także na czymś bardziej sycącym, zamiast soku wybierz owocowe smoothie.

2. Komercyjne jogurty owocowe

Jogurt owocowy to kolejny stały punkt na śniadaniowej liście wielu osób. Jest to produkt mleczny, dlatego też automatycznie myślimy o nim jako o czymś zdrowym i pełnym substancji odżywczych, niestety w rzeczywistości wcale tak nie jest.

Komercyjne jogurty to kolejny punkt na liście produktów, których należy unikać. Przede wszystkim pobudzają one produkcję wydzieliny, tworząc flegmę. Co więcej, są także pełne cukru i sztucznych dodatków.

Jeśli lubisz jogurty, wybieraj te naturalne lub spróbuj przygotować je sama w domu. Czytaj dokładnie etykietki i kupuj tylko te produkty, co do których składu jesteś pewna. Aby dodać smaku jogurtowi naturalnemu, dorzuć do niego garść świeżych owoców.

3. Przetwarzane produkty mięsne na śniadanie

Wszelkie przetwarzane produkty mięsne, takie jak bekon, szynka czy kiełbaski mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia, niezależnie od tego, czy akurat stosujesz jakąś dietę odchudzającą. Większość tego rodzaju mięs zawiera bowiem duże ilości sodu i nasyconych tłuszczów.

Co gorsza, ludzki organizm ma spore problemy z trawieniem tego rodzaju produktów, przez co po posiłku czujemy się ociężali i zmęczeni. Jest to szczególnie niewskazane, jeśli czeka Cię cały dzień. Zamiast przetwarzanych produktów mięsnych wybierz drób, chude mięso lub jajka – koniecznie z warzywami.

4. Kupne płatki śniadaniowe

To klasyczny zestaw śniadaniowy – płatki z mlekiem; tak w końcu od lat uczą nas wszelkie reklamy, filmy i książki. Niestety nie wspominają o tym, że większość płatków śniadaniowych zamiast dodawać nam energii, podnosi tylko poziom cukru we krwi i sprawia, że stajemy się senni i ociężali.

Kupne płatki śniadaniowe zawierają dużo cukru, sztucznych barwników i wspomagaczy smaku. Tak samo jak w przypadku soków – nie jest to dobra mieszanka dla naszego organizmu, ani do śniadania, ani do żadnego innego posiłku. W połączeniu z krowim mlekiem, daje to naprawdę wybuchową mieszankę.

Owsianka z owocami na śniadanie

Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po naturalne lub organiczne płatki, na przykład owsiane. Możesz przygotować z nich owsiankę, domowej roboty batoniki zbożowe czy też sięgnąć po pełnoziarniste pieczywo. Z kolei krowie mleko można zastąpić mlekiem roślinnym, np. sojowym, owsianym, kokosowym czy migdałowym.

5. Naleśniki z syropem na śniadanie

Naleśniki z syropem klonowym to typowe śniadanie wielu Amerykanów czy Kanadyjczyków. My jednak równie często sięgamy po tak samo słodkie i sycące śniadania. Są one wprawdzie bardzo smaczne, jednak nie do końca są odpowiednie na pierwszy posiłek w ciągu dnia.

Jeśli chcesz przygotować na śniadanie smaczne naleśniki, wybierz mąkę pełnoziarnistą zamiast rafinowanej; ogranicz też użycie cukru. Do naleśników dodaj świeże owoce lub miód.

Pamiętaj – nie musisz na zawsze zrezygnować ze wszystkich opisanych powyżej produktów; najważniejszy jest umiar i rozwaga w planowaniu swojego jadłospisu. Staraj się dbać o zdrowe nawyki żywieniowe, a tylko od czasu do czasu pozwól sobie na małe ,,szaleństwo”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bray GA, Nielsen SJ, Popkin BM. Consumption of high-fructose corn syrup in beverages may play a role in the epidemic of obesity [published correction appears in Am J Clin Nutr. 2004 Oct;80(4):1090]. Am J Clin Nutr. 2004;79(4):537-543. doi:10.1093/ajcn/79.4.537
  • Stanhope, K. L., & Havel, P. J. (2009). Fructose consumption: considerations for future research on its effects on adipose distribution, lipid metabolism, and insulin sensitivity in humans. The Journal of nutrition139(6), 1236S–1241S. https://doi.org/10.3945/jn.109.106641
  • Paik, D. C., Wendel, T. D., & Freeman, H. P. (2005). Cured meat consumption and hypertension: An analysis from NHANES III (1988-94). Nutrition Research. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2005.10.002
  • Environmental Working Group. Sugar in children’s cereals: Popular brands pack more sugar than snack cakes and cookies. (2011). recuperado el 28 de agosto de 2020. http://static.ewg.org/reports/2011/cereals/pdf/2011-EWG-Cereals-Report.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.