Slow Life: poznaj ten styl życia i naucz się nim żyć
W dzisiejszych czasach, zwłaszcza w kulturze zachodniej, ludzie często prowadzą przyspieszone i automatyczne tempo życia. Nadmierne zobowiązania i natychmiastowość są na porządku dziennym. W obliczu tej niezdrowej rzeczywistości pojawiły się ruchy, takie jak slow life, które opowiadają się za wolniejszym i bardziej zrelaksowanym stylem życia.
Zgodnie z tą filozofią, kluczem do szczęścia i dobrego samopoczucia jest nadanie priorytetu nawykom, które promują równowagę między ciałem a umysłem. Ma to również a cel integralny rozwój osoby. Na przykład slow life często obejmuje spędzanie większej ilości czasu z bliskimi. Promuje także wykonywanie ćwiczeń fizycznych lub umysłowych, korzystanie z wycieczek w celu relaksu i poświęcanie czasu na odpoczynek. Przyjrzyjmy się bliżej tej sztuce życia.
Czym jest slow life?
Slow life dosłownie oznacza „powolne życie” i odnosi się do międzynarodowego ruchu kulturalnego, który promuje spowolniony styl życia. Priorytetowo traktuje podstawowe aspekty życia codziennego, takie jak odpoczynek, komunikacja, jedzenie, tu i teraz oraz zdrowe relacje osobiste.
Podstawowa idea slow life wychodzi z założenia, że obecne tempo życia, zwłaszcza w kulturze zachodniej, jest niezrównoważone i niezdrowe. Panuje absolutny priorytet pracy nad innymi aspektami życia. Nieokiełznany konsumpcjonizm nie pozwala, abyśmy zastanawiali się nad czymkolwiek. To wszystko utrudnia, a nawet uniemożliwia cieszenie się w pełni naszą egzystencją.
Jednak slow life ruch nie oznacza lenistwa lub ograniczenia wykonywanej pracy. Oznacza to po prostu inne podejście do życia, pominięcie pośpiechu, który dominuje na co dzień i cieszenie się każdym działaniem, każdą chwilą i każdą osobą.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Cztery zasady taoizmu w celu osiągnięcia wewnętrznego spokoju
Jak narodził się ruch slow life?
Ruch powstał pod koniec lat 80. we Włoszech jako odpowiedź na inwazję fast foodów, czyli barów z szybkim jedzeniem w tym kraju. W tym przypadku socjolog Carlo Petrini zbuntował się przeciwko otwarciu MacDonald’s w Rzymie i założył ruch slow food, który proponuje powrót do tradycyjnych wartości gastronomicznych.
Oznacza to szacunek dla produktów naturalnych, spożywanie żywności ekologicznej i nieprzetworzonej oraz preferowanie produktów lokalnych i sezonowych. Promuje również zrównoważony charakter wszystkich procesów związanych z naszą żywnością.
Slow food zachęca ponadto do świadomego jedzenia, co oznacza poświęcenie czasu na delektowanie się jedzeniem, zatrzymanie się, aby docenić aromaty, barwy i konsystencję każdego kęsa. Krótko mówiąc, chodzi o bardziej satysfakcjonujące i pełniejsze doświadczenie, w którym nie ma miejsca na jakikolwiek pośpiech.
Od momentu powstania ruch slow food zdobywał coraz więcej zwolenników, a dziś ma tysiące adeptów na całym świecie. Ponadto, wkrótce po jego powstaniu, koncepcja slow rozprzestrzeniła się na inne dziedziny, takie jak praca, turystyka, edukacja, seks i moda.
W rzeczywistości dzisiaj możemy nawet znaleźć “miasta slow” na wszystkich kontynentach, które opowiadają się za powolnym stylem życia. Takie miejscowości mają targi z produktami ekologicznymi, zrównoważone budynki i restauracje z własnym ogródkiem warzywnym.
Istnieje nawet specjalistyczna strona internetowa, która wyjaśnia ideologię tych miast i jakich zasad przestrzegają i wymagają od swoich mieszkańców i gości. Na przykład w Hiszpanii istnieje siedem miast, które praktykują ten styl życia. Niektóre z nich to Begur, Pals, Palafrugell i Bigastro.
Jednak wszystkie te powolne praktyki wchodzą w zakres tego, co dzisiaj nazywamy slow life . Ukucie tego terminu przypisuje się zwykle kanadyjskiemu dziennikarzowi i pisarzowi Carlowi Honoré, autorowi książki Pochwała powolności.
9 zasad realizacji filozofii slow life
Slow life to doskonały sposób, aby bardziej cieszyć się życiem i uciec od stresu. Jednak zastosowanie tego na co dzień może być nie lada wyzwaniem, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do przyspieszonego rytmu i przeciążenia obowiązkami.
Nie jest to jednak niemożliwe. W idealnym przypadku powinniśmy zacząć stopniowo włączać powolne nawyki do naszej rutyny. Od czego zacząć? Oto kilka prostych wskazówek, które mogą ci pomóc.
1. Bądź świadomy chwili obecnej
Jak już powiedzieliśmy, slow life nie jest równoznaczne z brakiem aktywności, więc nie należy go rozumieć jako lenistwa czy gnuśności. W rzeczywistości ten ruch nie odnosi się do robienia tego samego, tylko wolniej.
Aby to osiągnąć, powolne życie wymaga raczej uświadomienia sobie tu i teraz i koncentracji umysłu na tym, co robimy w każdej chwili, nie dopuszczając myśli o przeszłości lub przyszłości.
Jedną z najskuteczniejszych technik, aby nauczyć się skupiania na chwili obecnej jest uważność. Jeśli dodasz tę praktykę do swojej codziennej rutyny, zaczniesz zauważać zmiany w sposobie postrzegania i doceniania każdej chwili.
