Słabe paznokcie - domowe sposoby na ich wzmocnienie
Tak jak istnieją czynniki, które mogą na nie wpływać, tak istnieje również kilka domowych sposobów na wzmocnienie słabych paznokci. Opierają się one na naturalnych składnikach, takich jak między innymi oliwa z oliwek, czosnek i cebula.
Teraz, aby zdrowo rosnąć, paznokcie wymagają witamin A, B, C i E, a także aminokwasów i minerałów. Konieczna jest również poprawa nawyków związanych ze stylem życia, gdyż odgrywa ono kluczową rolę w odżywianiu skóry, a także wzroście włosów i paznokci.
Ważne jest również, aby o słabe paznokcie dbać podczas wykonywania prac domowych, np. używając rękawiczek. Dowiedz się, co jeszcze możesz robić, by mieć mocne i piękne paznokcie.
Słabe paznokcie – czynniki osłabiające
Większość struktury paznokcia składa się z substancji znanej jako keratyna, która jest rodzajem białka występującego w komórkach nabłonka. Badania wykazały, że paznokieć ma naskórkową keratynę i naczynia włosowate.
Istnieją również czynniki, które mogą na nie wpływać i które nieuchronnie osłabiają je i powodują choroby, powodując ich łamliwość i rozwój tak zwanego zespołu łamliwych paznokci.
Wśród tych czynników możemy wymienić:
- Infekcje bakteryjne
- Infekcje grzybicze (grzybica paznokci)
- Niedobory żywieniowe
- Zły nawyk obgryzania paznokci
- Stosowanie środków chemicznych w sprzątaniu
- Nadmierne opiłowywanie i urazy podczas manicure
- Stosowanie zmywaczy z silnymi rozpuszczalnikami
- Choroby dermatologiczne
- Zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne
Domowe zabiegi wzmacniające słabe paznokcie
Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na odwrócenie szkód wyrządzonych przez niektóre agresywne czynniki. Tym razem chcemy podzielić się z Wami domowymi sposobami pielęgnacji słabych paznokci, które w 100% składają się z naturalnych składników oraz skutecznie je odżywią i wzmocnią.
1. Oliwa z oliwek
Stosowanie naturalnych masek z olejkami roślinnymi może pomóc przeciwdziałać problemom z paznokciami i zmniejszyć ich suchość, chociaż wciąż nie ma na to dowodów.
Jednym z najczęściej powracających składników jest oliwa z oliwek, która jest uważana za bardzo korzystną dla zdrowia skóry i paznokci, ponieważ zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, które wspaniale je odżywiają.
Składniki
- ½ szklanki oliwy z oliwek (100 g)
Sposób przygotowania
- Zanurz paznokcie w pół szklanki oliwy z oliwek i pozwól im moczyć się przez 20 minut.
- Umyj ręce dużą ilością wody i dobrze wysusz.
Przeczytaj również: Płynny lateks do paznokci – jakie ma zastosowanie?
2. Olej migdałowy i jajko
Mieszanka olejku migdałowego i jajka jest prostym naturalnym środkiem do naprawy i wzmocnienia paznokci, biorąc pod uwagę jej wkład przeciwutleniaczy, witamin i znacznej ilości białka.
Składniki
- 1 łyżka surowego żółtka
- ½ łyżeczki oleju migdałowego (2,5 g)
Sposób przygotowania
- Wymieszaj wszystkie składniki w misce i mocz paznokcie w produkcie przez 30 minut.
3. Pasta czosnkowa
Czosnek to jeden z najpopularniejszych składników do pielęgnacji paznokci. Posiada związki siarki, a także właściwości antybiotyczne i przeciwutleniające. Z tego powodu czosnek uchodzi za jednego z najlepszych sprzymierzeńców w ich wzmacnianiu i zapobieganiu pojawianiu się grzybicy czy infekcji.
Składniki
- 2 ząbki czosnku
- 1 przezroczysty lakier do paznokci
Sposób przygotowania
- Dwa ząbki czosnku przepuść przez praskę, aby uzyskać pastę.
- Zanurz pastę w przezroczystym lakierze.
- Nakładaj warstwę kuracji codziennie przez tydzień.
Uwaga: innym sposobem wykorzystania czosnku jest przygotowanie go z olejem. Aby to zrobić, umieść kilka całych nieobranych ząbków czosnku w słoiku z oliwą z oliwek i pozostaw do maceracji przez kilka dni. Następnie stosuje się go, jak wspomniano wcześniej.
4. Mięta i rumianek
Właściwości mięty i rumianku poprawiają wygląd słabych paznokci i łagodzą typowe problemy, takie jak suchość.
Składniki
- 5 listków świeżej mięty
- 2 łyżki stołowe rumianku (20 ml)
- 1 szklanka wrzącej wody (250ml)
- ½ łyżeczki oliwy z oliwek (2 g)
- 2 łyżki mąki pszennej (20 g)
Sposób przygotowania
- Przygotuj mieszankę z liści rumianku i mięty i dodaj je do filiżanki wrzącej wody.
- Pozwól herbacie parzyć się przez 30 minut.
- Dodaj oliwę z oliwek i mąkę pszenną, aby utworzyć pastę.
- Preparatem końcowym pokryć powierzchnię paznokci i pozostawić na pół godziny.
5. Sok z cebuli
Sok z cebuli to dobry sposób na łagodzenie różnych dolegliwości, a jedną z jej mało znanych zalet jest wzmocnienie słabych paznokci. To dlatego, że jest bogata w witaminę E, żelazo i związki siarki.