2. Ciesz się naturą
Kontakt z naturą zaprasza nas do zwolnienia tempa i kontemplacji jej majestatu. Udowodniono, że środowisko naturalne poprawia nasze ogólne samopoczucie.
Nie musisz jednak wyjeżdżać z miasta i mieszkać na wsi, aby docenić przyrodę. Możemy się do niej zbliżyć, spacerując po zielonych terenach w pobliżu domu lub ćwicząc w naturalnym otoczeniu.
3. Zadbaj o prawdziwy kontakt z ludźmi wokół ciebie
Gorączkowe tempo życia i rosnący wzrost sieci społecznościowych sprawiają, że kontakt twarzą w twarz i prawdziwa komunikacja z otaczającymi nas ludźmi są coraz trudniejsze.
Dlatego ważne jest, aby cenić nasze relacje, ułatwiać spotkania i upewniać się, że nasze życie wywiera pozytywny wpływ na resztę społeczności. W tym przypadku komunikacja i słuchanie są podstawą prawdziwych relacij.
4. Unikaj konsumpcjonizmu
Konsumpcjonizm każe nam wierzyć, że do szczęścia potrzebujemy pewnych produktów, podczas gdy w rzeczywistości do osiągnięcia tego stanu potrzebujemy niewielu rzeczy materialnych.
Tak więc, aby rozwinąć slow life, musimy poznać siebie, przeanalizować swoje życie i pomyśleć o tym, czego naprawdę potrzebujemy, aby być szczęśliwym. Innymi słowy, ruch ten zaprasza nas do bycia świadomymi konsumentami, którzy zdobywają to, czego naprawdę potrzebują i są odpowiedzialni za środowisko.
5. Używaj technologii, aby ułatwić sobie życie
Należy zauważyć, że ruch slow life nie jest przeciwny technologii. Wręcz przeciwnie, promuje jej używanie, o ile pomaga nam prowadzić pełniejsze, szczęśliwsze i bardziej zrównoważone życie. Najlepiej byłoby, gdybyśmy używali urządzeń technologicznych jako środka lub narzędzia, a nie jako celu samego w sobie.
6. Praktykuj slow food jako część slow life
Podczas jedzenia delektuj się pożywieniem, dobrze przeżuwaj i ciesz się tą czynnością. Unikaj jedzenia, patrząc na telefon komórkowy lub komputer i staraj się dzielić tę chwilę z innymi ludźmi.
W ten sposób nie tylko będziesz w kontakcie z otoczeniem, ale także Twoje ciało szybciej przetworzy sygnał sytości i pomoże Ci schudnąć. Będziesz także bardziej świadomy tego, co spożywasz.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 5 kluczy do uspokojenia niespokojnego umysłu i znalezienia wewnętrznego spokoju
7. Zrównoważ stres relaksacją
Wiemy, że pozbycie się zobowiązań może być bardzo trudne. Gorące okresy w pracy i nadmiar zadań możemy jednak zrekompensować, robiąc miejsce na zajęcia, które pozwalają nam się zrelaksować.
Na przykład idź pobiegać, ćwicz jogę, czytaj, wykonuj rękodzieło lub idź na spacer. Kluczem jest szukanie takich hobby, które zachęcają do zatrzymania się, nawiązania kontaktu z samym sobą i refleksji.
8. Unikaj wielozadaniowości, aby żyć w stylu slow life
Wielozadaniowość często kojarzy się z produktywnością i skutecznością. Jednak rzeczywistość jest taka, że nasza zdolność do skupienia uwagi i koncentracji jest ograniczona.
Dlatego wielozadaniowość szkodzi tylko naszej wydajności. Ponadto prowadzi do frustracji i stresu.
Dlatego radzimy robić jedną rzecz na raz i robić krótkie przerwy między zadaniami. Dzięki temu będziesz bardziej skoncentrowany na tym, co robisz i zachowasz poziom energii przez cały dzień.
9. Zaplanuj swój dzień
Aby uniknąć poczucia braku czasu, najlepiej umieć zaplanować swój dzień. Robiąc to, powinieneś uwzględnić niskie oczekiwania co do działań, którymi chcesz się zająć, ponieważ zawsze pojawiają się nieprzewidziane zdarzenia, które zmuszają nas do modyfikacji programu.
Dodatkowo w tym planowaniu powinieneś zarezerwować miejsce na robienie rzeczy, które lubisz i które pozwolą Ci oderwać się od obowiązków. To jedyny sposób, aby czuć się dobrze i umieć wypocząć.
Slow life: sposób na bycie szczęśliwszym?
Ci, którzy praktykują ten styl życia, twierdzą, że tak, slow life pomogło im w zwiększeniu poczucia szczęścia. Wymaga jednak to nałożenia hamulców na życie, ponownego dostosowania się do powolnego rytmu i posuwania się naprzód z dużo jaśniejszymi myślami i celami.
Dlatego jeśli chcesz poczuć się bardziej spełniony, dobrym punktem wyjścia będzie ruch slow life. Czy jesteś gotowy zwolnić tempa?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Capaldi C, Passmore H, Nisbet E, Zelenski J y Dopko R. Flourishing in nature: A review of the benefits of connecting with nature and its application as a wellbeing intervention. International Journal of Wellbeing [Internet]. 2015 [consultado el 14 de junio de 2022]; 5(4). Disponible en: https://www.internationaljournalofwellbeing.org/index.php/ijow/article/view/449
- Fernández V. Contra la prisa: el movimiento slow y derivadas. Crítica [Internet]. 2014 [consultado el 14 de junio de 2022]; 990: 80-83. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4664241