Składniki
- 1 średnia cebula
Sposób przygotowania
- Posiekaj cebulę, zmiel ją w misce, a uzyskaną pastą posmaruj paznokcie.
- Pozostaw na co najmniej 10 minut, a następnie pozwól produktowi wyschnąć na dłoniach przed spłukaniem.
- Zabieg powtarzaj do 3 razy w tygodniu.
6. Olej rycynowy
Olej rycynowy jest ważnym źródłem witaminy E, która jest niezbędna do odżywienia paznokci. Jego codzienne stosowanie może zwalczyć suchość i osłabienie, dzięki czemu zdrowo rosną.
Składniki
- ¼ szklanki oleju rycynowego (50 ml)
- 1 wacik
Sposób przygotowania
- Zanurz kawałek bawełny w oleju rycynowym i delikatnie wmasuj w powierzchnię paznokci.
7. Piwo i oliwa z oliwek
Połączenie składników w tej prostej kuracji koncentruje ważne składniki odżywcze, takie jak witaminy, pierwiastki śladowe i białka, które wnikają w paznokcie, poprawiając ich strukturę.
Składniki
- ¼ szklanki oliwy z oliwek (50 ml)
- ¼ szklanki piwa (50 ml)
- ¼ octu jabłkowego (50 ml)
Sposób przygotowania
- Oliwę z oliwek rozgrzej w rondlu.
- Gdy będzie letnia, dodaj ocet i piwo i delikatnie wymieszaj łyżką.
- Mocz paznokcie przez 15 minut.
8. Aloes
Właściwości aloesu są znane zarówno z medycznego, jak i kosmetologicznego punktu widzenia, przyczyniając się do pielęgnacji skóry i ogólnego stanu zdrowia. Jednak aloes jest również korzystny dla paznokci. Pomaga w ich naprawie, nawilżeniu i dezynfekcji.
Składniki
- Żel Aloe Vera
- Łyżka oliwy z oliwek.
Sposób przygotowania
- Wymieszaj żel Aloe Vera z oliwą z oliwek.
- Nałóż tę mieszankę na paznokcie, tak jakby to był lakier do paznokci.
- Pozwól mu działać przez 15 minut, a potem zmyj.
9. Ogórek
Ogórek jest często używany do nawilżania skóry, ponieważ zawiera 97% wody. Z tego powodu polecany jest w pielęgnacji skóry suchej i zniszczonej. Może też być lekarstwem na słabe paznokcie.
Sposób użycia
Istnieją dwa podstawowe sposoby wykorzystania ogórka do tych celów:
- Ogórka obrać, pokroić w kostkę, oddzielając nasiona, a miąższ rozgnieść.
- Nałóż tę pastę na paznokcie i pozostaw na 15 minut.
- Inną opcją jest przygotowanie soku: zmiksuj ogórek z odrobiną wody. Następnie zanurz paznokcie w soku na kilka minut.
Dobra odżywka na mocne paznokcie
Pamiętaj, aby konsekwentnie stosować te naturalne zabiegi wzmacniające słabe paznokcie. Tylko w ten sposób można uzyskać dobre wyniki. Oprócz tego należy pamiętać, że na wzrost mocnych paznokci wpływa odżywianie. Potrzebują one witamin A, B i C, a także keratyny, wapnia i żelaza.
Te składniki odżywcze można znaleźć między innymi w żywności, takiej jak marchew, brokuły, szpinak, ogórek, cebula, bakłażan, oliwa z oliwek, owoce cytrusowe, soczewica, soja, jajka, produkty mleczne, owoce morza, pestki dyni, komosa ryżowa.
Wreszcie, pamiętaj też o zachowaniu dobrych nawyków, unikając robienia rzeczy, które niszczą paznokcie, takich jak obgryzanie ich, otwieranie nimi butelek, czy mycie naczyń bez stosowania rękawiczek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chakraborty, S., & Rayalu, S. (2021). Health Beneficial Effects of Cucumber. In H. Wang (Ed.), Cucumber Economic Values and Its Cultivation and Breeding. IntechOpen.
- Gaviria, M. E & Gomez, L. M. (2016). Síndrome de uñas frágiles. Medicina Cutánea Ibero-Latino-Americana, 44(2), 79-88. Disponible en: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=68351
- Kitahara, T., & Ogawa, H. (1991). The extraction and characterization of human nail keratin. Journal of dermatological science, 2(6), 402-406. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/092318119190003G
- Lin, Y. K., See, L. C., Huang, Y. H., Chang, Y. C., Tsou, T. C., Lin, T. Y., & Lin, N. L. (2014). Efficacy and safety of Indigo naturalis extract in oil (Lindioil) in treating nail psoriasis: a randomized, observer-blind, vehicle-controlled trial. Phytomedicine, 21(7), 1015-1020. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711314001159
- National Institute of health (s.f). Vitamina E. Disponible en: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-DatosEnEspanol
- Seshadri, D., & De, D. (2012). Nails in nutritional deficiencies. Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology, 78(3), 237.
- Qadir, M. I. (2009). Medicinal and cosmetological importance of Aloe vera. Int J Nat Ther, 2, 21-26.
- Viola, P., & Viola, M. (2009). Virgin olive oil as a fundamental nutritional component and skin protector. Clinics in dermatology, 27(2), 159-165. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0738081X08000096
- Lin, T., Zhong, L., & Santiago, J., (2018). Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. Int J Mol Sci. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/